EP 2020., nokaut faza, Četvrtfinale, 03.07.2021, 21:00 h, Rim, Olimpico
Suci: Felix Brych, Mark Borsch, Stefan Lupp (Njemačka)
Jordan Henderson 64'
Engleska

Nogomet se vraća kući: Englezi razbili Ukrajinu za završnicu na Wembleyju!

Matej Kačan • subota, 03.07.2021.

Englezi su po drugi put u nizu u polufinalu velikog natjecanja. Engleska je u polufinalu u Rimu deklasirala Ukrajinu s 4:0 i vraća se na Wembley...

Jevheni Cihankov
35'
14
Jevheni Makarenko
64'

Jordan Henderson
57'
12
Kieran Trippier
65'
11
Marcus Rashford
65'
26
Jude Bellingham
65'
18
Dominic Calvert-Lewin
73'
Gareth Southgate

Nogometaši Engleske posljednji su, četvrti polufinalist Eura. Englezi su u Rimu razbili Ukrajinu u drugom poluvremenu te su izborili polufinale protiv Danske koje će igrati na svom terenu, mitskom Wembleyju.

Vrlo brzo je sve krenulo na mlin Engleza, već u četvrtoj minuti je Raheem Sterling sjajnom loptom izbacio Harryja Kanea koji je pobjegao iza leđa obrane te je lako poentirao ispred vratara za rano vodstvo Engleske.

To je značilo da Englezi mogu kontrolirati susret i strpljivo odbijati napade Ukrajine uz čekanje svoje šanse. Tako je i bilo, ukrajinski napadi razbijali su se na posljednjoj petorici Engleza uz dva zadnja vezna, dok su s druge strane bolje prilike imali Rice i Sancho, ali je Buščan oba puta na mjestu.

No, krajem prvog dijela se Ukrajinci malo dižu, sele napade pred kazneni prostor Engleza i to je razdoblje kad Engleska izgleda najranjivije. Ništa ipak osim udarca Šaparenka iz daljine nije ozbiljno ugrozilo vrata Pickforda pa je 1:0 i na poluvremenu.

Drugo poluvrijeme krenulo je još bolje nego prvo, s dva gola Engleske u pet minuta. Prvo je u 47. Luke Shaw iz slobodnjaka nabacio na glavu klupskog kolege Harryja Maguirea koji lako zabija. Samo tri minute kasnije opet Shaw ubacuje, ovaj put iz igre, a meta je drugi Harry.

Kane je spremno dočekao centaršut te je i on glavom zatresao režu nakon lijepe akcije gdje je Mount našao Sterlinga, a ovaj izbacio Shawa. Treći gol za Kanea na turniru i engleski je kapetan otklonio sve sumnje i kritike iz prvog dijela natjecanja.

U 63. je Kane sjajno probao iz voleja, ali Buščan odbija u korner sjajnom paradom vrhovima prstiju, a iz tog kornera pao je i gol. Ukrajinci su opet zaspali na prekidu, sam je ostao Jordan Henderson koji s pet metara ima najlakši posao na svijetu.

Susret je nakon toga protekao u čekanju kraja. Ukrajinci su željeli kraj muke, dok su Englezi igrali za prestiž i činjenicu da ostave mrežu netaknutom u pet utakmica turnira. To se i dogodilo pa Engleska odlazi kući puna samopouzdanja prije polufinala.