Europsko prvenstvo 2022., skupina 1, 2. kolo, 22.01.2022, 15:30 h
Crna Gora 30:34 Nizozemska

Nizozemci unatoč desetkovanoj momčadi svladali Crnu Goru

Mihaela Bradovski • subota, 22.01.2022.

Bez obzira što je ostala bez prva dva vratara, izbornika, oba lijeva krila i još nekoliko igrača u polju, Nizozemska je odigrala sjajnu utakmicu protiv Crne Gore, uvukla je u zamku i svladala s 34:30...

U prvom dvoboju ove subote snage su u MVM Dome u Budimpešti odmjerile dvije reprezentacije koje su prvi krug Eura okončale kao ugodna iznenađenja. Crna Gora ušla je u današnji susret s dva boda na kontu dok je Nizozemska svoje prve bodove u ovoj novoformiranoj skupini tek trebala osvojiti.

Koncentrirano su u susret ušli izabranici Zorana Roganovića, kako u napadu tako i u obrani i u tim početnim trenucima susreta činilo se kako će to biti još jedna utakmica u kojoj neće biti osjetnije prednosti na ovu ili onu stranu što je crnogorskom sastavu do sada odgovaralo.

Imali su Crnogorci i u susretima sa Sjevernom Makedonijom i Slovenijom periode igre u kojima su pogađali vratnice i promašivali zicere, ali u ovoj drugoj fazi natjecanja teško je za očekivati da protivnik neće iskoristiti sedam minuta bez njihova uspješnog šuta.

Nizozemska je upravo takvu situaciju pretvorila za dostizanje -4, poravnanja pa potom i prelaska u vodstvu, sve to prije odlaska na odmor. U toj crnoj rupi u crnogorskoj igri izostale su i Simićeve obrane i u nastavak se ušlo s 18:16 za Nizozemce.

U nastavku dvoboja koji niti približno nije bio riješen, brzo su i Nizozemci i Crnogorci zaboravili na svoje taktičke zadaće i susret je ušao u run and gun fazu koja savršeno odgovara nizozemskom stilu.

Zaredala su u tom periodu i isključenja, ali prije svega obrane Van Leeuwena što su nizozemski rukometaši iskoristili za nekoliko uzastopnih pogodaka na prazna vrata i u 47. minutu se ušlo s njihovih +3. Imali su Kay Smits i društvo nekoliko akcija kasnije i pet pogodaka prednosti, da bi na kraju slavili s 34:30.

Vratar pobjedničkog sastava Van Leeuwen skupio je 14 obrana dok je u napadu još jednom najraspoloženiji bio Smits s devet pogodaka. Toliko obrana ove je subote imao Nebojša Simić, a po šest su golova u crnogorskom dresu zabili Čepić i Branko Vujović.