Zadar preokretom do pobjede na Gripama, osiguran ostanak u ABA ligi

Branimir Korać • petak, 08.04.2022.

Vrlo važan dvoboj igrali su Split i Zadar u 26. kolu ABA lige. Zadar je pobjedom definitivno osigurao opstanak u ligi dok će Split u dodatne kvalifikacije.

Nakon poraza u Novom Mestu protiv Krke, u Splitu su se nadali kako će izboriti barem predzadnju poziciju na ljestvici i u tom trenutku nitko nije razmišljao o 12. mjestu. Međutim odigrao je Split jako dobro u zadnjim utakmicama i došao je u priliku da pobjedom protiv Zadra s tri ili više koševa razlike dođe u situaciju da ima bolji međusobni omjer i šansu za izbjegavanje dodatnih kvalifikacija.

Ipak, Zadar je stigao do pobjede na Gripama s 92:80 i to uz odličan nastup u drugom poluvremenu. Zadrani su proradili napadački, preuzeli kontrolu nad rezultatom i izbjegli neizvjesnu završnicu.

Split je na odmoru imao prednost 41:37, a mogao je i uz uvjerljivije vodstvo na odmor, vodio je 41:31 minutu i pol prije kraja, ali nije ubacio niti poen do kraja prvog dijela i gosti su smanjili zaostatak.

U trećoj dionici Zadar je preuzeo kontrolu nad rezultatom i s prednosti je ušao u zadnjih deset minuta gdje je lakoćom održavao plus, povećao razliku i na kraju visoko slavio.

Najbliže što je Split došao bilo je na minus pet četiri minute prije kraja, ali onda Marčinković ubacuje tricu, novu tricu dodaje Carter, Thompson zakucava i Zadar odlazi na 82:59.

Završilo je 92:80, a Zadar su predvodili Justin Carter s 15 poena i pet skokova, Trevor Thompson dodao je 14 poena i šest skokova, a Martin Junaković 12 poena uz osam asistencija.

Kod Splita Maj Kovačevič ubacio je 24 poena, a po 15 poena dodali su Shawn Jones (sedam skokova) i Shannon Shorter (14 skokova, devet asistencija).