Cibona u samoj završnici preokrenula i svladala Zadrane

Matej Kačan • subota, 10.04.2021.

Najveći hrvatski košarkaški dvoboj odigran je po prvi put u ABA ligi ove sezone, a u Zagrebu je kao pobjednik velikim preokretom izašla Cibona s tijesnih 77:75...

U 25. kolu ABA lige smo dočekali i prvi susret Cibone i Zadra u utakmici koja je u mnogočemu odlučivala u ostanku u ligi. Ponajprije se to odnosilo na Vukove koji su pred sobom imali imperativ pobjede za mirnu završnicu lige, a to su i uspjeli učiniti.

Zadar je u utakmicu krenuo bolje i stalno je imao prednost, Cibona je nakon početnih 4:3 povela tek dvije minute prije kraja bacanjima Matea Drežnjaka. Uvelo je to susret u nervoznu završnicu punu grešaka, a Zadar je nakon plus 12 na kraju treće zabio tek deset poena u zadnjih deset minuta.

Nakon tog bacanja Drežnjaka pa još jednog Radovčića je večeras sjajni Jan Palokaj vratio prednost Zadru tricom minutu i pol do kraja, a nakon toga punu minutu nema koša na obje strane. Post je prekinuo Roko Prkačin skokom u napadu i zakucavanjem 26 sekundi do kraja pa Zadar ima zadnji napad.

Loptu je uzeo Dominik Mavra, ali je promašio tricu pa Drežnjak još jednim bacanjem postavlja 77:75. Susret je tako i završio, a obilježio ga je čudan sudački kriterij s čak 52 prekršaja, od čega 29 u prvom poluvremenu. Zadrani su već u trećoj četvrtini ostali bez Onuakua i Vukovića, a ukupno je izvedeno 47 slobodnih bacanja.

Zadranima je presudio njihov žitelj, Ivan Novačić je vodio Cibose s 23 poena i šest trica. Po 12 su dodali Radovčić i Darko Planinić. Kod Zadra je Justin Carter ubacio 16, a Palokaj i Aleksandar Bursać su dodali po 13.

Zadar i Cibona su ovom utakmicom izjednačeni na osam pobjeda, a Cibona je uz utakmicu manje na 8-15. Sad slijedi novi susret ove dvije ekipe, za samo četiri dana u Zadru kad Cibona stiže bez usluga Planinića te bi se Zadar eventualnom pobjedom spasio, a Cibona je već korak ispred Krke i Borca.