Ostali sportovi

Dvostruka pobjeda za zagrebačku Mladost u 21. kolu Superlige, uspješna i Mursa

Sportnet, Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 27.03.2023.

Odigrano je 21. kolo hrvatskog prvenstva za odbojkaše i odbojkašice. Favoriti u obje Superlige uspješno su odradili posao i nisu kiksali...

U 21. kolu Superlige Marina Kaštela je s 3:1 (25:13, 23:25, 25:17, 25:16) pobijedila Nebo, u meču koji je trajao 96 minuta, a u kojem je posebno zanimljiv bio drugi set u koji su obje ekipe ušle u egalu, igrajući poen za poen, da bi nakon 23:23 gošće odradile dva u nizu za 1-1. No, u iduća dva četvrtoplasirana Marina više nije dozvolila iznenađenja. Stela Vukasović imala je 18 poena kod domaćih, najviše na utakmici, a vrijedi spomenuti i dominaciju Kaštelanki na servisu (13-5) te bloku (10-7).

Igraj na odbojkaške utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Vodeća Mladost u Domu odbojke je za 91 minutu pobijedila Rijeku CO s 3:1 (25:20, 24:26, 25:21, 25:13). Dramatičan je bio drugi set u kojem su domaće imale set loptu na 24:21, da bi gošće serijom 5:0 uzele taj period igre. Nakon 1-1 u setovima Mladostašice više nisu imale nikakovih problema u iduća dva seta do kraja.

Zanimljivo, Aida Mehić i Josipa Marković imale su po 18 poena kod domaćih, a Ana Viktorija Trcol i Mara Štiglić kod gošći. Mladost je napravila čak 65 poena u napadu (gošće 33), ali i 24 neforsirane pogreške (Rijeka 16). Gošće su bile uspješnije na bloku (13-11) te poenima na servisu (10-7).

Dinamo je pobjedom od 3:1 (25:17, 19:25, 25:14, 25:19) nad Ribolom u gostima zadržao treću poziciju. Utakmica je trajala 99 minuta, a prema kretanju rezultata niti u jednom setu nije bilo dvojbe tko će ga dobiti. Valentina Vrbanc iz pobjedničke ekipe s 22 poena najučinkovitija na utakmici u kojoj su gošće imale čak 13 as-servisa (domaće dva) te 49 poena u napadu (39). Ribola je pak bolje blokirala (10-5).

Pretposljednja Brda kod kuće su izgubila od Kelteksa 1:3 (18:25, 27:25, 23:25, 23:25) u neizvjesnom meču koji je potrajao 109 minuta. U drugom setu Brda vode 24:23, Kelteks ima 25:24, no tada s tri poena u nizu domaće osvajaju set za izjednačenje od 1-1. U trećem Brda popuštaju nakon vodstva 17:14, još su minimalno u prednosti kod 19:18, a tada Karlovčanke serijom 4:0 prelaze u vodstvo. Mala drama kod 24:20 za gošće, domaće stižu samo na poen zaostatka, ali Karlovčanke su brže. Slična situacija i u četvrtom setu, nakon 19:14 vodstva Brda posustaju, drugoplasirani Kelteks radi najprije seriju 7:0, ima i 24:21, da bi na kraju s 25:23 okončao set i meč.

Posljednjeplasirani Veli Vrh pobjedom od 3:2 (14:25, 14:25, 25:23, 25:23, 15:6) izjednačio se po broju pobjeda i poraza (4-17) s pretposljednjim Brdima. U meču koji je trajao 115 minuta u prva su dva seta Puljanke djelovale razbijeno, Osječanke su vodile s 2-0. U trećem se Veli Vrh izdiže, ima nekoliko puta i +6, da bi u finiš trećeg seta ušao u egalu (20:20 nakon što su vodile 20:17). Nakon 23:23 s dva poena u nizu osvajaju set da bi dobile i četvrti, na sličan način. Gošće su doduše vodile 20:17, a Puljanke okrenule na 21:20, imale i 24:22 da bi na koncu završile s 25:23. U petom setu, nakon vodstva od 1:0 Osječanke više nisu bile u pozitivnom rezultatu.

Još jedna utakmica u pet setova odigrana je u Vukovaru, gdje je domaća Enna s 3:2 (22:25, 25.15, 19:25, 25:16, 15:10) pobijedila Split u meču koji je potrajao 113 minuta. Najneizvjesnije je rezultatski zapravo bilo u prvom setu, gdje su gošće vodile 22:21, 23:22 te s dva poena u nizu osvojile prvi set. U ostalima nije bilo rezultatske neizvjesnosti.

U prvom susretu 21. kola Superlige odbojkaša, vodeća Mursa Osijek je s 3:0 (20, 25, 20) za 77 minuta pobijedila devetoplasirani Split u gostima. Domaćin je imao izglednu situaciju u drugom setu da osvoji taj period igre, nakon što su Osječani vodili 21:18 i 23:21 s tri uzastopna poena stigli su do set-lopte na 24:23, potom i kod 25:24, ali tada gosti rade seriju 3:0 i osvajaju taj set te puno lakše i treći, za konačnih 3-0. Iako su u konačnici bili skoro pa izjednačeni po broju poena u napadu (37 Split, 36 Mursa), gosti su bili učinkovitiji u bloku (13-7), as-servisima (6-2), te manje griješili (19-22).

Drugoplasirana Mladost je s 3:0 (17, 20, 21) nadigrala za 72 minute petoplasirani Kitro Varaždin u gostima u strogo kontroliranoj utakmici u kojoj domaćinima nisu ostavili baš puno šansi da osvoje barem i set.

Pobjedama gostiju od 3:0 pridružio se i Medicinar Trnje na gostovanju u Sisku, ostavili su domaćinima po setu 22, 20 i 19 poena, nakon 82 minute igre. Sisak je vodio u prvom 20:17, a gosti serijom 6:0 otišli na 23:20 te konačno i do 25:22. U ostala dva seta Sisak je bio u podređenom položaju i kolo prije kraja su u nezavidnom položaju, pri dnu tablice.

Riječani su također bili uspješni na gostovanju, s 3:0 (18, 20, 17) pobijedili su Zadar nakon samo 70 minuta igre. U drugom setu Zadar je vodio minimalno 19:18, imao i egal kod 20:20, ali tada gosti ubacuju u višu brzinu i odlaze na 25:20.

Jedino susret u Rovinju nije okončan u tri seta. Centrometal je, nakon gubitka prvog seta, na kraju pobijedio u gostima s 3:1 (20:25, 25:18, 25:23, 25:20) poslije 103 minute susreta.

U posljednjoj utakmici 21. kola Ribola Kaštela je za 79 minuta u Slavonskom Brodu pobijedila domaću Marsoniju s 3:0 (15, 23, 21).

Stefan Lopatić iz domaće momčadi nakon meča je rekao: "Dali smo sve od sebe, dobro odigrali drugi i treći set, ali Kaštelani su ipak prejaki za nas. Nijanse su na kraju odlučile pobjednika. Ponovno nam je prijem servisa bio najslabiji element, prave momčadi odličnim servisom naprave razliku protiv nas. Obzirom da su nam se poklopili neki rezultati dovoljno je za opstanak u posljednjem kolu pobijediti Zadar, na što se već odavno fokusiramo."

Mario Jurković iz kaštelanske momčadi zaključio je: "Prvi smo ih set lako dobili, a od drugog su oni počeli igrati puno bolje, no u završnicama setova mi smo bili bolji. Još je jedno kolo do kraja, a onda slijedi play off u kojem ćemo igrati s Mladosti, jakim suparnikom protiv kojega mislim da možemo ravnopravno igrati."