Ostali sportovi

Lisa Carrington uzela i treće zlato u kajaku

HINA, Matej Kačan • četvrtak, 05.08.2021.

Najbolja kajakašica svijeta, sjajna Novozelanđanka Lisa Carrington nastavila je žetvu medalja u Tokiju svojim trećim zlatom na ovim Igrama...

Novozelandska kajakašica Lisa Carrington doveslala je u četvrtak do svog trećeg zlata na Olimpijskim igrama u Tokiju, a nakon pojedinačnog trijumfa na 200 metara i u dvosjedu na 500 m, na istoj je dionici bila najbrža i u jednosjedu.

To je ukupno peto zlatno olimpijsko odličje za 32-godišnju Novozelanđanku koja je naslove olimpijske pobjednice osvajala na 200 m u Londonu i Rio de Janeiru, gdje je na 500 m bila brončana.

U Tokiju je bila uvjerljivo najbolja (1:51.216 minuta). Mađarica Tamara Csipes je osvojila srebrno odličje (1:51.855), a do brončanog odličja je doveslala Dankinja Emma Jorgensen, koja je u Rio de Janeiru osvojila srebro u ovoj disciplini.

Najbolja kanuistica u sprintu na 200 m je 19-godišnja Amerikanka Nevin Harrison (45.932 sekundi). Iza sebe je za gotovo sekundu (+0.854) ostavila višestruku svjetsku prvakinju, 29-godišnju Kanađanku Laurence Vincent-Lapointe koja se morala zadovoljiti srebrnom medaljom, dok je broncu osvojila Ukrajinka Ljudmila Luzan (+1.102).

Mađar Sandor Totka novi je olimpijski pobjednik u kajaku jednosjedu na 200 m. Prije 11 godina je bio pobjednik Olimpijskih igara mladih, a u vremenu 35.035 sekundi je u četvrtak došao i do olimpijskog zlata u seniorskoj konkurenciji.

Sa samo 45 tisućinki zaostatka na cilj je došao Talijan Manfredi Rizza (35.080) i osvojio srebrnu medalju, dok se olimpijski pobjednik u ovoj disciplini iz Rio de Janeira, 36-godišnji Britanac Liam Heath (35.202) morao zadovoljiti s broncom u Tokiju, iako je u kvalifikacijama postigao najbolji olimpijski rezultat na ovoj dionici (33.985).

Australci Jean van der Westhuyzen i Thomas Green novi su olimpijski pobjednici u kajaku dvosjedu na 1000 m (3:15.280 minuta). Do srebra su doveslali Nijemci Max Hoff i Jacob Schopf (3:15.584), a broncu su osvojili Česi Josef Dostal i Radek Slouf (3:16.106).