Premiership, 29. kolo, 08.03.2020, 17:30 h
Manchester City

United odigrao za Liverpool i svladao City u velikom gradskom derbiju

Dario Dodić • nedjelja, 08.03.2020.

Veliki derbi 29. kola engleskog Premiershipa odigran je u Manchesteru. United je svladao City i tako pomogao Liverpool doći još bliže tituli...

Rijetko se događa da se u Liverpoolu slave pobjede Manchester Uniteda, ali upravo to se dogodilo nakon velikog derbija grada Manchestera. United je s 2:0 svladao ljutog gradskog rivala City i tako doveo Redse na dvije pobjede od matematičke potvrde naslova prvaka Engleske.

Pep Guardiola nikad do danas nije sa Cityjem izgubio prvenstvenu utakmicu u mjesecu ožujku. Deset je utakmica odigrao, sedam uzastopnih pobijedio, no njegova momčad u 29. kolu Premiershipa nije pokazala gotovo ništa. United je bio bolja i pametnija momčad i na kraju zasluženo dolazi do sva tri boda.

Prvi put otkako se Alex Ferguson umirovio United je u istoj sezoni dvaput svladao City.

Nismo umirali od nogometne ljepote u prvoj polovici prvog poluvremena. City je imao posjed, ali bio je to jalov posjed bez ičega konkretnog pred De Geinim vratima.

A onda je United živnuo. Martial je u 28. minuti krasno prošao po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor gostiju i - umjesto da proigra usamljenog Fernandesa na rubu šesnaesterca - puca iz teške pozicije, ravno u Edersona.

Dvije minute kasnije Fernandes je pokazao da nije zlopamtilo. Iz slobodnog udarca, na koji je mnogo toga negativnoga za reći imao plavi dio Manchestera, sjajno prebacuje Agüera, pravovremeno je utrčao Martial i iz prve pogodio bliži kut Cityjevog gola za 1:0. Nije sjajno reagirao ni Ederson, koji je bio na lopti, pamtimo njegove bolje reakcije.

Martial je tako postao prvi Unitedov igrač koji je u istoj sezoni Premiershipa zabio Cityju i kod kuće i u gostima, još od Cristiana Ronalda u sezoni 2006./2007. U pet posljednjih startova u dresu Uniteda Martial je postigao četiri gola.

Slika 1 od 1.

Treba istaknuti i Brunu Fernandesa, koji je od 1. veljače kada je debitirao u natjecanju sudjelovao u čak pet golova, više nego bilo koji drugi igrač u Premiershipu.

Cityjevi igrači imali su prigovora na prekršaj iz kojeg je pao Unitedov gol, a Unitedovi će imati što prigovoriti sucu Deanu na situaciju s kraja prvog poluvremena. Otamendi je srušio Freda u kaznenom prostoru Cityja, no sudac Dean dodijelio je Unitedovom igraču žuti karton zbog simuliranja. VAR se nije oglasio.

Ništa bolje nije u nastavak ušao City, a to posebno vrijedi za vratara Edersona. U 49. minuti ponovno je pogriješio, bježi mu lopta u opasnoj zoni, centimetri su nedostajali da je Martial pospremi u mrežu. Na kraju Ederson uspijeva otkloniti opasnost, a Martial se nezgodno sudara s vratnicom, ipak bez težih posljedica.

Shvatio je Guardiola da je vrag odnio šalu pa u 59. minuti mijenja. U igru ulaze Jesus i Mahrez umjesto Agüera i Silve. I zaigrao je bolje City, malo je nedostajalo da u 62. Otamendi glavom dovede goste u egal, bio je mrvicu neprecizan.

Brzo uzvraća United. Krasno je po desnoj strani prošao mladi David James i umjesto dodavanja na otvorenog Fernandesa odlučio se na šut iz teškog kuta. Brani to Ederson, poludio je na klupi Ole Gunnar Solskjaer na sebičnost svog igrača.

Mogao je City do izjednačenja u 75. minuti. Prvo Sterling kasni na dodavanje Mahreza, zatim Jesusov dobar pokuaj brani De Gea. Probao je još jednom Sterling u 90. minuti, ali bio je to slabašan udarac.

Čekao se posljednji sučev zvižduk kada je Ederson zapečatio svoju groznu predstavu. U šestoj minuti sučevog dodatka posve netočno baca rukom loptu na Mendyja, pogađa McTominaya koji s 30-ak metara krasno poentira za konačnih 2:0.