Zimski sportovi

Kanađani izborili produžetak, titula ipak pripala Finskoj

Branimir Korać, HINA • ponedjeljak, 30.05.2022.

Hokejaši Finske četvrti put u svojoj povijesti postali su svjetski prvaci, nakon što su finalnom susretu Elitne skupine u Tampereu nakon produžetaka pobijedili branitelja naslova Kanadu sa 4-3 (0-0, 0-1, 3-2, 1-0).

Fincima je to četvrta svjetska kruna nakon što su slavili 1995., 2011. i 2019. godine.

Zanimljivo, bilo je to treće uzastopno finsko - kanadsko finale. Na Svjetskom prvenstvu 2019. pobijedili su Finci, dok su prošle godine slavili Kanađani. Večeras je ponovo došao red na finsku vrstu.

Nakon prve trećine bez golova, Kanada je povela u 24. minuti golom Dylana Cozensa, no domaćin je uzvratio s tri gola u nizu, a strijelci su bili Mikael Granlund (45, 46) i Joel Armia (55).

Kanada je u posljednjih pet minuta uspjela izjednačiti preko Zacha Whiteclouda (58) i Maxa Comtoisa (59), a pitanje pobjednika razriješio je gol Sakarija Manninena u 67. minuti.

Finska je tako na savršen način okončala "kućno prokletstvo". Naime, na osam prethodnih svjetskih prvenstava koje su organizirali ostali su bez medalje.

U susretu za treće mjesto Češka je pobijedila SAD sa 8-3 (1-3, 1-0, 6-1).

Amerikanci su poveli 2-0 i 3-1, a na ulazu u posljednju trećinu imali su gol prednosti (3-2). Međutim, Česi su u zadnjoj dionici odigrali sjajno i taj dio igre dobili sa 6-1 za konačnih 8-4.

Za češku vrtu su zabili Jiri Cernoch (16), Jiri Smejkal (33), David Pastrnak (41, 44, 60), Roman Cervenka (43) i David Kampf (55, 59), dok su za SAD strijelci bili Karson Kuhlman (10, 20), Adam Gaudette (13) i Thomas Bordeleau (59).