Olympiakos slavio u velikom grčkom dvoboju, Fernandez u Milanu podsjetio na stare dane

Matej Kačan • utorak, 03.03.2020.

Odigrano je pet susreta 27. kola košarkaške Eurolige, a najveću su pažnju privukla dva nacionalna derbija u Rusiji i Grčkoj te veliki preokret Reala u Milanu...

Prvi od dva velika nacionalna derbija odigrao se u Moskvi gdje je CSKA s 86:78 svladao Zenit St. Petersburg. Mnogo teže je Moskovljanima bilo doći do pobjede no što stanje na ljestvici govori pa je Zenit bolje krenuo u susret pa CSKA preuzima tek minimalno vodstvo na kraju prve četvrtine.

Do poluvremena je ostao egal uz blago vodstvo domaćina, a CSKA je prodisao u trećoj dionici pa nakon serije Mikea Jamesa dolazi i do dvoznamenkastog vodstva domaćina. Pokušao se vratiti Zenit u posljednjoj četvrtini te je u nekoliko navrata prišao na četiri razlike, ali je CSKA izdržao i slavi svoju 18. pobjedu.

James je opet vodio pobjednike s 27 poena, a 13 je upisao Johannes Voigtmann. Austin Hollins je ubacio 28 poena kod Zenita, ali nije imao pravu podršku suigrača.

U Kaunasu je Žalgiris svladao Himki s 11 razlike te je na semaforu stajalo 96:85, ali je susret bio mnogo više jednosmjerna ulica no što krajnji rezultat govori. Žalgiris je konstantno vodio i dominirao, a razlika je u drugoj dionici išla do maksimalnih 19 poena prednosti. Do kraja je Himki uspio smanjiti na sedam-osam razlike u nekoliko navrata, ali je Žalgiris na kraju bez drame slavio te se na 12-15 omjeru izjednačio sa svojim protivnikom.

Žalgiris je imao pet dvoznamenkastih igrača, a prvo ime je bio Zach LeDay s 23 poena. 15 je dodao K.C. Rivers. Kod Himkija ništa novo, najbolji su bili Šved (24), Timma (20) te Jerebko sa 17 poena i 10 skokova.

Sjajnu utakmicu u konstantnom egalu su odigrali stari rivali Olympiakos i Panathinaikos u jednom od najvećih košarkaških susreta na svijetu. oba su kluba vidjela bolje dane, ali međusobni susretu uvijek ponude dramu i egal. Tako je bilo i u utorak, a na kraju je slavio Olympiakos koji je igrao kući i koji je vodio kroz cijeli susret osim druge dionice.

No u posljednje dvije minute se ušlo u egalu nakon što je Nick Calathes zabio tricu za 70:70, ali je odmah potom Kostas Papanikolaou zabio koš-faul pa domaćin vodi tri razlike te se igra koš na koš sve do posljednje minute kad opet Olympiakos zabija tri poena u nizu i bježi na četiri razlike što je bilo dovoljno za zadržati pobjedu usprkos tome što je Papanikolaou u završnici promašivao bacanja.

Završilo je 81:78, a Olympiakos je vodio Shaquielle Mckissic s 22 poena, a Papanikolaou je ključne ubačaje ugradio u svojih 12. Calathes je s 18 poena uz šest skokova i pet dodavanja vodio Panathinaikos, a uz njega su gosti imali još četiri podjednaka dvoznamenkasta igrača.

Veliki preokret u Milanu je izveo Real Madrid koji je po prvi put ozbiljnije poveo u četvrtoj četvrtini da bi na kraju slavio sa 78:73. Mnogo bolje je Olimpia krenula u susret pa je na koncu prve bilo 25:11, a u jednom trenutku druge dionice je razlika išla do maksimalnih 17 poena. No krenula je tada luda 17:0 serija Reala koji je na tri minute zaključao svoj koš i došao do izjednačenja.

No odgovorio je domaćin sa svojih 15:5, a i u drugom poluvremenu se to nastavilo pa se razlika vraća na 14 početkom treće dionice. Stabilizirao se Real u napadački slaboj trećoj dionici, ali nitko iz dotadašnjeg tijeka susreta nije mogao predvidjeti da će gosti nadoknaditi devet razlike u posljednjih deset minuta.

Ali dogodilo se jer večeras sjajni Rudy Fernandez opet kreće te vodi drugu veliku seriju Reala koja je ovaj put došla do 15:0 na startu četvrte i odjednom Real vodi sa šest poena viška. Nije se domaćin oporavio od toga, tek su Moraschini i Micov pokušali mini serijama koje bi Real prekidao tricama Fernandeza ili ubačajima Campazza te je slavio s pet poena razlike.

Rudy Fernandez je bio ključan igrač u obje velike serije Reala, a na kraju je upisao 16 poena, a osim njega se istaknuo Walter Tavares kao jedan od trojice s 13 poena, ali je tome pridodao i 12 skokova. Riccardo Moraschini je zabio 21 kod domaćina, a Micov je dodao 13.

Kao što se i obično desi kad Asvel igra kod kuće, protiv Valencije je odigrana jedna ružna utakmica na malo poena kroz koju je Asvel vodio cijelim tijekom, a najbolji period igre su Francuzi imali kroz treću dionicu kroz koju su držali desetak poena prednosti.

Uspjeli su gosti smanjiti u egal, ali nikad nisu došli do preokreta pa u samoj završnici prednost domaćina opet skače na devet razlike i sve skupa završava sa sigurnih 72:65. David Lighty je vodio Asvel s 20 poena, dok je kod Valencije koja ovim porazom pada na 12-15 i deveto mjesto 14 zabio Guillem Vives.