Robin Gosens 61'
Njemačka

Nijemci na krilima Gosensa i Havertza do pobjede u ljepotici turnira

Matej Kačan • subota, 19.06.2021.

Najbolju i najefikasniju utakmicu dosadašnjeg dijela Eura odigrale su reprezentacije Njemačke i Portugala na Allianz Areni, a u Münchenu su nakon šest pogodaka pobjedu odnijeli Nijemci...

Renato Sanches
46'
15
Rafa Silva
58'
8
Joao Moutinho
64'
9
Andre Silva
83'

Marcel Halstenberg
62'
23
Emre Can
62'
18
Leon Goretzka
73'
15
Niklas Süle
73'
20
Leroy Sane
88'
Joachim Löw

Nakon što su u prvom kolu potpuno razočarali slabom i neopasnom igrom protiv Portugala, njemački su igrači uložili sve napore da se iskupe u drugom kolu protiv Portugala, i u tome su potpuno uspjeli. Njemačka je u Münchenu iskoristila slabu desnu stranu Portugala koju je stalno probijala te je slavila s 4:2.

Bila je to ljepotica prvenstva s mnogo šansi i golova na obje strane, a sve je krenulo jako brzo, poništenim golom Robina Gosensa u petoj minuti. On je akrobatski skočio i iz voleja pogodio nakon ubačaja s drugog krila od strane Kimmicha, ali je u ranijoj fazi akcije bilo zaleđa.

No, to neće biti zadnje što ćemo od Gosensa vidjeti večeras. Prije toga, prvi su obarač na legalan način povukli Portugalci koji su nakon kornera na drugoj strani odradili sjajnu tranziciju preko Bernarda Silve koji na drugoj stativi nalazi Jotu, a ovaj povratnom nalazi Ronalda koji ne griješi.

I to je otprilike to što smo vidjeli od Portugala u sljedećih tridesetak minuta. Opet su Nijemci zavladali terenom pa u 25. Hummels zamalo kasni na loptu, a onda u 34. i 38. ide preokret preko dva autogola. Opet je u akciji Gosens, ovaj put kao asistent.

Napravio se višak, on je s lijeve strane poslao oštro na peterac gdje je Kai Havertz koji ide na loptu i tjera Rubena Diasa na grešku i autogol s par metara. Samo četiri minute kasnije, novi autogol.

Ovaj put lopta s lijeve ide, čini se, nepovratno u gol-aut, ali Havertz stiže i vraća u sredinu gdje Raphael Guerreiro zabija u svoju mrežu za preokret, a 2:1 je i na poluvremenu.

Istim stilom nastavilo se i u drugom dijelu. Fernando Santos je vidio da Silva ne pomaže dovoljno Semedu kod Gosensa pa je uveo Renata Sancheza, ali i ovaj kasni u 51. kad Gosens opet ostaje sam s lijeve strane i šalje povratnu, a tamo je ovaj put ipak sam Havertz koji zabija gol.

Da ojača desnu stranu je Santos potom uveo Rafu Silvu, ali ni to nije dovoljno jer baš Rafa u 61. ne prati Gosensa koji ulazi s boka u sredinu i potpuno sam glavom postavlja ogromnih 4:1. Susret se nakon toga malo smirio na tek nekoliko minuta s par izmjena.

U 67. tračak nade za Portugal, nakon slobodnjaka je na drugoj stativi Ronaldo vratio na peterac gdje je Jota i usluga iz prvog gola je uzvraćena - Jota je strijelac, a Ronaldo asistent.

Nije se Portugal do kraja vratio iako je u 79. Sanches silovito zatresao vratnicu, dok je u 83. najbolju priliku za peti njemački gol propustio Leon Goretzka. Ostalo je ipak do kraja 4:2.