EP 2020., nokaut faza, Osmina finala, 26.06.2021, 18:00 h, Johan Cruijff ArenA - Amsterdam
Suci: Daniel Siebert, Jan Seidel, Rafael Foltyn (Njemačka)
Danska

Dolberg junak, Danci razbili Wales za četvrtfinale!

Matej Kačan • subota, 26.06.2021.

Nogometaši Danske prvi su četvrtfinalisti Eura. Oni su na krilima Kaspera Dolberga u Amsterdamu deklasirali Wales s visokih 4:0 za plasman u najboljih osam...

Neco Williams
41'
8
Harry Wilson
59'
9
Tyler Roberts
78'
19
David Brooks
78'

Mathias Jensen
60'
15
Christian Norgaard
60'
21
Andreas Cornelius
69'
26
Nicolai Boilesen
77'
2
Joachim Andersen
77'
Kasper Hjulmand

Po prvotnom planu nije trebao ni igrati, a na kraju je ispao danski junak. Kasper Dolberg bit će lice s naslovnica u nedjelju i ponedjeljak jer je upao u prvih 11 tek nakon ozljede Yussufa Poulsena, a s dva gola je ugurao Dance u četvrtfinale.

Krenuli su Velšani vrlo dobro, uspjeli su umrtviti posjed Danske i očekivano bolju igru Danaca u Amsterdamu koji je bio obojan danskim bojama. Prvu prijetnju na susretu imao je Gareth Bale u desetoj minuti, ali se onda sve okreće na glavu.

Dolberg je pokazao fantastičnu reakciju u 27. minuti kad je sa 17 metara fantastično s lijeve strane gađao u suprotni donji kut i pogodio je "malu mrežicu" dok je vrataru bio blokiran pogled i zbog igrača koji su pokušali ući u blok.

Nakon pogotka danskog junaka su Velšani izgledali grogirano, ali se to nije naplatilo drugim pogotkom do poluvremena. Najbolju šansu imao je Maehle koji je ipak pogodio vanjsku mrežu u 45. minuti.

Što nisu napravili do poluvremena, Danci su učinili odmah na otvaranju drugog. Očajna reakcija obrane Walesa i poklon Williamsa koji je praktički dodao Dolbergu koji s desetak metara iskosa gađa prvi kut za visokih 2:0.

Nakon toga, susret se odvio očekivano. Velšani su jurnuli naprijed, a to je ostavljalo prostor za dansku tranziciju iz dubokog bloka. Potpuna kontrola susreta za Dance, Wales nije složio ništa opasnije i skoro je do trećeg gola došlo u 86. kad je Braithwaite iz zicera pogodio stativu.

No, pogodak je pao u 88., Maehle je ipak naplatio sve šanse i ono dobro učinjeno u susretu kad je ušao iz drugog plana i s desne strane lažnjakom bacio igrača u bloku te pogodio za 3:0.

Do kraja se Wales potpuno raspao pa u 90. Harry Wilson dobiva direktan crveni karton, dok je u četvrtoj minuti nadoknade Braithwaite ipak stigao do svog pogotka, četvrtog danskog nakon što je lažnjakom izbacio čuvara i sjajno pogodio s 13 metara, a pogodak je prošao i VAR provjeru zaleđa.

Danci tako nastavljaju biti najljepša priča turnira nakon šoka s Christianom Eriksenom i početnog poraza od Finske, a u četvrtfinalu čekaju boljeg iz dvoboja Češke i Nizozemske.