Vodeni sportovi

Sjajni mladi Popovici do zlata uz rušenje 13 godina starog rekorda

HINA, Matej Kačan • subota, 13.08.2022.

Sjajni mladi Rumunj David Popovici smo niže sjajne rezultate i vremen, a tako je stigao i do europskog zlata na 100 metara uz novi svjetski rekord koji je srušen nakon čak 13 godina...

Prva zvijezda trećeg dana Europskog prvenstva u plivanju u Rimu zasigurno je mladi Rumunj David Popovici koji je do zlata na 100 metara slobodno stigao s novim svjetskim rekordom koji sada iznosi 46.86 sekundi.

Popovici, koji će za mjesec dana napuniti tek 18 godina, je u finalu srušio 13 godina stari rekord Brazilca Cesara Ciela Filha postavljen u istom bazenu u Foro Italicu. Fantastični Popovici je ostvario rezultat od 46.86 sekundi čime je za pet stotinki srušio dosadašnji svjetski reord kojega je Cielo postavio u posebnom plivačkom kostimu koji je kasnije bio zabranjen. Srebro je osvojio Mađar Kristof Milak s 47.47, a broncu Talijan Alessandro Miressi s 47.63.

Popovici je u lipnju osvojio i naslove svjetskog prvaka na 100m i 200m slobodno.

Sjajna Šveđanka Sarah Sjostrom osvojila je svoje peto europsko zlato u disciplini 50 metara leptir, svjetska rekorderka na ovoj dionici je u finalu plivala vrijeme 24.96 sekundi, 37 stotinki zaostala je srebrna Francuskinja Marie Wattel, a 66 stotinki brončana Nizozemka Maaike de Waard.

Talijan Gregorio Paltrinieri razveselio je domaću publiku novim, trećim europskim naslovom na 800 metara slobodno do kojega je stigao s novim rekordom europskih prvenstava od 7:40.86. Srebro je sa 7:42.65 osvojio Nijemac Lukas Maertens, a broncu još jedan Talijan, 16-godišnji Lorenzo Galossi sa 7:43.37.

Još jedno zlato za Italiju osvojila je i Benedetta Pilato na 100 metara prsno s 1:05.97 ispred sunarodnjakinje Lise Angiolini s 1:06.34 i Litvanke Rute Meliutyte s 1:06.50.

U subotu su zlata još osvojili Francuz Yohann Ndoye Brouyard na 200 m leđno i Mađarica Viktoraia Mihalyvari Farkas na 400 m mješovito, dok je ženska štafeta Velike Britanije obranila zlato na 4x100 m slobodno.