Split na Gripama uništio neprepoznatljive Zadrane

Matej Kačan • subota, 06.02.2021.

Prva od dvije utakmice koje će u dva dana na Gripama odigrati košarkaši Splita i Zadra je vrlo uvjerljivo pripala domaćinu. Zadar je odigrao jednu od najgorih partija ove sezone te je lako pao s 82:62...

Najavljivalo se kao veliki dalmatinski derbi domaće lige i prva od dvije vezane utakmice Splita i Zadra na Gripama, a ispalo je kao katastrofa gostiju i rapsodija domaćina u pomlađenom sastavu. Splićani su pregazili blijede Zadrane i nanijeli im tek treći poraz u HT Premijer ligi.

Ivica Skelin je odmorio Marka Lukovića i Roka Ukića, Zadar je opet u posljednji čas ostao bez Veljka Mršića pa je vođenje susreta opet uzeo Ivan Perinčić. Ispalo je kao da je hendikep Zadrana bio veći jer su u utakmicu ušli očajno, a Žuti su djelovali nadahnuto.

Početak je još bio usporen na obje strane pa su Zadrani držali egal do 11:10, ali promjenom petorke i ulaska igrača s klupe je splitska mladost bolje reagirala i potpuno razbila nemotivirane goste koji krajem prve i početkom druge dionice bilježe osam minuta bez koša iz igre.

U tom razdoblju Split bježi sa 17:12 na nestvarnih 30:14, a onda i na maksimalnih 37:19 sredinom druge. Do kraja poluvremena je Zadar tek smanjio na minus 13. Tračak nade se pojavio s dvije vezane trice Jordana i Bursaća početkom drugog dijela, ali odmah odgovaraju Marčinković i Čampara i početni pritisak Zadrana je razbijen, a utakmica riješena.

Do kraja je sve bila promenada do 82:62 i velike pobjede Splita u kojoj je najbolji igrač na obje strane bio mladi Ivan Perasović koji je oduševio s 19 poena i četiri skoka. Justin Carter je kod Zadra pokušavao s raznovrsnih 11-7-6, ali nije bio šuterski raspoložen s 2/8 iz igre.

Zadar je šutirao tricu samo 4/23, dok su Splićani za dva šutirali 59 posto i iskažnjavali su mlaku obranu gostiju. Debitirao je i Luka Babić s dva poena, ali po šest skokova i dodavanja u 17 minuta. Vrijedi napomenuti i sukob Perinčića i Chinanua Onuakua u drugoj dionici nakon kojeg je Amerikanac ostao prikovan za klupu Zadra i sa samo osam i pol minuta igre.

Ova dva suparnika će već u nedjelju odigrati susret u ABA ligi, a onda slijede obveze u Kupu za oboje i možebitni treći dvoboj za tjedan dana.