Arsenal do Community Shielda nakon penala protiv Liverpoola

Matej Kačan • subota, 29.08.2020.

S 1:1 u regularnom dijelu i s 5:4 nakon izvođenja penala, nogometaši Arsenala pobjednici su utakmice za dodjelu prvog trofeja u engleskoj nogometnoj sezoni, Community Shielda...

Izvođenje jedanaesteraca i prava drama su bili potrebni za dodjelu prvog trofeja u sezoni engleskog nogometa. Tamošnji superkup pod nazivom Community Shield pripao je osvajaču FA Kupa Arsenalu nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca protiv Liverpoola.

Mir i tišinu u početnoj fazi utakmice prekida gol Virgila Van Dijka u sedmoj minuti koji je poništen zbog zaleđa, a u 12. minuti imamo i važeći gol iz prvog legalnog udarca na gol na susretu. Strijelac je Pierre-Emerick Aubameyang koji je dobio dodavanje od Bakaryja Sake i s ruba 16 metara s lijeve strane sjajno potegnuo u suprotni kut nemoćnog Alissona.

Arsenal je nakon pogotka stao u oprezan blok i čekao je svoju šansu, dok je inicijativu prepustio Liverpoolu. No napadi Redsa su se razbijali na tridesetak metara od Martinezovog gola i neće Liverpool u cijelih prvih 45 minuta stvoriti onu pravu šansu i udarac koji bi garantirao gol.

S druge je strane Arsenal bio dosta konkretan kad bi osvojio neku loptu na sredini i uspio razviti tranziciju, a najbliže drugom dolu na susretu su bili upravo Topnici preko Edward Nketiaha koji je sjajno tukao u donji desni kut, ali mu Alisson lijepo skida i skreće u korner.

Osim toga nismo mogli uživati u nekakvom vatrometu i brojnim prilikama kakve ove dvije ekipe inače obećavaju pa se na poluvrijeme ide s 1:0 iz 12. minute. U drugom dijelu gledamo sličnu sliku. Liverpool dominira, ali jalovo, a Arsenal čeka svoju priliku iz kontranapada.

Arsenal - Liverpool Rezultati uživo

No ovog puta su i igrači u crvenom iskreirali nešto opasnije pa u 56. minuti Sadio Mane prima lijepo dodavanje unutar 16 metara i dobro tuče, ali Martinez je na mjestu i čuva Arsenalovu prednost.

Igralo se tako do 75. kad Liverpool napokon izjednačava. Lijepu su kombinaciju Redsi odigrali u 16 metara Arsenala i na kraju je Salah išao poslužiti Minamina koji zabija iz blizine. No, svašta se izdogađalo u toj kombinaciji jer je lopta pogađala i igrače Arsenala, a najmanje dva odbijanja i primanja su bila sumnjiva zbog ruke.

Ipak je VAR pokazao da nema elemenata da se gol poništi ili da se ukine puštanje prednosti i označi penal za Liverpool pa gol stoji i Liverpool izjednačava na ulasku u posljednjih 15 minuta regularnog dijela.

Mogao je Liverpool i do preokreta u 81., ali sjajni Martinez još jednom izlazi kao pobjednik iz direktnog dvoboja s Maneom. Do kraja nije bilo većih prilika, obje ekipe su čekale kraj 90 minuta i prvi trofej sezone u Engleskoj će se dodijeliti preko jedanaesteraca.

Prvi je odgovornost za Liverpool ponio Salah i on je bio vrlo siguran, dok je s druge strane jednako uvjerljiv Nelson, a drugu seriju sigurno otvara Fabinho. Niz je na strani Arsenala nastavio Maitland-Niles i imamo četiri jako sigurno izvedena penala.

Prvi kiks za Liverpool je napravio mladi Brewster koji je pucao silovito po sredini, ali u gredu. Iskoristio je to Soares za prednost Arsenala, a u četvrtoj seriji nadu Liverpoolu održava Minamino.

No siguran je bio i David Luiz i Liverpoolu u petoj seriji treba gol i promašaj Arsenala. Loptu je u ruke uzeo Jones i bio je vrlo siguran tik uz stativu, a strijelac prvog gola Aubameyang je također bio smiren i Arsenal uzima drugi trofej u nizu.

16. je ovo Community Shield i prvi nakon 2017., a Mikel Arteta slavi vrlo važan trofej u izgradnji pobjedničke kulture jer je momčad preuzeo u vrlo teškoj situaciji.