Splićani od jednosmjerne utakmice došli u triler, ali ipak slavili u Gorici

Matej Kačan • ponedjeljak, 20.12.2021.

Košarkaši Splita uspjeli su spriječiti veliki povratak Gorice u susretu 15. kola HT Premijer lige te su 78:71 slavljem ostali pri vrhu tablice...

Vrlo važan susret 15. kola HT Premijer lige odigran je u Velikoj Gorici gdje je u dvoboju gornjeg doma gostovao Split. Žuti su imali riješenu situaciju pa su sve zakomplicirali, ali su ipak izbjegli četvrti poraz i ostali su u vrhu.

Gorica je dočekala momčad koja je u rekonstrukciji, još se čeka debi novog Amerikanca, ali se vratio Roko Ukić i još dosta neuigrani i neizbalansirani Žuti i u takvom su stanju odigrali sjajno prvo poluvrijeme.

Sjajno je funkcionirao napad, pogotovo u drugoj dionici u kojoj je Split postigao 28 poena i na poluvremenu ima naizgled lagodnih 19 poena viška i 51:32 protiv protivnika koji nikako nije uspio spojiti nekoliko pravih napada i šuteva.

No, sve se to promijenilo u trećoj dionici. Gorica je zaigrala zonu, u napadu je dinamični trojac s beka Kalajžić-Kapusta-Uljarević proradio pa domaćin radi 25:5 i vodi s 57:56 nakon osam minuta igre drugog poluvremena.

No, krvarenje je tricom zaustavio Nejc Barič, dvice su ispod koša dodali Žganec i u prvom poluvremenu dominantni Darko Bajo pa gosti ipak imaju šest poena viška nakon 30 minuta.

Neće Gorica do kraja voditi, a jedino će zaprijetiti tek na samom kraju utakmice kad je pri 74:68 dala dvicu i imala bacanja Ante Mašića za potpuni egal. On je zabio jedno, ali je na drugoj strani s istekom napada zabio Toni Perković pa se split 16 sekundi do kraja odvojio na pet poena viška i novim bacanjima Baje je priveo susret kraju.

Bajo je dominirao pod obručima s 23 poena i 11 skokova, 14 poena zabio je Barič, a deset Ukić. Gorica je igrala s praktički sedam igrača u rotaciji i svi dvoznamenkasti došli su iz početne petorke, a najviše je ubacio Marko Baković sa 17 poena uz osam skokova.

Split je tako po broju bodova prvi s omjerom 12-3, ali najmanje poraza i dalje ima Zadar s 12-2 omjerom, dok su tu i Cedevita Junior s 9-3 te Cibona s 11-4. Gorica je na 8-7, po postotku pobjeda ispod vodeće četvorke i ispred Škrljeva.