Barcelona i Real neuvjerljivi u Kupu, Bilbao prošao nakon velike drame s bijele točke

Matej Kačan • srijeda, 22.01.2020.

Osam utakmica šesnaestine finala Kupa Kralja bilo je na rasporedu u srijedu, a na kraju su svi prvoligaši osim Valladolida opravdali statuse favorita...

Iako je na Ibizi poslovično dobar provod, nogometaši Barcelone predvođeni novim trenerom Quiqueom Setienom nisu bez stresa odradili gostovanje kod istoimenog trećeligaša. Iako je Barcelona imala sjajnih 78% lopte, uputila je tek osam udaraca što je jedan više od domaćina koji je pokazao okomitost.

To se isplatilo u ranoj fazi susreta kada u devetoj minuti Ibizu u vodstvo dovodi Caballe. Susret je Barca okrenula tek u zadnjih 20 minuta. U 72. je strijelac za 1:1 bio Griezmann, a Francuz je svojim drugim golom donio 2:1 i prolaz Barci u nadoknadi utakmice. Ivan Rakitić počeo je u prvih 11 te je igrao do 81. minute.

Ništa uvjerljiviji nije bio ni Real Madrid koji je gostovao kod trećeligaša Unionistasa. Real si, za razliku od ljutog rivala, nije dozvolio zaostatak pa je poveo u 18. minuti preko Garetha Balea, ali domaćinu izjednačenje donosi Romero Morillo. Nije Real sam došao do novog vodstva, već mu je u tome pomogao igrač domaćih Gongora autogolom u 62. minuti, a konačnih 1:3 postavio je Diaz u nadoknadi. Luka Modrić nije bio u konkurenciji za sastav.

Gostujuće obveze kod trećeligaša imala je i Valencia, ali ni šišmiši nisu bili ništa uvjerljiviji. Valencia je bar kod Logronesa prošla netaknute mreže, ali je uspjela postići tek jedan pogodak koji je djelo Maximiliana Gomeza u 15. minuti. Do kraja se mreže nisu tresle pa Valencia s minimalnih 0:1 ide dalje.

Nešto sigurniji bio je Villarreal koji je gostovao kod drugoligaša Girone. Domaćin nije odbio igrati napadački nogomet pa smo vidjeli oko 40 udaraca, ali usprkos jakom tempu nije bilo pogodaka u prvom dijelu. Gironu je u 54. načeo Mori, dok je na 0:2 u 70. povisio legendarni Santi Cazorla koji je tek dvije minute kasnije asistirao Chukwuezeu za konačnih 0:3.

Jedini dvoboj dva prvoligaša odigrao se u San Sebastianu gdje je Real Sociedad s 2:0 svladao Espanyol koji bi na kraju ove sezone ionako lako mogao postati drugoligaš. U prvom je dijelu domaćin bio mnogo bolja ekipa, a to je okrunjeno pogotkom Barrenetxee Muguruze u nadoknadi prvog poluvremena, a konačnih 2:0 postavio je Isak nakon sat vremena nogometa.

Osim Espanyola koji je igrao s ekipom iz svog ranga, jedini prvoligaš koji nije uspio u naumu da se plasira u osminu finala je Valladolid koji je kod drugoligaša s Tenerifa poražen s 2:1. Da stvar bude gora, veliko neugodno iznenađenje stiglo je nakon što je Valladolid i vodio jer je za 0:1 pogodio Ramirezu 52. minuti, no veliki preokret za momčad s otočja donose Joselu u 67. i Gomez s bijele točke u 85. minuti.

U po drugoligaša iz Elchea tragičnom raspletu događaja Athletic Bilbao je nakon jedanaesteraca uspio proći u daljnju fazu Kupa. Poveo je Athletic preko Inakija Williamsa u petoj minuti, ali je u 41. izjednačio Fidel. Nakon toga punih 80 minuta nije bilo pogodaka pa se ušlo u lutriju jedanaesteraca u kojoj se odvila prava drama.

Već u prve tri serije su za Bilbao neuspješni bili Garcia i Lopez pa je baskijski prvoligaš bio na samom rubu ispadanja jer je Elche imao dvije prilike za postići odlučujući pogodak. No u četvrtoj i petoj seriji promašuju Qasmi i Sanchez te se Bilbao nakratko spasio te se ušlo u "pripetavanje". Susret je odlučen u sedmoj seriji u kojoj je za Baske pogodio Vesga, dok je sudbinu Elchea zapečatio Tekio svojim neuspjehom.

Susret koji je posljednji završio bio je katalonsko-andaluzijski dvoboj Badalone i Granade. Granada je kod trećeligaša povela već u drugoj minuti preko Koybasija te se činilo kako je čeka lagan posao. No nakon toga je domaćin zatvorio sve prilaze svom golu, a istovremeno je i pokazao zube pa Robuste u 58. donosi izjednačenje Badaloni.

Ušlo se zato u produžetak u kojem umorni domaćin ipak nije izdržao pa u 102. Gonalos postavlja 1:2, dok osam minuta kasnije Fernandez zabija za konačnih 1:3.