Hrvatska se pošteno namučila, ali upisala jako važnu pobjedu!

Branimir Korać • ponedjeljak, 05.09.2022.

Nakon dobrog nastupa i visoke pobjede protiv Velike Britanije, hrvatska košarkaška reprezentacija igrala je protiv Estonije. Velika borba svih 40 minuta i na kraju pobjeda Hrvatske 73:70...

Hrvatska - Estonija 73:70 (20:16, 33:29, 53:48)

Hrvatska: Toni Perković, Jaleen Smith 13, Roko Prkačin, Krunoslav Simon 9, Mario Hezonja 5, Dario Šarić 15, Lovro Gnjidić, Karlo Matković 17, Ivan Ramljak 2, Dominik Mavra, Ivica Zubac 8, Bojan Bogdanović 4

Estonija: Henri Drell 5, Sander Raieste, Sten Sokk, Matthias Tass, Siim-Sander Vene 18, Maik-Kalev Kotsar 17, Rauno Nurger, Janari Joesaar 5, Martin Dorbek, Kristjan Kitsing 6, Kerr Kriisa 5, Kristian Kullamae 14

Hrvatska je stigla do druge pobjede i napravila veliki korak prema Berlinu. Estonija joj je stvarala velike probleme, baš kao što je u drugom kolu stvarala probleme Ukrajini koja nije nimalo bezazlena reprezentacija.

Na kraju je ipak upisana vrlo bitna pobjeda, Mulaomerovićevi izabranici slavili su 73:70 u utakmici u kojoj je bilo svega. Od lijepih i atraktivnih akcija do neshvatljivih pogrešaka, pa sada već i poslovično neshvatljivih sudačkih odluka.

Da to neće biti laganica za Hrvatsku, moglo se vidjeti odmah u početku susreta. Estonija je serijom 10:0 pobjegla na 10:3 i Hrvatska je morala na restart i vratiti se u utakmicu.

U završnici prve četvrtine Hrvatska radi seriju 10:0 i preuzima vodstvo koje je održavala i tijekom cijele druge dionice iako se nikako nije uspjela značajnije odvojiti.

Estonija je konstantno puhala za vratom, prijetila potpunim povratkom što se srećom ipak nije dogodilo.

Treća dionica na ovom Prvenstvu u prva dva kola pripala je potpuno Hrvatskoj. Kako je krenulo i u ovom susretu, činilo se da bi ona mogla biti ključna i da bi tu mogao susret biti prelomljen, ali Estonija je odbijala predaju i preko probuđenog Venea držala se u utakmici.

Tako se u zadnjih deset minuta ušlo s 53:48 za Hrvatsku koja se odmah na početku odvaja na plus devet teškim ubačajem Šarića, ali Estonija uzvraća.

Šest minuta prije kraja došla je Estonija na minus jedan, imala je priliku i za preokret ili barem poravnanje, ali nije mogla zakoračiti na tu zadnju stepenicu.

Kotsar je radio velike probleme u reketu, a odluka je pala devet sekundi prije kraja kada Joesaar ubacuje dva od tri bacanja, propušta priliku za izjednačenje nakon čega je Hrvatska iskontrolirala dvoboj, spriječila šut za tricu i otišla do pobjede.

Jako teško izborena pobjeda u kojoj je odličan bio stopostotni Karlo Matković sa 17 poena.

U četvrtom kolu Hrvatska već sutra od 21 sat igra protiv Italije.

Tijek utakmice

Jako važna pobjeda koja dovodi Hrvatsku nadomak prolaza u drugu faru natjecanja!

73:70 - Šarić ubacuje jedno, Estonci ne dolaze do čistog šuta i Hrvatska odnosi pobjedu!

72:70 - Vene ubacuje samo jedno slobodno, 4.7 do kraja dva bacanja za Šarića.

72:69 - Smith ubacio oba bacanja, Estoncima sedam sekundi za zadnji napad. Novi time-out Estonaca.

Smith dva bacanja, sedam sekundi do kraja.

70:69 - Joesaar srećom promašio prvo bacanje. Hrvatska ima napad i vodstvo devet sekundi prije kraja. Time out.

9.3 sekunde do kraja, Joesaar promašuje tricu, ali sviran prekršaj Šariću. Tri bacanja.

Šarić ide na prodor, bježi mu lopta, 30 sekundi do kraja, napad Estonija. 70:67.

Zadnja minuta, 70:67, napad Hrvatska.

68:67 - Kotsar naravno.

Napad za plus pet, Simon za Matkovića koji se ohladio na klupi i ispada mu lopta. Dvije minute do kraja.

66:65 - Kotsar dva napada zaredom lako zabija, Zubac kasni i još Kotsar ima sada bacanje za poravnanje. Tri minute do kraja. Slobodno ne ulazi.

66:61 - Šarić trica!!!

63:61 - Trica Kullamae, 4:12 do kraja.

63:58 - Jako važan koš Simona pod faulom koji suci ne sude.

Šest minuta do kraja, voda trenutno ide na mlin Estonaca.

59:58 - Imala je Estonija i napad na vodstvo, ali se Hrvatska obranila. Ponovno gusto i neugodno.

Suci ponovno pregledavaju i ponovno sude nesportsku Hezonji.

59:56 - I još naravno Vene preko ruke.

57:53 - Zubac promaši dva bacanja, Drell pogodi tricu i evo Estonaca.

57:48 - Dobar ulazak Hrvatske, Šarić solo iz teške pozicije.

Matković zasad najefikasniji s 15 poenba, 7/7 iz igre i 1/1 s linije slobodnih bacanja.

Treća četvrtina: 53:48

53:48 - Kraj treće dionice, nema nekih značajnijih promjena na parketu i dalje Hrvatska drži vodstvo, ali nikako ne može prelomiti utakmicu.

51:46 - Trica Simon!

Tri bacanja za Kitsinga zbog navodnog prekršaja Hezonje. 45:43.

43:39 - Matković je nezaustavljiv, ali je na drugoj strani potpuno proradio Vene.

37:29 - Dva brza koša Hrvatske i time-out Estonija.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme: 33:29

Poluvrijeme 33:29, loša realizacija, ali Hrvatska vodi.

33:29 - Spava hrvatska obrana, 28 sekundi do kraja, puni napad Hrvatska.

33:27 - Zubac s linije slobodnih bacanja, Hrvatska drži prednost.

Ako će ovakvo što bkiti nesportska, suci će više biti za ekranom nego na parketu.

Nesportska, što reći.

Suci vijećaju je li Zubac napravio namjernu pogrešku. Nije, ali sa suđenjem kakvo je na ovom Eurobasketu, ne možete biti u ništa sigurni. Ljudi kao da se uče suditi.

29:26 - Ne dopuštaju Estonci veće odvajanje, Joesaar trica.

29:23 - Krasna akcija Gnjidić - Šarić - Hezonja!

25:21 - Gnjidić nije zabio preko dvojice, ali ostavilo je to prostora Zupcu koji hvata skok u napadu i zakucava.

23:21 - Nakon više od tri minute igre u drugoj dionici trica Hezonje, prvi hrvatski poeni u ovoj četvrtini.

20:21 - 5:0 Estonaca za novo vodstvo.

Prva četvrtina: 20:16

20:16 - U zadnjoj sekundi prve četvrtine hezonja krasno pronalazi Matkovića koji zakucava.

18:16 - Smith i Matković, alley-oop i faul Estonaca! Hrvatska opet vodi.

Šarić i Smith 13 od hrvatskih 15 poena.

15:16 - Trica i Šarić pa Smoith prolazi kroz obranu za minus jedan. Time-out Estonija!

10:16 - Kitsing trica uz faul Smitha.

10:12 - Trica Smith!

5:10 - Krasno Šarić za Matkovića.

3:10 - 10:0 serija Estonaca i Mulaomerović mora zvati time-out. Još jednom spor ulazak u utakmicu Hrvatske.

3:3 - Hrvatska obrana nije se postavila, Kullamae ubacuje tricu iz kuta.

3:0 - Smith bacanje i skok u napadu Šarić.

Zasad kratki napadi, po dva napda i Hrvatska i Estonija nisu iskoristili.

Počeo je susret.

Hrvatska kreće s petorkom Mavra, Smith, Bogdanović, Šarić i Zubac, Mavra umjesto Hezonje na startu.