Ostali sportovi
Nevena Lenđel: 'Skok u vis baš nije dostupan, puno je lakše s trkačkim disciplinama'
Prije dolaska Blanke Vlašić na veliku scenu, vladarica u skoku u vis u Hrvatskoj je bila Nevena Lenđel. Lenđel je i dalje u atletici, a danas radi u klubu u Vodnjanu...
Nevena Lenđel, nekadašnja državna prvakinja i rekorderka u skoku u vis i brončana sa Svjetskog juniorskog prvenstva u atletici, pravi je primjer kako nakon sportske karijere uspješno zakoračiti u nove životne izazove. Nekad velika suparnica Blanke Vlašić u njezinim atletskim počecima, danas radi kao pedagog u Ekonomskoj školi u Puli, ali i dalje ima neraskidive veze sa sportom.
"Završila sam u Filozofski fakultet u Rijeci, smjer pedagogija i informatika i potom otišla u Dallas, gdje sam magistrirala. Po povratku iz SAD-a zaposlila sam se u osnovnoj školi gdje sam radila 13 godina kao stručni suradnik pedagog. Sada sam već gotovo osam godina u srednjoj Ekonomskoj školi. Radim još i kao atletska sutkinja i trenerica. Završila sam program osposobljavanja za voditelja atletike za mlađe skupine. Aktivna sam u AK Vodnjan, do sada sam tamo trenirala mlađe skupine, u školi atletike", kaže Nevena Lenđel u razgovoru za web stranicu Hrvatskog olimpijskog odbora.
Nevena Lenđel bila je visašica koju je svojedobno pokušala dostići četiri godine mlađa Blanka Vlašić.
"Spominje to u svojoj knjizi, čak da sam imala važnu ulogu dok je ona tek ulazila u svijet atletike. Naši su se sportski putevi dodirivali, najviše na Blankinom početku."
Jako je zanimljiva priča kako je Lenđel bila nesuđena hrvatska olimpijka sad već davne 2000. godine. Trebala je ići u Sydney, ali na kraju nije bilo ništa od tog nastupa. Na kraju je u Australiju otputovala Vlašić.
"Da, bila sam siguran putnik za Olimpijske igre u Sydneyju, imala sam B normu. Blanka je bila djevojčica s nepunih 17 godina koja sezonu prije nije imala nikakvu preskočenu visinu. Bilo je sigurno da ja idem na Igre, Blanka nije bila ni blizu tog rezultata. Međutim, u posljednji tren je ona ostvarila A normu. Ja sam se u tom trenutku već uvelike spremala za OI, poslala sve podatke, imala akreditaciju, sve je već bilo spremno. Kad je Blanka to preskočila, mislim da je bilo 192 cm, na brzinu smo zaustavili treninge, ali kako sam radila u teretani, skočnost mi je bila nikakva. Pokušali smo uhvatiti A normu, ali nije bilo šanse. Blanka je otišla u Sydney, imala je tamo zapažen nastup. Iskreno, sve je to ostalo iza mene, pripada u neki prošli život."
Bez obzira što je zbog Blankinog skoka ostala bez nastupa na Olimpijskim igrama, Lenđel to svojoj tadašnjoj suparnici nije nimalo zamjerila.
"Sve je bilo legitimno, nema tu nikakve prevare. U ekipnim sportovima su tu uvijek neke nijanse, treneri, suigrači, sudac, ali ovdje je sve jasno. U atletici imaš štopericu, imaš metar. Nije bilo nikakvog zamjeranja. Blanka i ja smo kasnije bile i cimerice na nekim nastupima. Među nama nije nikad nije bilo, kako se kaže 'zle krvi'. Tih četiri godine je ipak velika razlika među nama, ja sam polako završavala, ona je samo rasla i rasla u karijeri. Treba reći da se sportašica kao što je Blanka Vlašić ne rađa često."
Svijet skoka u vis nema više Blanku, ali ima Jaroslavu Mahučih, Ukrajinku koja je za centimetar popravila 37 godina star svjetski rekord Stefke Kostadinove. Olimpijska pobjednica iz Pariza, 22-godišnja Mahučih, ove je godine preskočila 210 cm. Bugarska visašica je na listi rezultata druga s 209 cm, dok je Blanka prije 15 godina na Hanžekovićevom memorijalu preskočila 208 cm, što je treći rezultat svih vremena.
"Blanka je stalno bila blizu, kako bi mi visaši rekli 'lizala' je letvicu. Zanimljivo, muški rekord još stoji od vremena Sotomayora. Stariji sportaši govore da su nekad bila druga vremena što se tiče farmakologije, da su to neuhvatljivi rezultati, ali pokazalo se da ti rekordi ipak nisu nedostižni. Pogledajte samo što radi Mondo Duplantis u skoku s motkom."
Bez obzira na Blankine svjetske uspjehe, u Hrvatskoj skok u vis baš i nije popularan, treneri teško pronalaze talentiranu djecu za tu atletsku disciplinu.
"Iskreno, skok u vis baš nije i dostupan. Na stadionu u Puli strunjače su pod ključem, stalke treba dovući. Puno je lakše s trkačkim disciplinama, staza je tu, spremna. Nema posebnih uvjeta. S druge strane, vis traži specifično trenersko znanje. Nadalje, ne sviđa mi se što se sve ranije razvija specijalizacija kod djece. Nekad si prošao skoro sve discipline, ja sam trčala 600 metara, štafetu 4x400m, 4x100m. Sad mi se čini da djeca dosta kalkuliraju, biraju disciplinu", navodi Lenđel i ističe jedan širi problem koji se uvukao u sport pa tako i u atletiku:
"Pokazatelji govore da smo sve deblja nacija, a skok u vis traži tanašne, vretenaste sportaše, uske kukove… Tako da je i tu sve manji izbor. Djeca su danas uglavnom debeljuškasta."
Uz to, od rane dobi već imaju privatnog trenera, što je nekad bilo nezamislivo.
"Ja sam više stara škola i meni su takvi pojmovi nepoznati. Danas djeca već sa šest, sedam godina imaju svoje trenere, idu na privatne treninge. Mi smo svi trenirali zajedno, odlazili i vraćali se s treninga zajedno, zafrkavali se. Iskreno, trenirali smo i zbog druženja, zajedništva, prijateljstva", prisjetila se Nevena Lenđel svojih atletskih početaka na Uljanikovom stadionu na Verudi.
"Počela sam kod Nebojše Mitrovića u atletskoj školi. Zatim me kratko trenirao Edo Orel pa Andrej Lapajne koji me i odveo u skok u vis, najzaslužniji je za moj izbor, tad sam se zaljubila u tu disciplinu. Mario Capar još je to popravio, da moje treniranje još više sliči na skok u vis. Poslije je došla Danijela Štifanić Fioranti s trenerom Petrom Koricom. Svima sam zahvalna."
Osim djece koja će trenirati atletiku, danas je teško pronaći i osobe koje žele biti atletski suci.
"Mogu to reći iz osobnog kuta, postala sam atletska sutkinja zato što sam bila prvo atletičarka pa smo uvijek pomagali na stadionu, motali se naokolo. Onaj tko je zaljubljenik u atletiku može lakše postati atletski sudac. No, s druge strane atletika je složen sport, svaka disciplina ima puno pravila i teško je biti univerzalni atletski sudac. Nema puno djece u atletici i ako je netko primjerice, došao iz nogometa, teško će pohvatati sve detalje za bacanje kugle, kladiva, diska, skoka u vis, u dalj… Zbilja je to složeno, komplicirano", zaključuje Nevena Lenđel.
- Najnovije
- Najčitanije
Carević: 'Volio bih da moji momci budu motivirani i da imaju pristup kao što su imali protiv Dinama'
34 min•SuperSport HNL
Dubai prvi put gostuje na Višnjiku, Zadrani oslabljeni uoči ovog dvoboja
50 min•ABA liga
Mlade hrvatske reprezentacije do 17 i 19 godina saznale protivnike u kvalifikacijama
1 sat•Reprezentacija
Definitivno se vraća: Lindsey Vonn dobila pozivnicu za utrke u Beaver Creeku
1 sat•Svjetski kup
Neuer pauzira dvije utakmice nakon prvog isključenja u karijeri
2 sata•Njemački nogomet
Rukometni savez BiH izbacio iz Premijer lige tri hrvatska kluba
2 sata•Rukometni svijet
Lazio i Napoli bore se za četvrtfinale talijanskog kupa, Rimljani traže povratak na pobjedničke staze
2 sata•Talijanski nogomet
Najbolji u SuperSport HNL-u u studenom: Sjajni Michele Šego dvostruki dobitnik
3 sata•SuperSport HNL
Toni Majić i Luka Menalo kreirali Dinamov preokret u gostima kod Readinga
20 sati•Europski kupovi
Tottenham puno zabija protiv Bournemoutha i danas se nada nastavku tog niza
7 sati•Engleski nogomet
Cibona dočekuje Split: 'Luka Šamanić će nam sigurno donijeti dodatnu kvalitetu'
4 sata•Premijer liga
Lučić: 'Dinamo je najbolji hrvatski klub s najboljim igračima, ali protiv nas mu neće biti lako'
18 sati•SuperSport HNL
Real Madrid ne igra najbolju sezonu, a u goste stiže turski rival
9 sati•Euroliga
Rukometni savez BiH izbacio iz Premijer lige tri hrvatska kluba
2 sata•Rukometni svijet
Dubai prvi put gostuje na Višnjiku, Zadrani oslabljeni uoči ovog dvoboja
50 min•ABA liga
Pročitaj više
Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
2024 NFL Season
Danas u 16:58
F1 2024
Danas u 13:49
Baseball - MLB
03. prosinca 2024. u 22:18
Pikado
03. prosinca 2024. u 08:27
SNOOKER
01. prosinca 2024. u 21:30
Šah
26. studenog 2024. u 13:36