Split prosuo 20 razlike pa ipak slavio u infarktnoj završnici za drugo mjesto

Matej Kačan • srijeda, 11.03.2020.

Košarkaši Splita ipak su uspjeli izboriti doigravanje u Drugoj ABA ligi. Nakon velikog vodstva i infarktne završnice uspjeli su Splićani slaviti protiv Širokog sa 78:76 za drugo mjesto...

Imali su Splićani i 20 razlike da bi na kraju čupali pobjedu u susretu koji je odlučivao sudbinu i krojio vrh ABA2 lige. Split je dočekao Široki na Gripama koje ipak nisu bile prazne jer su za malobrojne gledatelje vrata otvorena u posljednji trenutak. Žuti su teškom 78:76 pobjedom ipak došli do doigravanja i druge pozicije na ljestvici.

Predivno su Žuti otvorili susret za drugo mjesto. Šut i napad su funkcionirali sjajno, poeni su se pravilno dijelili među svima i nakon prvih deset minuta je 26:17 uz ipak najzapaženiju rolu Tonija Perkovića.

U drugoj dionici je slika za domaćina još ljepša. Pogubili su se gosti u napadu te olako gube lopte, a Splićani iz kontre zabijaju lakoćom pa do poluvremena prednost raste na visokih 48:30 na poluvremenu te se činilo da je utakmica gotovo pa riješena. No drama je bila tek u povojima.

Stao je šut Splićana koji su u prvih pet minuta drugog dijela zabili tek dva poena. S druge strane je Mateo Drežnjak pogodio tricu gotovo s centra, a pod košem je počeo puniti Filip Kraljević pa je visoka prednost s odmora brzo svedena na tek 50:42 na pola treće dionice.

Do kraja dionice je 54:50, a onda četvrtu tricom opet otvara Drežnjak i odjednom je samo pola koša za Široki koji odmah potom i vodi tricom Darija Drežnjaka. Brzo je prednost Širokog narasla do plus pet, a onda bivši igrač Žutih Goran Filipović daje priliku domaćima nesportskim prekršajem.

Splićani su poklon iskoristili pa se u zadnjih sedam minuta ulazi s 61:60 za goste, a vrlo brzo Tomislav Gabrić vraća vodstvo domaćinu. Široki se brzo pribrao i uspostavio egal, no pojavio se koji s dvije trice anulira dobru Kraljevićevu rolu i drži Split u vodstvu.

U posljednjih minutu i pol susreta nije se moglo ući s većom dramom jer je 70:70, a onda Jure Zubac zabija koš uz slobodno bacanje za 73:70 gostiju. Nakon koša Gabrića je 73:72 i sudbina vrha lige se rješava u posljednjoj minuti gdje Perković tricom postavlja 75:73 nakon promašaja Matea Drežnjaka.

Nakon prekršaja Baje je Kraljević imao dvije prilike s bacanja za izjednačiti, ali pogađa tek jedno i Split ima pola koša prednosti i napad na 18 sekundi do kraja. Pribjegli su gosti slobodnim bacanjima, ali je Washington miran i postavlja 77:74.

Imali su iz Širokog čistu tricu za izjednačenje, ali Drežnjak ne zabija otvoreni šut pa Filipović s crte bacanja približava goste na pola koša zaostatka osam sekundi do kraja. Zabio je Gabrić tek jedno, ali skok u napadu hvata Pavle Marčinković te Splićani nakon drame pobjeđuju sa 78:76 za drugo mjesto na tablici.

Tako će Žuti imati prednost domaćeg terena s druge ljestvice u doigravanju, a vodio ih je Washington sa 16 poena uz sedam dodavanja. 14 je uz ključnu tricu dodao Perković, dok su 11 i 10 dodali Gabrić, odnosno Bajo.

Kod Širokog je 22 zabio Kraljević, a 16 je dodao Zubac. 14 je ubacio Mateo Drežnjak, a 10 uz devet dodavanja je zabio Filipović.