Hrvatska ipak poražena od Grčke unatoč velikom povratku u drugom dijelu

Branimir Korać • petak, 02.09.2022.

Hrvatska košarkaška reprezentacija u prvom kolu skupine C Europskog prvenstva u Milanu igrala je protiv jednog od najtežih mogućih protivnika, reprezentacije Grčke...

HRVATSKA - GRČKA 85:89 (16:24, 30:46, 62:70)

Hrvatska: Toni Perković, Jaleen Smith 23, Roko Prkačin, Krunoslav Simon 18, Mario Hezonja 10, Dario Šarić, Lovro Gnjidić, Karlo Matković 2, Ivan Ramljak, Dominik Mavra 2, Ivica Zubac 11, Bojan Bogdanović 19

Grčka: Tyler Dorsey 27, Michail Lountzis, Giannoulis Larentzakis, Dimitrios Agravanis 11, Nick Calathes 4, Kostas Sloukas 6, Georgios Papagiannis, Kostas Papanikolaou 6, Ioannis Papapetrou 3, Giannis Antetokounmpo 27, Kostas Antetokounmpo, Thanasis Antetokounmpo 5

Hrvatska košarkaška reprezentacija upisala je poraz u prvom kolu skupine C Europskog prvenstva od Grčke. Grci su odnijeli pobjedu 89:85, Hrvatska je bila blizu, ali ipak nije uspjela u završnici pronaći put do pobjede.

Konačan rezultat je još i dobar s obzirom kako je Hrvatska izgledala u prvih 20 minuta. Samo u početnim minuta Hrvatska je izgledala dobro, no nastavak poluvremena donio je puno muke prvenstveno u napadu. Na drugoj strani ogromne probleme stvarao je Tyler Dorsey i na odmoru je zaostatak bio velik.

Početak je bio dobar, Hrvatska je krenula vodstvom 7:0, dobro je u utakmicu ušao Bojan Bogdanović, ali Grčka je imala spreman odgovor, Dorsey je u nastavku poluvremena punio hrvatski koš, naravno, probleme je stvarao i Giannis Antetokounmpo, a pomagao je u velikoj mjeri i smušen nastup Hrvatske u napadu s puno krivih odluka i izgubljenih lopti.

Od početka drugog poluvremena Hrvatska je izgledala bolje iako je Grčka i dalje održavala dvoznamenkastu prednost.

U trećoj dionici Smith i Simon povukli su u seriji Hrvatske 15:0 koja je omogućila Hrvatskoj smanjenje na 62:60.

Grci su se još jednom odvojili, ali Hrvatska nije odustajala i u zadnjoj dionici još jednom si je pružila priliku. Smanjila je na 84:82, imala napad za poravnanje, ali Zubac u gužvi nije pogodio, na drugoj strani Giannis uzima stvari u svoje ruke, zakucava pa blokira Smitha na trici, ubacuje iz kontre i priči je kraj.

Na kraju dana Hrvatska je krenula porazom, ali pokazala je da može igrati i s najboljima. Vrlo dobro drugo poluvrijeme i povratak u utakmicu, ali na kraju je klasa Antetokounmpa ipak prevagnula.

Sutra više neće biti dovoljan samo dobar dojam, trebat će i pobjeda i to već od 14:15 sati protiv Velike Britanije.

Tijek susreta

Kraj, Grčka odnosi pobjedu 89:85, ali puno bolje drugo poluvrijeme.

Giannis blokira Smitha na trici i u kontri ubacuje uz faul četiri sekunde do kraja.

Simon ne ubacuje tricu, loš napad Hrvatske.

82:86 45 sekundi do kraja, Giannis zakucava. Time out Mula.

Zubac ne zabija.

Giannis ostaje bez lopte, Hrvatska napad za poravnanje, 1:19 do kraja.

82:84 - Simon!!!!

80:84 - Sjajno poluvrijeme Smitha, time-out Itoudis. 2:15 do kraja.

Tri minute do kraja, 77:84.

Tehnička Simon, 75:83.

I jedan napad Hrvatska ne zabije, Grčka zabija svoja ona i opet je osam razlike. 73:81.

73:77 - Trica Simon!

Vratio se Giannis, a vraća se i Dorsey. 70:77, napad Hrvatska.

68:75 - Vratila se Hrvatska na jednoznamenkasti zaostatak, ali nakon sumnjivog faula Zupca, tehnička Mulaomeroviću.

Četvrti prekršaj Hezonja.

Odlična obrana Hrvatske natjerala je Grke na istek vremena bez šuta, 64:73.

64:70 - Težak ubačaj Bogdanović.

Treća četvrtina: 62:70

62:70 - Minus osam uoči zadnje dionice, zaostatak je smanjen i nada ostaje živa.

60:65 - Dorsey prekida niz Hrvatske.

Ide i Simon!!!! 60:62!

13:0 Hrvatska, daleka trica Smitha, 58:62!

8:0 serija, Zubac zakucao za 53:62. 10:0 Bogdanović!

51:62 - trice Smitha i Simona za 6:0 Hrvatske i time out Itoudisa.

43:59 - Opet su se Grci vratili na razliku s poluvremena. Puno lakše dolaze do koševa nego Hrvatska.

41:55 - Dorsey i Giannis su sami zabili skoro koliko i Hrvatska.

36:48 - Bolje izgleda Hrvatska u drugom dijelu.

32:46 - Faul koš Bogdanović.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Druga četvrtina: 30:46

Kraj prvog poluvremena 46:30 za Grčku. Jako se muči Hrvatska u napadu, u obrani nema rješenje za Dorseyja, nije dobro.

30:44 - Smith trica.

Zadnja minuta prvog dijela, 27:44.

27:42 - Dvije vezane trice Hezonje.

Ovo podsjeća na nedavni debakl protiv Slovenije. Teško je opisati na što trenutno liče hrvatski napadi.

Potpuno pogubljena Hrvatska, nižu se greške u napadu.

21:38 - Najviših plus 15, Sloukas, pa 17, Giannis.

21:34 - 18 koševa Dorseya.

20:29 - Jako puno drugih napada Grka, Hrvatska mora riješiti problem skoka.

Bojan Bogdanović ubacio je točno polovicu hrvatskih koševa.

20:26 - Mavra pa Bogdanović i Hrvatska se spušta na minus šest.

Prva četvrtina: 16:24

16:24 - Atgravanis promašuje oba bacanja, Papapetrou hvata skok u napadu i sa sirenom ubacuje za 16:24.

14:22 - Napokon Bogdanović.

12:22 - Serija Grka 17:2.

12:20 - Trica Dorsey, time-out Mulaomerović.

Stao je hrvatski šut potpuno, pod hitno je potreban nekakav ubačaj iz igre.

Počeo je Giannis raditi nered, u reketu su sve lopte njegove. Hrvatski napad šuterski je već neko vrijeme sterilan.

10:10 - Vratili su se Grci, braća Antetokounmpo

10:7 - Prvi ubačaj Giannisa i to na snagu pod prekršajem Zupca.

Grci ne pogađaju, Hrvatska griješi, neko vrijeme stoji na semaforu 8:3.

7:3 - Prvi poeni Grka, trica Dorseyja.

7:0 - Zakucavanje Bogdanović, pa trica Bogdanović!

2:0 - Grci u prvih minutu i pol bez poena, dva nerealizirana napada, Hrvatska je povela u prvom napadu elegantnim šutom Hezonje.