EP 2020., skupina C, 2. kolo, 17.06.2021, 21:00 h, Johan Cruijff ArenA - Amsterdam

Nizozemska prejaka i za Austriju, osigurana nokaut faza

Mihaela Bradovski • četvrtak, 17.06.2021.

Nizozemska se pridružila Italiji i Belgiji kao reprezentacija koja je upisala i drugu pobjedu nakon dva odigrana kola. Nakon Ukrajine, svladala je i Austriju...

Nathan Ake
64'
18
Donyell Malen
64'
5
Owen Wijndal
64'
16
Ryan Gravenberch
74'
9
Luuk de Jong
82'
Saša Kalajdžić
62'
10
Florian Grillitsch
62'
22
Valentino Lazaro
70'
15
Philipp Lienhart
84'
20
Karim Onisiwo
84'
Franco Foda

Nakon sjajnog susreta protiv Ukrajine, očekivalo se više od Nizozemaca u ovom dvoboju. Tamo su bili brzi, agresivni, konstantno opasni, Austrija je ipak stajala discipliniranije na travnjaku i nije bilo toliko prilika kao u prvom susretu.

I Austrija je u ovaj susret ušla s tri boda na kontu i to zahvaljujući pobjedi protiv Sjeverne Makedonije te je ovaj dvoboj nekome mogao donijeti proboj u osminu finala. Na kraju su do pobjede došli Nizozemci i to zasluženo, bili su bolji i zaslužili su sva tri boda.

Vrlo rano Nizozemska je stigla do vodstva. Već u osmoj minuti Alaba je neoprezno nagazio Dumfriesa i nakon pregleda snimke izraelski sudac pokazao je na 11 metara. Kazneni udarac vrlo sigurno izveo je Memphis Depay.

Sredinom prvog dijela Depay je mogao doći i do drugog pogotka, sjurio se u kazneni prostor, došao malo ukoso i onda snažno zatresao vanjski dio mreže.

U završnici prvog dijela još jedna sjajna prilika za Depaya, ovaj put ga je Weghorst pronašao samog pred golom, međutim Depay je loše zahvatio loptu.

U drugom dijelu Austrijanci su pokušavali stvoriti nekakav pritisak, ali Nizozemska je i dalje bila opasnija. Nakon sat vremena igre poslije kornera je glavom pucao De Vrij, Bachmann je odbio loptu, no do De Ligta kojeg je ona iznenadila i ostalo je 1:0.

U 67. minuti drugi gol za Nizozemsku. Depay je fantastičnim dodavanjem u kontru samog na vratara poslao Malena, njemu se pridružio Dumfries koji je dojurio s desne strame, Malen ga nesebično proigrava, a Dumfries zabija za konačnih 2:0.

Austrija je do kraja susreta stvorila nekoliko solidnih situacija, ali najopasnije je izgledao pokušaj Alabe izvana kada je opalio s 18 metara malo pokraj vratnice.

Ostalo je 2:0, Nizozemska odnosi tri velika boda i prolazi u osminu finala.