SP 2022., nokaut faza, Osmina finala, 03.12.2022, 16:00 h, Khalifa International Stadium, Doha

Branimir Korać • subota, 03.12.2022.

Nizozemska je prvi četvrtfinalist Svjetskog prvenstva! U prvoj utakmici nokaut faze na Svjetskom prvenstvu u Kataru Nizozemska je s 3:1 bila bolja od SAD-a. Nizozemci nisu odigrali posebno dobro, ali ono najvažnije je napravljeno...

Teun Koopmeiners
46'
7
Steven Bergwijn
46'
25
Xavi Simons
83'
3
Matthijs de Ligt
90'+3'
19
Wout Weghorst
90'+3'
Giovanni Reyna
46'
11
Brendan Aaronson
67'
19
Haji Wright
67'
16
Jordan Morris
90'+2'

Gregg Berhalter

Od početka Prvenstva Nizozemci bilježe željene rezultate iako igra nije na najvišoj razini. Nakon što su uspješno odradili natjecanje u skupini, u osmini finala svladali su SAD s 3:1.

Tehnički moćnija Nizozemska nije se nametnula i imala kontrolu nad susretom, no Amerikanci su trošili puno energije da se vrate iz ranog minusa i olako su primali golove.

Već u desetoj minuti Nizozemnska je stigla do vodstva. Prvu pravu nizozemsku priliku započeo je i završio pogotkom Memphis Depay. Dumfries je primio loptu na desnu stranu, vratio je u sredinu kaznenog prostora gdje je utrčao Depay i s 13-14 metara poslao u donji kut pored nemoćnog Turnera.

Taj pogodak loše je djelovao na Amerikance koji su izgubili nit igre i tek u završnih deset minuta prvog poluvremena počeli su se dizati.

U trenucima kada je SAD izgledao bolje, Nizozemska je došla do drugog pogotka. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela ponovno Nizozemci zabijaju nakon ubačaja s desne strane, i to još jednom preko Dumfriesa. Pred golom do lopte dolazi zaboravljeni Blind i zabija za 2:0.

Odmah na startu drugog dijela SAD je stvorio veliku priliku kada je Ream slao loptu prema praznoj mreži, ali Gakpo spašava, pokušao je ubrzo i McKennie, ali on je pucao iznad gola.

Na ulasku u zadnjih 15 minuta prvo je Haji Wright zaustavkljen u posljednji trenutak kada je gotovo iz mrtvog kuta slao loptu u mrežu, a ono što nije uspio tada, uspio je u 76. minuti. Pulišić je s desne strane ubacio u peterac gdje je Wright koji odlično reagira i spretno skreće loptu u mrežu.

Kratko je trajala nada Amerikanaca u povratak. Pet minuta kasnije Dumfries nakon dvije asistencije dolazi do pogotka. Blind je ubacio s lijeve strane, nitko nije pratio Dumfriesa koji dolazi sam na drugu vratnicu i bez problema zabija.

Do kraja promjena nije bilo, Nizozemska je upisala pobjedu 3:1 i čeka pobjednika dvoboja Argentine i Australije.