Premiership, 27. kolo, 22.02.2020, 13:30 h
Chelsea 2:1 Tottenham
Tottenham

Lampard nadmudrio Mourinha, besprijekorna utakmica Matea Kovačića

Dario Dodić • subota, 22.02.2020.

27. kolo engleskog Premiershipa na Stamford Bridgeu otvorili su Chelsea i Tottenham. Nakon poraza u Ligi prvaka Jose Mourinho doživio je poraz i od svojeg bivšeg kluba i igrača...

Sedam utakmica ove sezone je na svom travnjaku u svim natjecanjima izgubio Chelsea. To je drugi najgori rezultat kluba (8 poraza 1985/86), a još je puno utakmica pred igračima Franka Lamparda. Momčad sa Stamford Bridgea u očitoj je krizi, danas se morala vaditi protiv Tottenhama, koji se nadao pobjedi i preskakanju londonskog rivala na ljestvici.

Učenik je pobijedio učitelja, Lampard je pobijedio Josea Mourinha, Chelsea je posve zasluženo stigao do sva tri boda protiv Tottenhama. Domaći su nogometaši pokazali više i na kraju s 2:1 upisali važne bodove u lovu na Ligu prvaka.

Bilo je tu olakotnih okolnosti za Mourinhovu momčad. Igrali su kroz tjedan važnu utakmicu u Ligi prvaka, a valja istaknuti kako Tottenham nije ista momčad kada ne igraju Kane i Son. Posjeo je Portugalac i Delle Alija na klupu, vjerojatno zbog ispada tijekom zamjene u dvoboju protiv RB Leipziga, i tako dodatno otupio napadačku oštricu svoje momčadi.

Sve je više-manje počivalo na Bergwijnu i Mouri, a upravo je potonji kreirao prvu priliku na susretu. Opalio je odlično s ruba kaznenog prostora, još bolje brani Caballero.

Uzvratili su domaći par minuta kasnije, Alonso je sjajno proigrao Mounta, ovaj odlično gađao bliži kut, ali raspoložen je bio i vratar gostiju Hugo Lloris. Nastavio je Chelsea nizati prilike, priprijetio je Barkley topčinom s ruba kaznenog prostora, ali malo kraj gola.

Iz sljedeće je šanse domaćin poveo. Sjajnu su akciju zakuhali nogometaši Chelseaja, Barkley krasnom loptom gura Girouda u for, Francuz odlično puca, brani Lloris - na odbijancu je bio Barkley, lijepo poklopio loptu, ali pogađa okvir gola. Tek je treća sreća bila Chelseajeva, lopta ponovno dolazi do Girouda, koji iz teškog kuta sjajno zabija za 1:0.

Koliko je Giroud važan kad igra od prve minute govori podatak da je u posljednjih 14 nastupa u prvoj postavi u svim natjecanjima sudjelovao u 14 golova.

Odmah na otvaranju drugog dijela Chelsea je udvostručio vodstvo. Ponovno su dobro kombinirali domaći igrači, Barkley u završnici prosljeđuje loptu Alonsu, koji silovito s 20-ak metara pogađa donji desni kut za 2:0.

Mogao je i trebao ubrzo igru napustiti Tottenhamov Lo Celso, nakon što je na tlu nagazio Azpilicuetu. Uključio se VAR i donio odluku da kartona nema da bi 15-ak minuta kasnije iz Stockley Parka priznali kako su pogriješili i da je Lo Celso trebao biti isključen.

Nije to pomoglo gostima jer Lampardova je momčad zatvorila sve prilaze golu. Mogli su domaći i do trećeg gola, sjajne su prilike imali Abraham i Alonso, ali Lloris i greda nisu dozvoili novi pogodak Chelseaja.

Utakmicu je malo zakomplicirao nespretni autogol Rüdigera u 89. minuti, ali ništa Tottenham nije mogao i Chelsea zasluženo odnosi pobjedu.

Valja istaknuti i besprijekornog Matea Kovačića, koji je bio među najboljima na travnjaku. Odigrao je hrvatski reprezentativac svih 90 minuta, gradio napade domaćih, razbijao Tottenhamove pokušaje i sve to odradio bez pogreške.

Lampard je prvi trener, a Chelsea prva momčad, koja je u jednoj ligaškoj sezoni protiv Mourinhove momčadi slavila i u gostima i kod kuće.