EP 2020., nokaut faza, Četvrtfinale, 02.07.2021, 21:00 h, Allianz Arena, München
Suci: Slavko Vinčič, Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič (Slovenija)
Italija

Italija u polufinalu! Belgijski niz zaustavljen u Münchenu!

Branimir Korać • petak, 02.07.2021.

Sjajan četvrtfinalni dvoboj u Münchenu i pobjeda Italije protiv Belgije 2:1! Talijani su zasluženo prošli dalje, većim dijelom susreta igrali su bolje i smislenije te nastavljaju fantastičan niz!

Dries Mertens
70'
22
Nacer Chadli
70'
26
Dennis Praet
73'

Bryan Cristante
73'
9
Andrea Belotti
73'
11
Domenico Berardi
79'
13
Emerson Palmieri
79'
25
Rafael Toloi
90'+1'
Roberto Mancini

Sjajnu utakmicu odigrali su Italija i Belgija, utakmicu dostojnu četvrtfinala Europskog prvenstva pa i više od toga. Na papiru je to bio najjači par, a na travnjaku su opravdali status kandidata za titulu. Nakon velike borbe koja je trajala više od 100 minuta računajući vrijeme prvog i drugog poluvremena s nadoknadama, Italija je pokazala kako je u ovom trenutku bolji protivnik.

Talijani su puno lakše dolazili do prilika, igrali su vrlo pametno i nisu dopuštali Belgiji da napravi onaj svoj pritisak i dođe do pogotka. Roberto Mancini jako dobro je pročitao belgijsku igru i na kraju je zaslužio pobjedu.

Već u 13. minuti prvo uzbuđenje. Lopta se našla u mreži Belgije nakon ubačaja iz prekida, tamo ju je pospremio Bonucci, Talijani su proslavili pogodak, ali uzalud s obzirom da je dosuđeno zaleđe nakon VAR asistencije.

Sredinom prvog dijela oduševio je sjajnim intervencijama Donnarumma. Prvo je fantastično obranio pokušaj De Bruynea, a zatim i Lukakua.

Kada već Belgija nije zabila, napravila je to Italija. Vertonghen je krivac za ovaj pogodak, iznosio je loptu iz 16 metara, uzeo ju je Verratti, proigrao u kaznenom prostoru Barellu koji ne griješi i zabija za vodstvo.

Razigrani Talijani i pogotovo Insigne digli su svoje navijače na noge i u 55. minuti. Fantastičan prodor Insignea koji je došao do 18 metara i onda briljantno pogodio poluvisoko u suprotni kut.

Nada Belgiji vraćena je u sljedećoj minuti. Di Lorenzo je bio prečvrst u dvoboju s Dokuom, dosuđen je kazneni udarac koji realizira Lukaku.

U drugom dijelu Belgija je sve više pritiskala, a nevjerojatno je što je promašio Lukaku u 62. minuti. Doku je ubacio u kazneni prostor za De Bruynea koji sjajno pronalazi Lukakua, a on umjesto prazne mreže pogađa Spinazzolu.

Spinazzola ipak nije dočekao kraj susreta na travnjaku, u završnici je iznesen na nosilima. Belgijci su nastavili pritiskati, ali Talijani su se sjajno branili i zadržali su vodstvo te upisali pobjedu.