Niclas Füllkrug 89'
Njemačka

Njemačka do pobjede bez nekog značaja, Japan je bio koban

HINA, Mihaela Bradovski • četvrtak, 01.12.2022.

U dvoboju zadnjeg kola E skupine SP-a Njemačka je u Khoru pobijedila Kostariku s 4-2, ali su obje momčadi ispale i idu kući.

Youstin Salas
46'
22
Ronald Matarrita
74'
9
Jewison Bennette
74'
24
Roan Wilson
90'
7
Anthony Contreras
90'
Lukas Klostermann
46'
9
Niclas Füllkrug
55'
11
Mario Götze
67'
7
Kai Havertz
67'
4
Matthias Ginter
90'
Hans-Dieter Flick

Pogotke su za Nijemce dali Serge Gnabry (10), Kai Havertz (73, 85) i Niklas Fullkrug (89), a za Kostariku Yeltsin Tejeda (58) i Juan Pablo Vargas (71).

Iako su mnogi očekivali da će ova utakmica biti jednosmjerna ulica i laka pobjeda Elfa, ali su nakraju nazočili sjajnoj utakmici s puno preokreta, u kojoj su u 73. minuti Kostarikanci vodili s 2-1. Točno dvije minute tada u osmini finala su bili Japanci i Kostarikanci, a vani su bili Španjolska i Njemačka što bi zasigurno bila najveća senzacija u povijesti svjetskih prvenstava.

Na kraju su Nijemci dali tri gola i pobijedili, ali im to nije bilo dovoljno za prolaz. Njemačka drugo Svjetsko prvenstvo zaredom ne prolaze grupnu fazu.

Inače, na ovoj utakmici je Francuskinja Stephanie Frappart ušla je u povijest postavši u 92 godine prva žena koja je vodila jednu utakmicu Svjetskog prvenstva.Frappart (38) je sudila na utakmici skupine E Kostarika-Njemačka i predvodila je prvi isključivo ženski sudački tim na SP-u zajedno s pomoćnicama Neuzom Backom iz Brazila i Meksikankom Karen Diaz.

Očekivano, Nijemci su od samog početka počeli s napadima na kostarikanska vrata. Prvo je pokušao Mussiala u šestoj minuti, a u desetoj su zabili. Savršenu dugu loptu poslao je David Raum, akciju je pratio Serge Gnabry, koji je skočio je visoko i glavom iz blizine zabio u donji desni kut.

Četiri minute kasnije Leon Goretzka je tukao glavom, ali mu Keylor Navas to brani. Mussiala i Gnabry su potom iz izglednih prilika promašili okvir vrata, a Nijemce je to skoro koštalo.

U 43. minuti Kostarikanac Keysher Fuller iskoristio je nepažnju obrane, išao je jedan na jedan sa golmanom, ali njegov snažmni udarac pod prečku Manuel Neuer odlično brani. Neuer je, inače, na ovoj utakmici 19. put na SP branio za Njemačku, čime je postao vratar s najviše nastupa na mundijalima.

No niti svemogući Neuer nije mogao spriječiti gol Kostarikanaca u 58. minuti. Neuer je prvo obranio udarac Fullera, a na odbijenu loptu je prije njemačkih braniča stigao Yeltsin Tejeda i zakucao loptu u lijevu stranu gola.

U 61. minuti Mussiala je pogodio lijevu vratnicu, a istu vratnicu pogodio je isti igrač i osam minuta kasnije.

I onda u 71. minuti Kostarikanci su poveli iz velike gužve, u kojoj je najspretnije reagirao Vargas, i pogodio iz blizine. Ipak slavlje Kostarikanaca trajalo je dvije minute, jer je u 73. brzu i preciznu akciju Njemačke okončao golom Havertz.

Fullkrug se u 76. minuti mogao pretvoriti u njemačkog junaka, ali mu je veteran Navas obranio udarac, da bi u 85. minuti Gnabry loptom s krila "rasporio" obranu, a Havertz na drugoj stativi ubacio u mrežu.

U 89. minuti Fullkrug postavlja konačnih 4-2 u jednoj posve ludoj utakmici.