Himki iznenadio Real, Barcelona prekinula niz Fenerbahčea, Tomić bez učinka

Jan Šneler • petak, 17.01.2020.

Odigrane su prve utakmice 20. kola košarkaške Eurolige, a odličnu partiju protiv Real Madrida moskovski Himki okrunio je pobjedom...

Iako je još daleko kraj grupne faze Eurolige i ostala su 14 kola, utakmicama 20. kola polako se odvaja nekoliko momčadi koje su gotovo sigurne za doigravanje. Očekivano će se velika borba voditi za dvije, eventualno tri pozicije i svaka pobjeda je važna, pogotovo ona izborena protiv favoriziranih momčadi.

Himki je napravio sjajan posao u borbi za doigravanje. Pobjedom protiv Reala došao je do omjera 9-11 i još uvijek ostaje u tijesnoj borbi za nokaut fazu. S druge strane, Real je upisao peti poraz i od sutra bi vodeći Anadolu Efes mogao imati dvije pobjede više.

Rusi su sjajno otvorili susret i već na odmoru imali lijepih 55:44. Previše poena primali su gosti, a razlog može ležati i u tome da su domaći gađali trice sjajnih 7/13 u prvom poluvremenu. Protiv tako sjajnog napada nije lako igrati, a kada se doda da su na kraju domaći imali sjajnih 15/27 s linije za tri poena, ne čudi pobjeda Himkija.

Real je pokušao smanjiti zaostatak, ali Himki nije ni na trenutak gubio kontrolu nad rezultatom. Imali su domaći ogromnih +24 u posljednjoj četvrtini (93:69), no zbog opuštanja i odmora, gosti su uspjeli smanjiti zaostatak na prihvatljivih osam poena (102:94).

Najbolji je kod domaćih bio Aleksej Šved s 21 košem i čak 13 asistencija. Kod Reala je Jordan Mickey ostvario učinak od 20 poena i pet skokova.

Fenerbahče neće pa neće. Čak i kada Turci upišu tri pobjede u nizu, na domaćem terenu propuste šansu produžiti nešto bolju formu. Večeras je bolja bila Barcelona s tijesnih 80:74. Domaći su krenuli očajno u utakmicu i Barcelona je već nakon prve dionice imala +12 (24:12).

Početkom druge četvrtine ta je prednost dodatno narasla i na najvećih +18, ali domaći uspijevaju popraviti igru i na odmor otići s prilično zadovoljavajućim minusom od tri poena. Barcelona nije gubila zaostatak, održavala je prednost i tek u posljednjoj četvrtini je Fenerbahče poveo u dva navrata.

Ipak, relativno sigurno su priveli susret kraju, a Fenerbahče može žaliti što odličnu igru iz druge četvrtine nije preslikao i nakon odmora. Kod gostiju je Victor Claver zabio 17 poena, dok je Nikola Mirotić ostvario učinak od 12 koševa i 11 skokova. Ante Tomić odigrao je četiri minute bez učinka.

S druge strane, najbolji je kod domaćih bio Kostas Sloukas s 14 koševa i 11 asistencija.

U posljednjem susretu danas, Maccabi Tel Aviv svladao je na domaćem terenu Milano sa 69:63. Ovo je treća pobjeda u nizu za Izraelce i 14. ove sezone u Euroligi čime potvrđuje da se vraća na sam vrh europske košarke. Gosti su bolje otvorili susret, imali ranu prednost, ali nisu uspjeli kapitalizirati i na poluvrijeme su otišli s minimalnih 31:32.

Maccabi je nakon odmora preuzeo kontrolu nad rezultatom i Milano više nije dolazio u vodstvo. Obrane su bile na razini za razliku od napada i koševa je bilo malo. U takvoj situaciji bolje se snašla domaća momčad koja je na kraju mirnom i koncentriranom završnicom stigla do pobjede.

Scottie Wilbekin je predvodio Maccabi s 22 poena, dok je njegov suigrač Othello Hunter ostvario double-double učinak od 14 koševa i jednako toliko skokova. Kod gostiju Keifer Sykes zabio je 11 koševa.