SP 2023., skupina 3, 1. kolo, 19.01.2023, 20:03 h
Norveška 31:28 Srbija
Srbija

Srbija držala Norvešku u šahu, ali pala u zadnjih 15 minuta

Mihaela Bradovski • četvrtak, 19.01.2023.

Srbija se praktički oprostila od šansi za plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. Norveška je upisala pobjedu 31:28 i ostaje u igri iako je u dobrom dijelu utakmice bila u osjetnom zaostatku...

Rukometaši Norveške u prva dva kola upisali su dvije uvjerljive pobjede protiv Argentine i Sjeverne Makedonije, no pokazalo se kasnije kako su i jedna i druga spomenuta vrsta puno slabije u odnosu na neka ranija izdanja.

Već je susret s Nizozemskom, koji je sastav Jonasa Willea dobio s minimalnom razlikom, dao sugerirati kako su Norvežani imaju problema. Srbija ih je na najbolji način koristila u svoju korist veći dio susreta, no nije izdržala do kraja.

Srpski su se reprezentativci čitavi dali u obranu, koja je od starta bila disciplinirana, čvrsta i pokretljiva, a u velikoj je mjeri pomogao i Milosavljev sa sedam obrana već u prvih 20 minuta. Kohezija u posljednjoj liniji iz minute u minutu donosila je Srbiji sve više samopouzdanja te su i šuteri dobili još veći vjetar u leđa.

Pet minuta prije kraja prvog dijela na semaforu je stajalo 15:11, uz požarni time-out Norveške. Uspjela je skandinavska vrsta do isteka prvog dijela uspjela smanjiti za pogodak, no bez obzira na +3 srpski je kadar i stožer na odmor otišao zabrinut zbog ozljede Jovice Nikolića.

U nastavak su srpski rukometaši ušli novim zgoditkom te na drugoj strani novom obranom, nakon pet minuta igre otišli su na pet prednosti, no isključenje Marsenića uspjelo ih je izbaciti iz ravnoteže. Izgubljena lopta, brz pogodak Norveške, dvije važne obrane Bergeruda i sva ta prednost počela se topiti. Srbiju je u tim trenucima svojim pogocima iznad vode držao Radivojević.

Norvežani su sve u egal vratili u 43. minuti kada je za 22:22 poentirao Sagosen. Bergerud je novom obranom gurnuo svoju ekipu u priliku da prednost okrene na svoju stranu. Wille je u tom periodu u napadu izvukao asa iz rukava, Blonz je bio koliko raspoložen toliko i precizan i s 3/3 u kratkom razmaku natjerao je srpsku klupu na promjenu vratara.

Sedam minuta prije kraja Norveška je izjednačila broj pogodaka postignutih u prvom dijelu dok je Srbija zabila 10 manje u odnosu na isti period. Na kraju su Skandinavci, s 15-ak boljih minuta u odnosu na protivnika slavili s 31:28.

Sander Sagosen postigao je pet pogodaka iz jednako toliko pokušaja, pet je dodao i Barthold uz tri promašaja. Bergerud, koji je pokrenuo norveški povratak, zaustavio je sedam šuteva.

U dresu Srbije po pet su se puta u listu strijelaca upisivali Radivojević, Orbović i Đorđić, ali potonji je za to potrošio 11 pokušaja. Milosavljev je skupio deset obrana prije nego je mjesto među vratnicama ustupio Cupari (1).