Vodeni sportovi

Talijan Ceccon svjetskim rekordom obilježio dan u Budimpešti

Branimir Korać, HINA • ponedjeljak, 20.06.2022.

Treći dan plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti obilježili su Talijan Thomas Ceccon, novim svjetskim rekordom na 100 m leđno (51.60 sekundi), i Amerikanka Katie Ledecky koja je trijumfom na 1500 m slobodno došla do svog 17. svjetskog zlata.

Talijanski 21-godišnjak Thomas Ceccon vlasnik je prvog svjetskog rekorda postavljenog na plivačkim natjecanjima na SP-u u Budimpešti. Ceccon je za 25 stotinki nadmašio prijašnji rekord koji je bio u vlasništvu Amerikanca Ryana Murphyja od OI u Rio de Janeiru 2016.

Murphy je u budimpeštanskom finalu prvi okrenuo na 50 metara, ali je u drugoj polovici utrke Ceccon bio gotovo za pola sekunde brži i došao do svjetskog zlata, dok se američki plivač morao zadovoljiti srebrom (51.97). Samo stotinku sporiji od Murphyja bio je njegov sunarodnjak Hunter Armstrong (51.98) koji je osvojio brončano odličje.

Uz svoju prvu zlatnu medalju na svjetskim prvenstvima, 21-godišnji Ceccon je za novi svjetski rekord osvojio i novčanu nagradu od 50.000 američkih dolara.

Sjajna američka dugoprugašica Katie Ledecky osvojila je svoje ukupno 20. odličje i 17. zlato na svjetskim prvenstvima pobjedom na 1500 m slobodno. Ledecky je do svog drugog trijumfa na ovom SP-u, nakon subotnjeg na dionici od 400 m, došla u vremenu od 15:30.15 minuta, nadmašivši drugoplasiranu sunarodnjakinju Katie Grimes (15:44.89) za više od 14 sekundi. Broncu je osvojila Australka Lani Pallister (15:48.96).

Rumunjski 17-godišnjak David Popovici novi je svjetski prvak na 200 m slobodno, a do svog prvog seniorskog svjetskog zlata došao je postavivši novi juniorski svjetski rekord (1:43.21 minuta). Time je za čak jednu sekundu i 19 stotinki popravio svoje najbolje vrijeme koje je postavio u nedjeljnoj polufinalnoj utrci. Popovici nije imao pravog konkurenta, jer je drugoplasirani Korejac Hwang Sunwoo zaostao više od jedne sekunde (1:44.47). Broncu je osvojio Britanac Tom Dean (1:44.98).

Amerikanka Regan Smith (58.22 sekundi) obranila je naslov svjetske prvakinje na 200 m leđno osvojen prije tri godine u korejskom Gwangjuu. Dvostruko slavlje Amerikanki spriječila je Kanađanka Kylie Masse (58.40) koja je osvojila srebro, ispred brončane Claire Curzan (58.67).

Uspjeh talijanskog plivanja upotpunila je 17-godišnja Benedetta Pilato koja je naslovu europske prvakinje na 50 m prsno dodala svoje prvo svjetsko zlato na dvostruko dužoj dionici (1:05.93 minuta). U vrlo izjednačenoj utrci Talijanka je za pet stotinki nadmašila drugoplasiranu Njemicu Annu Elendt (1:05.98), a broncu je osvojila Litavka Ruta Meilutyte (1:06.02.). Iznenađujuće je bez odličja ostala aktualna dvostruka svjetska prvakinja i svjetska rekorderka u ovoj disciplini, Amerikanka Lilly King (1:06.07), koja je osvojila četvrto mjesto.