EP 2020., skupina E, 1. kolo, 14.06.2021, 18:00 h, St. Peterburg
Suci: Ovidiu Hategan, Radu Ghinguleac, Sebastian Gheorghe (Rumunjska)
Milan Škriniar 68'
Slovačka

Škriniar pogotkom donio pobjedu Slovačkoj u čvrstoj utakmici

Matej Kačan • ponedjeljak, 14.06.2021.

U prvom susretu skupine E, reprezentacija Slovačke je u ruskom St. Petersburgu svladala Poljsku s 2:1 pogotkom Milana Škriniara nakon tvrde utakmice...

Przemyslaw Frankowski
74'
26
Tymoteusz Puchacz
74'
16
Jakub Moder
85'
11
Karol Swiderski
85'
Patrik Hrošovsky
79'
24
Martin Koscelnik
79'
21
Michal Duriš
87'
6
Jan Greguš
90'+1'
Štefan Tarkovič

U pravom "prvenstvenom" duelu između Slovačke i Poljske koji je obilovao duelima i borbom, ali i uz tri pogotka, crveni karton i ne bez previše šansi, u St. Petersburgu bolji su na kraju bili Slovaci. Pobjednički pogodak djelo je Milana Škriniara u 68. minuti.

Susret je krenuo dosta mirno i na prve ozbiljnije pokušaje čekali smo gotovo 15 minuta. Duda je prvi zaprijetio u 14., ali pokraj gola, a već nakon četiri minute od tog pokušaja je kažnjena činjenica da Poljaci nisu pokazali ništa.

Robert Mak sjajno se oslobodio dvojice na lijevoj strani i sjurio se u kazneni prostor, odapeo u bliži kut koji je jako loše pokrio Szczesny. Lopta se od poljskog vratara zakoprcala u mreži na prvoj stativi, a pogodak je kasnije pretvoren u autogol.

Slovake je taj pogodak oslobodio, vidjeli su da mogu igrati protiv poljske grogirane ekipe pa su krenuli u solo prodore i pokušaje udaraca s dvadesetak metara. Bilježimo tako pokušaje Kucke, Hamšika i ostalih, ali bez uspjeha.

Prvi poljski pokušaj djelo je Lewandowskog koji je dobio loptu na nekih 13 metara, ali je pucao slabo i pored vrata pa na poluvrijeme idemo s 1:0. No, stanje na semaforu promijenilo se odmah po izlasku na teren nakon 15 minuta.

Nije prošlo ni 40 sekundi igre u drugom dijelu kad je Rybus sjajno probio lijevu stranu i poslužio Linnetyja koji je na sedam metara sam te lakoćom posprema povratnu u mrežu za izjednačenje.

Poljaci su bili bolji u drugom dijelu i nakon gola te su se svakako nadali preokretu, ali ih je presjekao trenutak u 62. minuti kad je Grzegorz Krychowiak dobio drugi žuti zbog nesmotrenog starta i Poljaci ostaju s desetoricom, a onda novi šok.

U 68. je Slovačka opet povela, nakon ubačaja u kazneni prostor se lopta odbila do Milana Škriniara, a stoper Intera odmah šalje raketu u mrežu s desetak metara. Posljednjih 20 minuta utakmice očekivano se svelo na izmjene, razbijanje ritma i pokušaje Slovaka da sačuvaju vodstvo.

Poljaci su stisnuli, ali od igre nisu imali mnogo i nisu nalazili načina da pronađu Lewandowskog i omoguće Zlatnoj lopti da ih dovede do boda ili preokreta. Najbolju situaciju imao je opet Lewandowski u prvoj minuti nadoknade, ali je opet pucao pokraj vrata.

Slovaci tako upisuju prva tri boda, a Poljskoj prijeti novo razočaranje na velikim natjecanjima jer se vaditi mora protiv jakih Španjolske i Švedske.