SP 2023., skupina 2, 1. kolo, 18.01.2023, 20:30 h
Švedska 37:28 Mađarska
Mađarska

Moćni Šveđani u nastavku nadigrali Mađarsku i još jednom poslali poruku konkurentima

Mihaela Bradovski • srijeda, 18.01.2023.

Švedska na ovom Svjetskom prvenstvu ima najviše ambicije i to pokazuje iz utakmice u utakmicu. Nova odlična predstava domaćina koji je održao lekciju Mađarima iz modernog rukometa i upisali su visoku 37:28 pobjedu.

Pred ponovno punom dvoranom svojih navijača, rukometaši Švedske stigli su do četvrte pobjede na ovom Svjetskom prvenstvu, prvom u drugoj rundi natjecanja. Nakon Urugvaja, Zelenortske Republike i Brazila pala je Mađarska, prvi ozbiljniji protivnik izabranika Glenna Solberga.

Mađarima protiv jednog od glavnih favorita za naslov najbolje momčadi nije preostalo ništa drugo nego pokušati ponoviti susret protiv Islanda. Tada je izabrana vrsta Cheme Rodrigueza kroz gotovo čitav susret morala stizati zaostatak, ali je čitavo vrijeme rezultat bio aktivan. To joj je donijelo priliku da u posljednjih pet minuta preokrene situaciju na terenu i na semaforu u svoju koristi.

Šveđani su se tek u drugoj polovici drugog dijela i konačno odvojili, i na kraju otišli do visokih +9, ali bez obzira što je Mađarska dobar dio susreta bila "tu negdje", niti u jednom trenutku nije izgledalo kao da Skandinavci mogu izgubiti susret u maniri Islanda.

Bila je ovo utakmica u kojoj su morali utrošiti puno više energije u odnosu na uvodna tri susreta, ali Gottfridsson i društvo sigurno su se zaželjeli tih pravih ispita.

Što se tijeka susreta tiče, susret je otvoren zgoditkom u mrežu Andreasa Palicke, ali bilo je to sve od Mađarske u rezultatskoj pozitivi. Prvih pola sata igre Švedska je bila uspješnija za četiri zgoditka, a to je ujedno bila i najveća razlika u tom periodu.

Odmah po povratku s odmora mađarski rukometaši padaju na -5, Švedska nastavlja strpljivo čekati priliku da i konačno prelomi susret, a to su na kraju i napravili 5:0 serijom kojom su 28:23 pretvorili u 32:23. Držala je Solbergova vrsta i +10, ali je susret na kraju zaključen pri 37:28.

Hampus Wanne je devet puta bio uspješan sa svog lijevog krila, a po šest su se puta u strijelce upisivali Lagergren i Johansson. Više nego zadovoljan svojom predstavom može biti i Felix Claar s učinkom 5/5. Palicka je standardno odlično odradio svoju stranu posla te se zaustavio na 15 obranjenih šuteva.

Na drugoj strani, u dresu Mađarske sedam je pogodaka postigao Miklos Rosta, dok je Gabor Ancsin s tri nanizana gola odlično otvorio utakmicu, ali je do kraja skupio tek pet promašaja.