SP 2022., skupina B, 1. kolo, 21.11.2022, 14:00 h, Khalifa International Stadium, Doha
Suci: Raphael Claus, Rodrigo Figueiredo Henrique Correa, Danilo Simon (Brazil)

Vrlo visok poraz neprepoznatljivih Iranaca protiv raspoloženih Engleza

Branimir Korać, Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 21.11.2022.

Engleska je fantastično otvorila Svjetsko prvenstvo i upisala je vrlo visoku 6:2 pobjedu protiv Irana. Englezui su u svakom poluvremenu zabili po tri gola i puno lakše od očekivanja apsolvirali su prvu prepreku u Kataru...

Eric Dier
70'
11
Marcus Rashford
70'
7
Jack Grealish
70'
20
Phil Foden
70'
24
Callum Wilson
75'

Hossein Hosseini
20'
6
Saeid Ezatolahi
46'
17
Ali Gholizadeh
46'
13
Hossein Kanaanizadegan
46'
6
Mehdi Torabi
63'
20
Sardar Azmoun
77'
Carlos Queiroz

Katastrofalan start Irana u Svjetsko prvenstvo, u mnogočemu nije bio dobar i Engleska je to znala iskoristiti. Dragan Skočić ih je odveo na Svjetsko prvenstvo, ali nije im valjao, maknuli su ga i vratili Carlosa Queiroza koji već jednom nije bio dobar pa je otišao i sada mu reprezentacija nije uopće dobro igrala.

Ako je Iran nešto krasilo, onda su to borbenost i disciplina, ali ovdje nije bilo ničega od toga. Englezi su konstantno imali puno prostora, Iranci su nevoljko ulazili u duele i sve se na travnjaku odvijalo idealno za Engleze.

Problemi za Iran javili su vrlo rano. Već u devetoj minuti došlo je do sudara Hosseinija i vratara Beiravanda nakon čega je Beiravand napustio igru. Tu je prekid trajao barem desetak minuta.

Kako je susret odmicao, tako je Engleska bila sve opasnija i bliža pogotku. U 32. minuti ubačena lopta iz kornera, iz drugog plana utrčao je Maguire, dobro zahvatio loptu, ali zatresao gredu.

Tri minute kasnije stiže prvi pogodak. Sjajni Bellingham bio je na pravom mjestu nakon ubačaja Shawa s lijeve strane, Borussijin tinejdžer najviše je skočio i skrenuo loptu glavom u suprotni gornji kut.

U 43. minuti Englezi dolaze do drugog pogotka. Ubačena lopta iz kornera, u skoku je bio Maguire i spustio loptu za Saku koji sjajno zakucava pod gredu! Tražili su Iranci prekršaj Maguirea koji je naskočio na Cheshmija i nije mu dopustio skok naslonivši se rukama na ramena, ali sudac to nije vidio kao prekršaj.

Pogodio je taj gol Irance koji vrlo brzo primaju još jedan pogodak, Kane je asistirao Sterlingu za 3:0 na odmoru.

U drugom poluvremenu nastavilo se s boljom igrom Engleske koja je punila mrežu Irana. U 62. minuti Saka je dobio loptu u 16 metara, obrana je stajala loše, ostavila mu puno prostora i zvijezda Arsenala to koristi.

Uspjeli su Iranci smanjiti zaostatak u 65. minuti lijepim pogotkom Mehdija Taremija, ali nije to značilo neko buđenje za Iran.

Nastavili su Englezi puniti mrežu Irana, još jedan pogodak dodao je Marcus Rashford, zatim i jedan Jack Grealish, a konačnih 6:2 u nepotrebnoj desetoj minuti sudačke nadoknade postavio je Taremi iz kaznenog udarca.

Vrlo uvjerljiva pobjeda Engleske protiv Irana od kojeg se definitivno očekivalo više.