HT Prva liga, 1. kolo, 16.08.2020, 17:55 h, Gradski stadion u Poljudu
Suci: Mario Zebec (Cestica), Nikola Kečkiš (Virovitica), Marko Stolnik (Varaždin)
2:0(0:0) Istra 1961
Istra 1961

Jalovi Hajduk ipak slomio krnju Istru i slavio

Matej Kačan • nedjelja, 16.08.2020.

Iako igra nije dobro izgledala, nogometaši Hajduka su pobjedom otvorili svoju novu sezonu. Na Poljudu su s 2:0 svladali Istru 1961 koja je došla u krnjem sastavu...

I na početku nove sezone izgleda da je za Hajduk slična pjesma kao i na kraju prošle. Protiv slabijih momčadi je rezultat uglavnom mnogo bolji od prikazane igre. Tako je bilo i na otvaranju na Poljudu na koji je Istra 1961 stigla nakon tri dana treninga, bez stalnog trenera i nekolicine prvotimaca.

I takvi Puljani su odolijevali Hajduku dobrih 70 minuta i Splićani nisu ni imali stopostotnih šansi pa se svakako Igor Tudor i igrači imaju zapitati o tome što i kako su prikazali na terenu. Ipak je probijen blok i Hajduku se pišu prva tri boda nakon slavlja 2:0.

Nije Hajduk imao načina za opasno doći pred gol Istre u prvih 40-ak minuta, bilježimo tek dalekometni udarac Ivana Dolčeka i dobar pokušaj iz slobodnjaka povratnika s posudbe Adama Gyurcsa. S druge strane je Ista pokušavala brzim izlascima, ali je jedini ozbiljniji bio onaj Gržana i Guzine u 13. minuti koji nije urodio plodom.

U 43. Hajduk ima zicer, ali Majkić brani. Gyurcso je pronašao Miju Caktaša koji iz blizine pokušava iz prve, ali točno u vratara, a iz odbijanca je Bassel Jradi pucao jako loše i na poluvrijeme se ide s 0:0.

Tudor je na startu drugog dijela na desnom beku predstavio Darka Todorovića i novo je pojačanje Hajduka odradilo dobar posao, svakako bolji od Marina Jakoliša u prvom dijelu. Nije bilo većih šansi do 57. kad Hajduk još jednom ne zna odgovoriti na visoki pritisak Istre pa Gržan uzima loptu i juri na gol, ali si je previše gurnuo loptu naprijed nakon prolaska Posavca pa ona bježi u gol aut.

U 72. je Hajduk napokon poveo i to iz poluprilike. Caktaš je s ruba 16 metara pucao, a na kraju je ispalo kao ubačaj jer je na 2 metra loptu u gol skrenuo Kristian Dimitrov koji je možda bio u zaleđu, ali je VAR snimka pokazala da je sve čisto i Hajduk vodi.

No vrlo brzo je Istra mogla do izjednačenja jer je opet Gržan ukrao loptu, pobjegao i dodao Guzini koji puca, ali lopta od bloka ide u korner. U 83. je Hajduk stigao i do drugog gola i mirne završnice, a strijelac je danas vrlo dobri povratnik Gyurcso.

Odbijanac je stigao na desnu stranu do Todorovića, ovaj je mirno pričekao i prizemnom loptom pronašao Mađara koji s desetak metara iz prve gađa od stativu za 2:0. Do kraja je Istra pokušala nekim izlascima, ali rezultata nema pa Hajduk ipak slavi.

No mnogo teži ispit će Splićani imati u drugom kolu kad gostuju u Osijeku, dok Istra težak početak sezone s mnogo otvorenih pitanja nastavlja protiv Dinama. Kolo će završiti Dinamo i Lokomotiva gradskim derbijem.