Ostali sportovi

Osječani u velikom dvoboju svladali Mladost i preuzeli vrh

Sportnet, Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 21.03.2022.

Derbi ovog kola, ali i cijelog prvenstva, odigran je u Osijeku gdje su se sastali do sada neporažena i vodeća Mladost te domaćin Mursa Osijek, drugoplasirana momčad koja je pretrpjela do sada samo jedan poraz, 0:3 u Domu odbojke.

Osječani su imali veliki motiv u ovom susretu, željeli su se i revanširati za poraz u finalu Kupa Hrvatske otprije desetak dana, također u Osijeku, kada su izgubili trofej koji su lani osvojili protiv Kaštelana.

Nakon 123 minute velike borbe utakmica je završila rezultatom 3:2 (16:25, 25:21, 25:23, 18:25, 15:13) za domaćina. Mladostaši su, baš kao i nedavno u Kupu, dobili prvi set uvjerljivo s 25:16, ali su domaćini izjednačili na 1-1 u setovima, nakon što su u drugom setu nekoliko puta imali vodstvo od +3. Treći set pun preokreta, gosti vode 8:1 i 13:4, no domaćin sjajnom serijom susret vraća u egal 14:14. Mladost je još vodila 21:19, no nisu izdržali do kraja pa Mursa taj period igre dobiva s 25:23 za 2-1 u setovima. I u četvrtom je bilo izjednačeno do 8:8, a onda Mladost odlazio na 16:10 i 20:14, do konačnih 25:18 i 2-2 u setovima. Peti je, naravno, uvijek lutrija, gosti su četiri puta imali +2, posljednji puta 10:8, no onda domaćin ponovno radi veliki preokret i vodi 12:10, 14:11 do krajnjih 15:13 za veliku pobjedu od 3:2, kojom su trenutno zasjeli na prvu poziciju s 56 bodova i skorom 19-1. Mladost ima bod manje, ali i utakmicu manje te skor 18-1.

Kitro Varaždin za samo 63 minute je pobijedio Sisak kod kuće s 3:0 (13, 15, 22) zadržavši tako četvrtu poziciju na tablici Superlige. Nakon susreta varaždinski odbojkaš Luka Somođi izjavio je: "Bila je ovo lagana utakmica za nas, igrali smo protiv slabijeg suparnika nego u proteklih nekoliko kola. Ušli smo sa 100% u utakmicu i tako je i riješili, s maksimalnih 3:0. Odmah nakon utakmice već smo krenuli s pripremama za slijedeći susret u zaostalom kolu protiv Mladosti koji nas očekuje u srijedu 23. ožujka u Domu odbojke. Dat ćemo sve od sebe i pokušati izvući protiv njih poneki bod."

Ribola Kaštela s 3:0 (24, 19, 14) pobijedila je Centrometal u gostima, za 83 minute, učvrstivši se na trećoj poziciji dok je susret Rovinja i Splita otišao na kraju u pet setova. Nakon 109 minuta igre slavili su gosti iz Splita s 3:2 (15:25, 25:19, 25:22, 24:26, 15:6) koji su trenutno petoplasirani, preskočivši Centrometal. U derbiju začelja Zadar je kao domaćin pobijedio posljednje plasiranu Goricu s 3:1 (25:17, 25:19, 21:25, 25:23), za 102 minute igre. Rijeka je pak kao gost u Slavonskom Brodu pobijedila Marsoniu s 3:1 (23:25, 25:16, 25:13, 25:18) u utakmici koja je trajala 104 minute.

Ivan Pejanović, odbojkaš Marsonije, nakon susreta je rekao: "Sandro Dukić je bio prevaga, on je najbolji i najiskusniji igrač Riječana za kojeg nismo imali rješenja. Mi smo dobro odigrali prvi set, ali nismo izdržali do kraja. Na kraju ne smijemo biti nezadovoljni jer je ipak dobra sezona iza nas, obzirom da je ovo najmlađa momčad ikada u povijesti kluba. Ostaje nam još samo posljednje plasirana Gorica u zadnjem kolu."

Kod odbojkašica vrlo je zanimljiv bio slavonski derbi u kojem je Enna Vukovar pobijedila Osijek s 3:2 (19:25, 25:15, 14:25, 25:15, 15:6), susret u kojem su obje ekipe iskazale puno uspona i padova tijekom 103 minute igre. Mladost je lako s 3:0 (17, 13, 19) za 63 minute pobijedila Veli Vrh, zadržavši čelnu poziciju sa skorom 20-0 i 59 bodova. Drugoplasirana Marina Kaštela (54 boda, skor 18-1) također je s 3:0 (14, 20, 15) pobijedila Karlovac u Kaštelima nakon 68 minuta igre. U još jednom derbiju, splitskom, slavio je Split protiv Brda s 3:0 (18, 22, 20) nakon 79 minuta igre. Obje su se ekipe izjednačile po broju bodova (12), no Split je i dalje pretposljednji sa skorom 2-17, dok Brda imaju 4-15.

Jako je zanimljivo bilo i u Zagrebu, gdje je Dinamo žudio revanširati se Kaštelima za nedavni poraz u istoj dvorani u polufinalu domaćeg Kupa. Zagrepčanke su na kraju slavile s 3:1 (25:19, 23:25, 25:23, 25:16) u susretu koji je trajao 95 minuta i u kojem su odbojkašice Dinama imale 12 as servisa (Kaštela upola manje), 57 poena u napadu prema 40 gošći koje su pak dominantne bile u bloku, 10 prema 3 domaćih, kod kojih je Andrea Mihaljević s 21 poenom bila najučinkovitija na utakmici. Dinamo je ovom pobjedom učvrstio treću poziciju na tablici, s 38 bodova i skorom 13-7. Susret posljednje plasiranog Dubrovnika i Rijeke CO je odgođen.