Cibona kapitulirala na Gripama, Zadar uvjerljivo kroz Dubravu

Matej Kačan • nedjelja, 12.01.2020.

Nakon međusobnog dvoboja u ABA ligi, Zadar i Cibona su u domaćoj HT Premijer ligi imali gostujuće obveze. Cibona je u utakmici kola izgubila od Splita na Gripama, dok je Zadar uvjerljivo svladao Dubravu...

Hrvatski abaligaši nastavljaju s ubitačnim ritmom. Nakon međusobnog dvoboja Cibone i Zadra pod tornjem, oboje su išli u gostujuće obveze u HT Premijer ligi. Cibona je na teren na Gripama ušla vrlo letargično te je to platila porazom od rastrčanog Splita.

Trener "Žutih" Ivica Skelin sjajno je primijetio i predvidio umor Cibone zbog teškog rasporeda pa je Split od početka forsirao brz ritam igre. Naravno, uz brzu igru dolazi i veća mogućnost greške, pogotovo kad su u igru ušli mlađi igrači pa na poluvremenu nije bilo pretjerano mnogo poena. Na semaforu je na velikom odmoru stajalo 40:37 za domaćina.

No otvorilo se domaćinima u trećoj dionici. Cibona je energetski potpuno pala i počela je s forsiranjem iza linije trice s koje je ukupno gađala katastrofalnih 3/31. Bekovi Splita su koristili svaku priliku da idu "u leđa" Ciboni, a koš gostiju su iz reketa nemilosrdno punili Tomislav Gabrić i Antonio Vranković.

Tako je u trećoj četvrtini razlika skočila na 11 razlike, a Cibona nije imala snage za povratak pa je na kraju rezultat ostao 82:74 za veliku pobjedu Splita i vjerojatni oproštaj Cibone od ulaska u doigravanje s prvog mjesta.

Kod pobjednika je prednjačio već spomenuti dvojac. Gabrić je ubacio 21 poen, dok je Vranković dodao 20. Kod Cibone je jedini na razini zadatka bio Mate Vucić s 14 poena i devet skokova uz 7/7 iz igre. Dvoznamenkasti su bili i Matic Rebec te Filip Bundović, ali uz slab šut iz igre.

Prije velikog dvoboja na Gripama u matineji je Zadar uvjerljivo deklasirao Dubravu. Zadrani su tako pobjedom zaključili mini turneju po kontinentalnoj Hrvatskoj jer su prije ovog susreta igrali u Osijeku te kod Cibone. Takav ritam svakako ne paše zdravstvenom biltenu pa je Danijel Jusup u ovom susretu koristio tek osam igrača. Uz već otprije otpale Mavre i Ahmeda danas nisu igrali ni Siriščević, Fundić i Vuković, dok je Bryon Allen igrao tek pola utakmice zbog dvije tehničke pogreške.

Opet je prva petorka Zadrana ušla u utakmicu mlako te je Dubrava rešetala koš Zadrana sa 7 trica u prvoj četvrtini za vodstvo od 30:26 nakon prvih 10 minuta. No utakmica se okrenula ulaskom zadarskih mladića i rezervi pa je već do poluvremena devet razlike, a u drugom poluvremenu je uz pravovremene izmjene i miksanja održan ritam pa je na kraju Zadar bez muke slavio sa 113:76.

Sjajan je kod pobjednika bio Dominic Gilbert s 30 poena, a posebno vrijedi istaknuti sjajnu raznovrsnu partiju mladog Jana Palokaja. Mladi bek s iskustvom iz zagrebačkih klubova je za manje od 20 minuta stigao postići 13 poena uz stopostotan šut iz igre i sa slobodnih bacanja, a tome je dodao osam skokova, sedam asistencija i tri ukradene lopte.

Dubravu je s 19 poena vodio Ivan Tvrtko Majić. Zadar je s ovom pobjedom i porazom Cibone pobjegao na dvije pobjede ispred svog glavnog rivala te će u doigravanje ući s prvog mjesta ako ne bude nekih većih iznenađenja u nastavku sezone.