Europsko prvenstvo 2022., skupina 1, 4. kolo, 26.01.2022, 20:30 h
Danska 29:30 Francuska
Francuska

Francuska velikim preokretom svladala Dansku, izbacila Island i izborila polufinale

Mihaela Bradovski • srijeda, 26.01.2022.

Iako je jedino vodstvo na susretu za Francusku bilo konačnih 30:29 i iako je većim dijelom susreta bila bezidejna i u podređenom položaju, na kraju je ipak upisala pobjedu protiv Danske koja je odmarala glavne zvijezde i igrala bez ikakvog pritiska...

Drugo mjesto u polufinalu iz gornje strane ždrijeba pripalo je reprezentaciji Francuske. Kako je teklo prvih pola sata susreta činilo se kako će se olimpijski pobjednici oprostiti od borbe za medalju, dok će polufinale napokon dosanjati Island. Na kraju Danska ide na Španjolsku koja je u zadnjim susretima izgledala kao da ima sve manje snage, Francuska će do finala morati preko Šveđana, a Islanđani su ti koji će se morati oporaviti nakon ovakvog drugog poluvremena i posebno završnice.

Sam susret dočekan je s negodovanjem dijela rukometne javnosti nakon što je izašao zapisnik, a prema kojem je stigla potvrda kako Nikolaj Jacobsen, u za Francusku odlučujućem susretu, neće koristiti usluge Mathiasa Gidsela, Mikkela Hansena i Magnusa Saugstrupa.

No Moller, Kirkelokke i društvo ušutkali su skeptike u toj prvoj dionici susreta. Pokazali su tada kako izostanak ranije spomenutih igrača za ovaj danski kolektiv ne znači da su u neku utakmicu ušli tek tako. Šteta samo što su u posljednjim minutama ostavili sasvim drugačiji dojam, kao da ovu utakmicu završavaju tek tako.

Na odmor je Danska otišla sa zalihom od pet zgoditaka. Francuskoj je prije svega nedostajao raspoloženi vratar jer Gerard i Pardin su u drugo poluvrijeme ušli tek s jednom obranom, onom potonjeg čuvara mreže.

Na drugoj strani Moller je u tih 17:12 s poluvremena ugradio osam obrana, krenuvši jako u susret od samog starta što je i dalo priliku njegovim suigračima u napadu da se ekspresno odvoje. Kirkelokke i Holm postigli su u prvih 30 minuta svaki po šest zgoditaka dok su se na drugoj strani promašajima istaknuli Minne (2/7) i Mem (1/5).

U drugom poluvremenu sasvim druga priča. Nakon desetak minuta igre smanjila je Francuska na -3, zaigrala čvršće u obrani, a nije ju poremetilo niti treće isključenje Fabregasa, i iako je Landin nakratko svojom serijom obrana zaustavio francuski povratak, toliko željeno izjednačenje režirao je Mem dvije minute prije kraja. Isti je igrač u idućoj akciji pogodio za prvo vodstvo, a pokazalo se i za konačnih 30:29.

Kirkelokke je postigao deset pogodaka, Holm devet, a iako mu je konačni učinak 8/14 Mem je definitivni junak ovog susreta. Osam pogodaka postigao je i Descat.