Žalgiris slavio u drami kod kuće, Fenerbahče preživio u Valenciji

Matej Kačan • subota, 29.02.2020.

Petak je donio tek tri susreta u košarkaškoj Euroligi, ali su sva tri bila ključna u rješavanju borbe za doigravanje koja je svakim tjednom sve dramatičnija i neizvjesnija...

Nikakvih šansi nisu imali košarkaši Asvela koji su velikim porazom u Moskvi otvorili euroligaški petak. Himki je već u prvoj dionici bio uvjerljiv uz mala kašljucanja motora krajem četvrtine, ali je ostatak susreta vrlo jasno i uvjerljivo pripao ruskoj momčadi.

Ključna se serija odvila na početku drugo četvrtine. Himki je krenuo s dvije trice Bertansa, a onda su Timma, Jerebko i Šved poveli 15:2 seriju koja je razliku podigla na 21 poen te se Himki više nije osvrtao natrag.

Tako je na poluvremenu bilo 23 razlike, na koncu treće 24, a na kraju i 29 za konačnih 108:79. Asvel je odigrao jednu napadački vrlo slabu partiju u kojoj je parirao tek u prvoj četvrtini s 28 poena, dok u svakoj sljedećoj nije prebacio 20, a tako se nije moglo suprotstaviti raspoloženom domaćinu.

Himki je tako na 12-14 omjeru te je i dalje u borbi za mjesta koja vode u doigravanje, a najbolji pojedinac je i u ovoj pobjedi bio Šved s 24 poena i čak 13 asistencija. Kod Asvela su četvorica bila u dvoznamenkastim poenima, a istaknuo se Adreian Payne s 14 poena i šest skokova.

Triler su u Kaunasu odigrali Žalgiris i Olimpia Milano, a kao pobjednik je na kraju ipak izašao litavski velikan. Možda i nije pošteno s obzirom na posljednju seriju Milana koji je s 9:2 u posljednje dvije minute doveo susret do produžetka, ali je Žalgiris kroz cijelih 40 minuta uglavnom igrao bolje te se rezultat kretao od egala do osjetnije prednosti domaćina.

Činilo se nakon ubačaja Ulanovasa za 88:78 da je Žalgiris prelomio, ali kreće serija Milana koju je dvicom započeo Sergio Rodriguez, nastavio slobodnim bacanjima, a potvrdio Sykes s pet vezanih poena.

Pogodio je Walkup za vodstvo Žalgirisa od 91:89, ali se opet ukazao legendarni Rodriguez koji dvicom vodi utakmicu u dodanih pet minuta. Tamo se ispostavilo da Milano ne može obranom zadržati domaćina pa su Zach LeDay i Nigel Hayes serijom 8:1 prelomili susret i doveli Žalgiris do konačnih 105:97.

Upravo je Hayes s 21 poenom vodio pobjednike, a 19 je dodao LeDay. Sjajan je bio i Ulanovas sa 16 poena uz po šest skokova i dodavanja. Trojica igrača su kod Olimpije postigla po 18 poena, a istaknuo se Rodriguez koji je zabijao ključne poene, a uz tih 18 poena je podijelio i osam asistencija.

U posljednjem susretu dana je Fenerbahče nekako preživio novu utakmicu punu amplituda u igri. Turski su igrači varirali od šest-sedam razlike u svoju korist do egala i blagog vodstva domaće Valencije, ali su ipak druga polovica treće i posljednja dionica odigrane na razini potrebnoj za sigurnu pobjedu pa su gosti ipak slavili s 93:86.

Ključna je to pobjeda za Fenerbahče koji se tako na omjeru 12-14 izjednačio sa svojim današnjim protivnikom te Himkijem pa je borba za doigravanje nikad napetija. Do kraja ostaje još osam kola, a unutar dvije pobjede je čak osam ekipa. Na 11-15 vrijede Žalgiris, Olympiacos i Olimpia, dok nešto manje šanse na 10-16 imaju Baskonia i Crvena zvezda.

22 poena je kod Fenerbahčea ubacio Derrick Williams, dok su po 13 ubacili Kostas Sloukas i Luigi Datome. Valencia je išla na balkanski pogon pa su prva dva imena bili Vanja Marinković s 22 poena te Bojan Dubljević s 15 poena.