CSKA skoro prosuo veliku prednost, Zvezda pala u produžetku, Simon dobar u Efesovom gaženju

Matej Kačan • petak, 17.01.2020.

Šest utakmica je odigrano u petak na terenima Eurolige, a izdvajamo dobru partiju Krune Simona u uvjerljivoj pobjedi Efesa te novi domaći poraz Zvezde nakon produžetka...

Dosta čudnu utakmicu punu velikih serija su odigrali CSKA i Baskonia u Moskvi. Gosti iz Vitorije su počeli mnogo bolje te nakon pet i pol minuta igre vode 21:12, no CSKA odmah odgovara s 10:0 i na kraju prve četvrtine ima 27:25.

Činilo se da je tu Baskonia kapitulirala jer su Rusi ubacili u brzinu više pa do poluvremena imaju šest poena prednosti, a nakon sjajne treće dionice čak 17. Došla je prednost CSKA i do 19 poena, a onda kreće veliki pad i Baskonia preko Falla i Janninga dolazi na pet poena zaostatka minutu do kraja. Ipak je CSKA preko slobodnih bacanja Mikea Jamesa uspio iskontrolirati rezultat i upisati novu pobjedu.

Upravo je James bio sjajan kod pobjednika s 33 poena, dok je Fall uz začuđujuće malu minutažu upisao 19 poena i 10 skokova kod Baskonije te bi možda i ishod bio drukčiji da je dobio više minuta.

Za razliku od Baskonije, druga španjolska močad je bila uspješnija u hladnoj Rusiji. Valencia je kod Zenita stigla to pobjede, polovičnog omjera i sedmog mjesta koje vodi u doigravanje. Prvo poluvrijeme je donijelo izjednačen susret te gostujuću prednost od četiri poena na kraju prve i druge dionice.

U trećoj četvrtini se zaigrala košarka tvrdih obrana i siromašnih napada, a u takvom ritmu bolje se snalazi Valencia koja dopušta domaćinu tek devet poena i bježi na 12 poena prednosti. Pokušao je Zenit preokrenuti u posljednjoj dionici te je s 30 poena profunkcionirao napad, ali je Valencia zabila svoja 23 koji su bili dostatni za održavanje prednosti i 86:81 pobjedu.

Vanja Marinković je postigao 14 poena za Valenciju, dok je kod Zenita prvo ime bio rastricani Andrew Albicy s 18 ubačaja.

Vrlo autoritativno gaženje u Istanbulu je odradio Anadolu Efes koji Asvelu nije dopustio niti sekunde vodstva. Neizvjesnost je trajala prve tri-četiri minute, a nakon toga susret potpuno pripada Efesu koji već do kraja prve četvrtine ima 13 poena prednosti koji su samo rasli do konačnih 27 za 101:74 na oncu.

Već po običaju je u odsutstvu Vasilija Micića s 29 poena, šest skokova i sedam dodavanja briljirao Shane Larkin, dok je vrlo dobar i raznovrstan opet bio Kruno Simon s 10 poena, četiri skoka i šest asistencija. Jedini aspekt igre u kojem su Francuzi parirali bila je igra pod košem pa su centri Amine Noua i Adreian Payne ubacili 16, odnosno 12 poena.

Crvena Zvezda je povezala četiri pobjede te se prije nekoliko dana činilo da je u idealnoj situaciji za podebljati svoj omjer prije teškog rasporeda jer su u goste u Beograd dolazile dvije ekipe iz donjeg doma. No nakon Žalgirisa, usred Beograda je pobjedu odnijela i Alba. Zvezda je u tijesnoj utakmici ipak većinu vremena vodila, ali je na kraju kapitulirala.

Nakon 22 minute izmjena vodstva i motanja oko četiri ili pet poena razlike za obje ekipe, Zvezda je povela sa sedam poena prednosti, a onda je krenula rijetko viđena igra trice na tricu pa je u trećoj dionici pogođeno čak 11 trica, od čega je sedam gostujućih, a tri vezane Sive uz dvije Sikme. U takvom šuterskom ritmu Alba je brzo anulirala prednost Zvezde i ušla u egal koji je trajao da samog konca regularnog dijela.

Nakon slobodnog bacanja Dobrića za 77:77 nije bilo poena dvije minute, a onda Nnonko zabija za vodstvo Albe od 79:77. No privremeni heroj Zvezde opet je bio Kevin Punter sa slobodnim bacanjima za produžetak.

U dodatnih deset minuta Zvezda se napadački raspala te je stigla do tek šest poena koji su djelo Puntera i slobodnih bacanja Vladimira Štimca. S druge su strane Sikma i Nnoko slobodnim bacanjima te Hermannsson s dvije trice odveli Albu do nedohvatljive prednosti i 94:85 pobjede.

Zvezda je ovim porazom pala na deveto mjesto s 9-11 omjerom, a po ubačenim poenima ju je vodio Punter s 24 što je duplo više od prvog pratitelja Štimca. Sikma i Siva su s po 15 poena i tricama u preokretu vodili Albu do sedme pobjede u sezoni.

Alba je prije Zvezde iznenadila Olympiacos u Grčkoj, ali velikan iz Pireja nije dozvolio nešto tako po drugi put pa je s uvjerljivih 17 razlike svladao bayern i produbio krizu bavarskog kluba. Bayern je dobio tek dva perioda vodstva od nekoliko minuta u prvoj i trećoj dionici, a ostatak je pripao Grcima koji su posao dovršili u maestralnoj četvrtoj četvrtini.

U zadnjih deset minuta je razlika s pola koša podignuta na 17 poena prednosti, a Olympiacos je u tom periodu postigao 35 poena za konačnih 89:72. saša Vezenkov je s 20 poena vodio pobjednike, dok su kod Bayerna po 15 ubacili Thomas Bray i Vladimir Lučić.

Svoje mjesto koje vodi u doigravanje drži Panathinaikos koji je kroz dobrih 26 minuta gubio od Žalgirisa kod kuće da bi Tyrese Rice praktički sam krajem treće četvrtine anulirao prednost gostiju, a kad mu je pridružio Nick Calathes PAO je i otišao na prednost od šest-sedam razike koju je održavao do posljednje minute. Tu su Landale, Walkup i Hayes približili Žalgiris na tek posjed zaostatka, ali je grčki velikan uspio iskontrolirati rezultat i uzeti pobjedu u Ateni s konačnih 96:94.

Najbolji je kod pobjednika bio Rice s 20 poena, a sjajan je bio i Calathes s 14 ubačaja i 11 dodavanja. Kod gostiju su 16 ubacili Lekavičius i Walkup.