EP 2020., nokaut faza, Polufinale, 07.07.2021, 21:00 h, London, Wembley
Mikkel Damsgaard 30'
Danska

Kane nakon spornog penala u produžetku poslao Engleze u finale!

Matej Kačan • srijeda, 07.07.2021.

Nogometaši Engleske ostvarili su povijesni uspjeh pred svojim navijačima. Engleska je u produžecima svladala Dansku s 2:1 i tražit će naslov protiv Italije...

Jack Grealish
69'
8
Jordan Henderson
95'
20
Phil Foden
95'
12
Kieran Trippier
106'

Daniel Wass
67'
20
Yussuf Poulsen
67'
15
Christian Norgaard
67'
2
Joachim Andersen
79'
24
Mathias Jensen
88'
Kasper Hjulmand

Pogotkom nakon kaznenog udarca o kojem će se pričati i pričati, nogometaši Engleske izborili su svoje prvo finale Eura u povijesti. Engleska je na svom Wembleyju uspjela preokrenuti vodstvo Danske i slaviti s 2:1 nakon produžetaka.

Vrlo dobar i dinamičan susret gledali smo od samog početka, a do gola su ipak nešto više dominirali Englezi, iako su i Danci imali dobre poluprilike. Nošeni podrškom navijača Englezi su krenuli bolje pa već u 13. minuti Raheem Sterling solidnu šansu upropaštava lošim udarcem s lijeve strane.

No, onda se bude i Danci. Prvo prijete preko Hojbjerga i Braithwaitea, a onda na scenu stupa Mikkel Damsgaard. On je svoj sjajan udarac oprobao u 25. kad je promašio vrata, ali pet minuta kasnije nema greške.

Slobodan udarac na nešto više od 20 metara, a sjajni je Danac uzeo loptu i fantastičnim udarcem prebacio živi zid te se lopta neglo spustila pod gredu. Nije to išlo u sam kut, mogao je Pickford reagirati bolje, ali svejedno sjajan gol.

Kao da je to bio poziv na buđenje Engleza koji na ovom prvenstvu vole igrati mirno dok ne zabiju i onda "ubiti" utakmicu, a sad to nije bilo moguće. Zato u 36. Sterling iz slične pozicije iz slobodnjaka gađa živi zid, a onda idu dva zicera.

U 38. je lopta stigla do samcatog Sterlinga točno ispred vrata, ali Kasper Schmeichel čupa možda i obranu turnira s pet metara i skida zicer. No, u sljedećem napadu pomoći nije bilo.

Harry Kane se spustio na 25 metara od gola i sjajnom je dubinskom loptom pronašao natrčalog Saku s desne strane. Ovaj šalje povratnu koja prolazi i Schmeichela, a točno ispred Sterlinga je na loptu uklizao Kjaer koji nema druge nego je šalje u svoju mrežu.

Englezi su se tako ekspresno vratili i bez nervoze se odlazi na poluvrijeme. U drugi dio opet bolje kreću Danci koji imaju dvije konkrentije šanse, ali je Pickford oba puta na mjestu. Posebno je efektna bila obrana Dolbergu sa 16 metara, ali gola ne bi bilo jer je Danac loptu dobio u zaleđu.

Probali su i Englezi, ovaj put iz prekida preko glave Maguirea. No, Schmeichel i to sjajno čupa, bacio se u paradu i loptu zaustavio tik uz stativu, a u 62. Danci dobro ulaze u blok Mountu koji je probao s peterca.

Igra se nakon toga malo smirila, konce su ipak preuzeli Englezi koji su pokazali više inicijative da se stvari riješe u 90 minuta. Tako je u 74. Kane pao u 16 metara, Englezi traže penal, ali sudac sudi faul u napadu i dobiva potvrdu odluke od VAR-a.

U 80. je iz daljine probao Kalvin Phillips nakon što se lopta odbila do njega nakon solidne akcije Engleske i više pokušaja ubacivanja, ali nema prijetnje za gol jer lopta ide kraj gola. Tri minute kasnije je opasno moglo biti opet iz prekida, ali Stonesov udarac glavom ne nalazi metu.

Posljednje minute i nadoknada (koje je bilo čak šest minuta) u potpunosti su pripale Englezima koji su dominirali i napadali, ali nisu to činili bezglavo i bez plana. Činilo se kao da su u kontroli susreta i da ni produžetak nije kraj svijeta.

Od opasnijih pokušaja je probao Phillips s ruba kaznenog prostora još jednom u drugoj minuti nadoknade, kao i opet Maguire iz prekida na ubačaj Mounta, no opet je na taj udarac glavom spreman bio Schmeichel.

Na samom isteku nadoknade, u 96. minuti je Sterling krenuo u prodor i padana rubu 16 metara, ali opet nema penala, dok su Danci izdržali i posljednji napad Engleske i izborili produžetke.

Odmah početkom produžetaka se vidjelo koliko malo Englezima treba, da su sposobni jednim potezom riješiti utakmicu. Kane je u 94. pobjegao obrani i sjurio se iskosa s desne strane, ali i Danci imaju čovjeka koji potezima prelama utakmice. Schmeichel opet brani i spašava svoje.

U 98. veliki pritisak Engleza, nakon kornera je udarac Maguirea glavom blokiran, a onda Jack Grealish pokušava s ruba 16, no i to Schmeichel brani boksanjem. Na kraju svega je Sterling probao također s ruba 16, ali visoko preko vrata.

Nisu Danci mogli proći centar, Englezi su nasrtali i prijetili i praktički nizali napad za napadom i isplatilo se u 102. minuti. Sterling je prošao s desne strane, predriblao dvojicu i natjerao Maehlea da ga sruši.

Nizozemac je pokazao na bijelu točku, Danci se bune, a nakon VAR provjere kazneni udarac ostaje. Loptu je uzeo kapetan Kane. Schmeichel mu je na prvu obranio penal, ali se lopta odbija točno na nogu Kanea i ovaj posprema u praznu mrežu za četvrti gol na prvenstvu, a ukupno 15. u karijeri protiv danskog vratara.

Između dva produžetka Southgate radi nesvakidašnji potez, iz igre vadi Grealisha koji je ušao tek u drugom poluvremenu, a uvodi Trippiera kako bi malo učvrstio obrambene linije.

Igra u tim trenucima izgleda očekivano, Danci su morali napasti, a Englezi su se povukli i čekali šansu da eventualnom tranzicijom i kontrom privedu susret kraju. Igralo se tako sedam minuta do prvog ozbiljnijeg posjeda i napada Engleza.

Pokušavali su Danci uglavom ubačajima u napunjen kazneni prostor, ali su fizički pali i te su lopte lako čistili uglavnom Maguire i Stones. Do kraja su Englezi uspjeli i sakriti loptu Dancima i potrošiti vrijeme do kraja.

Tako će se o penalu pričati još danima, ali ostaje činjenica da je Engleska u svom prvom finalu Eura u kojem će na vlastitom terenu igrati protiv Italije, a Danska ostaje lijepa priča i ugodno iznenađenje prvenstva.