Liverpoolov nevjerojatan niz ide dalje, titula matematički sve bliže

Marjan Kreševac • subota, 15.02.2020.

Nakon tjedan dana pauze nastavljeno je englesko prvenstvo. Na rasporedu su bila dva susreta, Southampton je ugostio Burnley i pretrpio poraz 1:2 dok je vodeća momčad prvenstva Liverpool gostovao kod posljednjeg Norwicha i uz dosta muke slavio 1:0...

Za dio klubova u Premiershipu završila je zimska stanka, na rasporedu su bila dva susreta 26. kola. Burnley je gostovao kod Southamptona i stigao do vrijedne pobjede kojom se popeo na deseto mjesto sa samo pet bodova zaostatka do petog koje vodi u Europu. U drugom susretu lider prvenstva Liverpool gostovao je na Carrow Roadu kod Norwicha i teško, ali zasluženo stigao do pobjede 1:0.

Burnley nije mogao poželjeti bolje otvaranje susreta, igrala se druga minuta kada su izborili udarac iz kuta. Loptu je namjestio Ashley Westwood i sjajnim udarcem poslao je izravno u mrežu. Pogodak svakako ide na dušu Dannyja Ingsa koji je iz samo njemu poznatih razloga propustio loptu na prvoj vratnici.

Bio je to ogroman šok međutim već u 18. minuti susreta Ings se iskupio za svoju pogrešku, izborio se za loptu na nekih 18 metara od gola i preciznim udarcem poslao je u donji desni kut gostujućeg vratara. Dao je taj pogodak domaćim nogometašima vjetar u krila, zaigrali su bolje i u 26. minuti imali su lijepu priliku za preokret no nažalost udarac Jacka Stephensa završio je na prečki.

Nastavak susreta nije donio puno prilika sve do 60. minute kada je zablistao Matej Vydra. Primirio je jednu loptu prsima, ušao u kazneni prostor i lijevom nogom poslao loptu u lijeve rašlje. Kako se pokazalo to je bio i pobjednički pogodak, pogodak koji je približio Burnley na samo pet bodova zaostatka do pete pozicije i mogućnosti da po drugi puta u posljednje tri sezone zaigraju u Europi.

Jürgen Klopp pripremio je malo iznenađenje za početak susreta na Carrow Roadu, ostavio je na klupi jednog od najboljih igrača u dosadašnjem dijelu prvenstva Sadia Manea. Propustio je Mane posljednje četiri utakmice zbog ozljede i vjerojatno je Klopp zaključio da mu je važniji za dvoboj osmine finala Lige prvaka. No taj izostanak nije se primijetio na samom početku susreta, Mohamed Salah i Roberto Firmino stalno su držali obranu Norwicha okupiranom.

Iz te okupacije ipak se u prvom dijelu nije materijaliziralo ništa konkretno, domaća obrana bila je izrazito pokretljiva i dobro pokrivala kako igrača s loptom tako i prostor. Koliko je to bilo dobro defenzivno dovoljno govori činjenica da je Liverpool u prvom poluvremenu uputio tek jedan udarac u okvir gola i to preko Trenta Alexander-Arnolda u 42. minuti iz slobodnog udarca, ali i to je bio mlak udarac po sredini gola koji je Tim Krul ukrotio bez većih problema.

U obrani i više nego dobro, ali u napadu nikako za Norwich. Ostali su domaći bez udarca prema golu u prvih 45. minuta. Jedino što vrijedi izdvojiti iz prvog dijela je pokušaj proigravanja prema Teemuu Pukiju unutar šesnaesterca koji je Allison pravovremenim izlaskom uspio osujetiti.

U drugom dijelu krenuo je Liverpool puno opasnije prema golu, ali u tim trenucima briljirao je Krull, a posebno se istaknuo u 59. minuti s dvije obrane. Prvo je Salah pucao, a Krull sjajnom paradom odbio loptu no izravno na noge Nabyja Keite na nekih šest metara. Mrtva šansa za Liverpoolovog veznjaka, ali Krull s poda brani i njegov pokušaj.

Uvidio je Klopp da to ne izgleda dobro i odlučio se ipak u 61. minuti poslati na teren Manea. Da je to bila ispravna odluka dokazano je u 77. minuti. Jordan Henderson uputio je jednu dugačku loptu u šesnaesterac, Mane je sjajno primio, okrenuo se i pogodio u lijevi kut gola. VAR je provjeravao eventualni prekršaj Manea, ali zaključeno je da je sve bilo u redu i Liverpool je napokon stigao do toliko željenog gola.

Liverpool je tako nastavio nevjerojatan niz. Upisao je 17. uzastopnu pobjedu u Premiershipu i neporažen je u 43 prvenstvene utakmice. I onaj nejnevjerojatniji podatak, u 26 kola upisao je 25 pobjeda i jedan remi.

Dejan Lovren odgledao je cijeli susret s klupe za pričuvne igrače.

Premiership, 26. kolo Southampton - Burnley 1:2
Norwich - Liverpool 0:1