Borussia Dortmund se izvukla u nadoknadi, velike pobjede Werdera i Eintrachta

Jan Šneler • subota, 13.06.2020.

Odigrano je još pet susreta 31. kola njemačke Bundeslige, a kako se natjecanje bliži kraju, sve su jasnije pozicije momčadi...

Iako je utrka za naslov prvaka Njemačke praktički riješena, Borussia Dortmund još uvijek ne želi odustati. Na današnjem gostovanju kod Fortune Düsseldorf, Borussia nije djelovala poletno kao inače, ali na kraju je uspjela doći do slavlja. S druge strane, na dnu tablice također se zagužvalo i Union Berlin je napravio ogroman korak prema ostanku.

Susret u Düsseldorfu definitivno nije bio pretjerano uzbudljiv i prilike su se mjerile na kapaljku. Gosti su bili opasniji u prvom dijelu, ali bez značajnih prilika. U nastavku su došli do pogotka, ali VAR ga je momentalno poništio.

U posljednjim minutama susreta, Fortuna Düsseldorf je mogla doći do pobjede, no Steven Skrzybski nije bio s(p)retan. U dva navrata pogodio je okvir gola, a kazna je uslijedila u posljednjim sekundama. Ubacio je Manuel Akanji, a u skoku sjajno pogodio Erling Haaland za minimalnu pobjedu Borussije.

Wolfsburg je imao sjajnu priliku protiv Freiburga dodatno učvrstiti šestu poziciju, no propustili su veliko vodstvo, a i sreća im u pojedinim trenucima nije bila naklonjena. Domaći sastav bio je apsolutno nadmoćniji u prvom dijelu.

Već u 14. minuti susreta, Wout Weghorst preciznim udarcem doveo je Wolfsburg u vodstvo. Desetak minuta kasnije, Daniel Glinzcek pogađa za 2:0, ali onda se događa jedna od zanimljivijih situacija u povijesti korištenja VAR-a.

Naime, sudac Bastian Dankert je pregledom snimke poništio pogodak zaleđa, ali provjerom situacije ustanovljeno je kako je tome prethodio očigledni prekršaj u šesnaestercu i Wolfsburg je dobio kazneni udarac kojeg je realizirao Weghorst.

U 29. minuti Wolfsburg je mogao riješiti pitanje pobjednika, ali ovo nije bio Glinzcekov dan. U skoku je došao prvi do lopte, poslao loptu u mrežu, ali VAR je poništio pogodak zbog igranja rukom. Premda je Wolfsburg bio bolji, Freiburg je uspio smanjiti zaostatak.

U 43. minuti Lucas Holer je iskoristio nepažnju Wolfsburgove obrane i u padu glavom zakucao loptu u mrežu. Kod pogotka je malo zakasnio i domaći branič Marin Pongračić. U nastavku susreta, Freiburg se potpuno vratio u utakmicu pogotkom Rolanda Sallaija u 46. minuti.

Wolfsburg je ponovno bio bolji, dobru šansu imao je i Josip Brekalo, ali nisu uspjeli slaviti. Pongračić je odigrao svih 90 minuta, dok je Brekalo iz igre izašao u 55. minuti. Obojica su odradila vrlo prosječno današnju utakmicu.

U dvoboju sredine tablice, Eintracht je s 4:1 slavio na gostovanju u Berlinu kod Herthe. Domaći su došli do vodstva u 24. minuti preko Krzysztofa Piateka, no do kraja prvog dijela ostali su prilično osakaćeni.

Dedryck Boyata napravio je start kao posljednji igrač, sudac je ispočetka pokazao na bijelu točku, ali aktiviranjem VAR-a promijenio je odluku u slobodni udarac i dodijelio domaćem braniču direktni crveni karton. Eintracht je imao igrača više kojeg je odlično iskoristio u drugom dijelu.

U 51. minuti Bas Dost smanjuje na 1:1, a deset minuta kasnije Andre Silva efektno pogađa za vodstvo gostiju. Sjajno su nastavili igrati gosti te je u 68. minuti sjajno pogodio Obite N'Dicka, a konačnih 1:4 postavlja Silva drugim pogotkom u 86. minuti.

U dvoboju začelja, Werder je promarširao kroz Paderborn i ostavio nadu u ostanak. U susretu gotovo da nije bilo praznog hoda i konstantno se nešto događalo. Werder je sve riješio u prvom dijelu kada je došao do ogromne prednosti.

Već u 19. minuti imali su gosti kazneni udarac, ali neprecizan je bio Milot Rašica. Minutu kasnije ipak Davy Klaassen dovodi Werder u vodstvo. Do kraja poluvremena, Yuya Osako se upisao u listu strijelaca, a Klaassen je sjajno pogodio za 0:3.

U nastavku susreta, Paderborn je bio puno konkretniji i praktički je pritisnuo Werder na svoju polovicu, ali u nogometu statistika ne pobjeđuje. Promašivali su domaći, nisu nikako uspijevali barem malo smanjiti i u 59. minuti došla je kazna. Maximilian Eggestein pogađa za nedostižnih 0:4.

Paderborn je uspio smanjiti, pogodio je Abdelhamid Sabiri u 66. minuti, ali tada je već svima bilo jasno da danas neće doći do bodova. Točku na i, u sudačkoj nadoknadi, postavio je Niclas Fullkrug pogotkom za 1:5.

Union Berlin sve više djeluje kao momčad koja će izboriti ostanak u Bundesligi. Tri kola prije kraja, momčad iz istočnog dijela Berlina ima sedam bodova više od Fortune Düsseldorf i do kraja će im biti dovoljna samo jedna pobjeda. Možda već iduće kolo protiv već otpisanog Paderborna.

Danas su slavili s 2:1 na gostovanju kod Kölna koji se nalazi jedno mjesto iznad Uniona, na 12. mjestu tablice. Odradili su rutinski posao. U 39. minuti u vodstvo je goste doveo Marvin Friedrich.

Nakon blagog pritiska Kolna, u 67. minuti Christian Gentne povećava vodstvo Union Berlina i tek u sudačkoj nadoknadi Jhon Cordoba postiže počasni pogodak.