Mirotić donio Barceloni pobjedu u Moskvi, Simon dvoznamenkast u pobjedi u Berlinu

Matej Kačan • četvrtak, 27.02.2020.

Odigrano je pet susreta 26. kola Eurolige, a izdvajamo veliki europski susret u Moskvi. Barcelona je košem Mirotića svladala CSKA te si je praktički zacementirala mjesto među prve tri momčadi...

Barcelona je u europskom košarkaškom klasiku i sudaru titana ostvarila prevažnu pobjedu u kontekstu borbe za što bolje mjesto na tablici. Pobjedom u posljednjim trenucima je Barcelona slavila s 82:80 te je došla na omjer 20-6 te je ostavila CSKA na 17 pobjeda i tri utakmice razlike.

Bolje je susret sa 7:0, a onda i s 18:9 povela u ranoj fazi. No krajem prve dionice kreće serija domaćina kojom je anulirano vodstvo Barcelone, a CSKA je stigao do minimalne prednosti koju je održavao do poluvremena. No nije se ni u drugom dijelu izgubio egal jer se tijesan rezultat održao do samog kraja uz stalne promjene vodstva.

Lomila se utakmica zato u posljednjim trenucima gdje je odgovornost na sebe preuzeo Nikola Mirotić koji je i zabio koš za 82:80 i pobjedu nakon što je 80:80 tricom postavio Mike James.

Mirotić je s 23 poena i osam skokova i vodio Barcelonu, dok je 17 dodao Cory Higgins. Ante Tomić je za 19 minuta postigao tek dva poena (1/3 iz igre), ali je dao skakački doprinos sa sedam uhvaćenih lopti. 17 je kod Rusa ubacio Daniel Hackett, dok je 14 dodao Darrun Hilliard.

Dva oprečna poluvremena su odigrali Zenit i Bayern u Sankt Petersburgu. Zenit je gotovo konstantno vodio kroz prvo poluvrijeme da bi Bayern taman pred kraj prvog dijela okrenuo i vodio kroz drugi dio susreta.

Ipak je u završnici Zenit došao do izjednačenja od 68:68 u posljednje tri minute, ali je Bayern zatvorio susret serijom 9:0 koju je predvodio Greg Monroe za konačnih 77:68. Upravo je Monroe ubacio sjajnih 26 poena uz osam skokova i pet dodavanja, dok je 18 kod Zenita ubacio Austin Hollins.

Sjajna prva i treća četvrtina bile su dovoljne Efesu za uvjerljivo slavlje protiv Albe. Nakon +11 nakon prve dionice je domaćin smanjio na egal do poluvremena, no novih 11 razlike u trećoj je podiglo razliku do 14 poena koja se do kraja održala na sličnoj razini za konačnih 99:86 i pobjedu Efesa koji je i dalje uvjerljivo prvi.

Vasilije Micić je uhvatio pravu formu pa je završio s 23 poena uz pet skokova i devet dodavanja. Krunoslav Simon je za 30 minuta na parketu ubacio 11 poena (2/7 za dva, 2/5 za tri, 1/2 bacanja) uz tri skoka i šest dodavanja. Kod Albe je 19 poena ubacio Martin Hermannsson, dok je mladi hrvatski centar Krešimir Nikić za 19 minuta na terenu ubacio osam poena uz stopostotan (4/4)šut iz igre, a imao je i četiri skoka.

Drama u posljednjim trenucima se odigrala i u Izraelu. Maccabi je vodio kroz velik dio utakmice sve do druge polovice posljednje dionice kad su Grci preuzeli vodstvo 12:0 serijom. No opet se Maccabi vratio u egal tricama, a u samoj završnici je uzde preuzeo Scottie Wilbekin. On je prvo zabio tri bacanja za 69:68 za Olympiacos pa je pri rezultatu 70:68 zabio tricu za 71:70 što se ispostavilo i konačnim rezultatom te tricom za pobjedu.

Baš je Wilbekin s 21 poenom vodio Maccabi, a jedini dvoznamenkast uz njega je bio Elijah Bryant. Čovjek jedinstvenog imena Shaquielle Mckissic je s 14 poena vodio Grke, a poen manje je ubacio Wade Baldwin.

U utakmici loših napada je u Vitoriji Baskonia svladala Crvenu zvezdu s uvjerljivih 71:56. Nakon početnog vodstva Zvezde su Španjolci preuzeli kontrolu nad susretom te su postupno dizali prednost u utakmici koja se svela na sporu igru u blatu. Došla je razlika do maksimalnih 71:50 dvije minute do kraja, a Zvezda je sa 6:0 u završnici uspjela svesti razliku na 15 poena i 71:56.

Već po običaju je Baskoniju vodio Tornike Šengelija s 18 poena, a 15 uz šest skokova i pet dodavanja je ugradio Shavon Shields. Vladimir Štimac i Kevin Punter su u završnici malo napumpali poene pa je Štimac ubacio 13 uz sedam skokova, dok je potonji ubacio poen manje.