Bayern deklasirao Bayer u golijadi, povratak Kramarića na terene

Matej Kačan • subota, 06.06.2020.

U subotu se s četiri susreta nastavilo 30. kolo Bundeslige, a bez pobjede su opet ostali domaćini. Izdvajamo pobjedu Bayerna s 4:2 kod Leverkusena te povratak Andreja Kramarića na terene...

Najzanimljiviji susret 30. kola Bundeslige igrao se u Leverkusenu gdje su domaći apotekari ugostili vodeći Bayern. Bayer je bio u dobrom nizu, ali su ipak aktualni prvaci bili prejaki te su furioznim drugim dijelom prvog poluvremena otpuhali Leverkusen i slavili s 4:2.

Bayern se u ranoj fazi susreta našao u zaostatku jer su domaćini jedinom pravom akcijom u prvom dijelu šokirali goste. Baumgartlinger je fantastičnom dubinskom loptom pronašao Alaria. Jerome Boateng je zakasnio postaviti offside zamku i argentinski se napadač namjerio na gol Neuera te je prizemnim udarcem postavio 1:0.

VAR je pregledavao snimku zbog zaleđa, ali se ispostavilo da je reakcija Boatenga ipak bila zakašnjela i pogodak je priznat. Bio je to dovoljan alarm za Bayern koji je odmah nakon pogotka stisnuo u redao priliku za prilikom. Napokon se isplatilo u 27. minuti kad je Goretzka osvojio loptu na centru te je pronašao Comana koji nema problem svladati domaćeg golmana samog za 1:1.

Nije Leverkusen znao odgovoriti na Bayern koji je bivao sve goropadniji i domaćinu više nije dopuštao inicijativu uz potpunu kontrolu susreta. Rezultatska neizvjesnost je u potpunosti riješena s brza dva pogotka u završnici prvog dijela. Prvo je iz tranzicije nakon kornera s ruba šesnaesterca pogodio Goretzka u 42. minuti na dodavanje Thomasa Müllera, a u 45. je Boateng prebacio praktički pola terena dugom loptom.

Obrana je zaspala te joj se iza leđa našao Gnabry koji je efektnim lobom iz prve svladao Hradeckyja za 3:1 na poluvremenu. Mogao je Gnabry zabiti samo minutu ranije ali mu je Hradecky obranio zicer jedan na jedan te je ovo bila jedna vrsta iskupljenja.

Ono što je jedna od kvaliteta Bayerna jest sigurno to da momčad ne skida nogu s gasa jednom kad namiriše krv. Tako je bilo i početkom drugog dijela jer su Bavarci preko Müllera i Gnabryja odmah jurnuli i prijetili, a to se isplaćuje u 66. kad Müller ubačajem pronalazi Roberta Lewandowskog koji pogađa za 4:1 i nastavlja svoju sjajnu formu.

Do kraja će tek Leverkusen smanjiti na 4:2 preko Floriana Wirtza tako da i ovaj susret s pravo možemo nazvati golijadom koja je opravdala očekivanja. Bayern tako i dalje ima maksimalan broj bodova od nastavka prvenstva te je prvi sa 70 bodova, dok je Bayer peti s 56. Ivan Perišić je u igru ušao u 67. minuti.

Dobre vijesti za Hoffenheim i hrvatske ljubitelje nogometa je povratak na terene Andreja Kramarića koji je dobio 20 minuta u remiju Hoffenheima kod Fortune što je loša vijest za Kramarićev klub koji tako prekida niz od dvije pobjede.

No mogao je Hoffenheim proći i lošije jer se nakon pet minuta našao u zaostatku zbog pogotka Henningsa, a onda i s igračem manje nakon pogibeljnog starta Benjamina Hubnera. U 16. je ipak izjednačio Munas Dabbur, ali se Hoffenheim umalo opet našao u zaostatku samo dvije minute kasnije.

Zabio je opet Hennings, ali je VAR pokazao na zaleđe te se gosti spašavaju. Činilo se da je Hoffenheim potpuno okrenuo susret u 61. kad Zuber s ruba šesnaesterca sretno pogađa za 2:1, ali u 76. opet pune ruke posla ima sudac koji nakon faula Nordveita pokazuje na bijelu točku s koje Hennings ipak zabija svoj drugi gol za podjelu bodova i 2:2 s kojim Fortuna ide na 28 bodova te je na tri boda od sigurne zone.

A vrijedan bod je u završnici susreta s igračem više osigurao još jedan davljenik, Paderborn. On se kod Leipziga našao u zaostatku u 27. minuti nakon što je Werner pronašao Schicka za 1:0, ali je ruku pomoći fenjerašu dao Dayot Upamecano drugim žutim kartonom u 43.

Uspio je s igračem viška Paderborn održavati ravnotežu na terenu iz svoju blagu inicijativu, a sve se isplatilo u drugoj minuti nadoknade kad Christian Strohdiek pogađa za 1:1. Leipzig je ovim bodom treći s 59 bodova, dok je Paderborn u nizu remija kojih ima četiri u zadnjih pet susreta te je zadnji s 20 bodova.

Niz bez pobjede je napokon prekinuo Mainz koji i dalje tvrdoglavo bježi Fortuni, a danas je prednost povećao na tri boda. Mainz je slavio na gostovanju kod Eintrachta s 2:0 golovima Niakhatea u 43. i Kunde Malonga u 77.