SP 2010,kvalifikacije,skupina 6, 11.10.2008, 18:15 h
Engleska 5:1 Kazahstan
Kazahstan

Bez osvete za Borata

Marin Vuković, Vedran Attias • subota, 11.10.2008.

(Iz Londona za Sportnet.hr Vedran Attias) U sjajnoj atmosferi na prepunom Wembleyu, koji je došao pozdraviti pobjednike s maksimirskog stadiona, Engleska je usprkos lošoj igri u prvom poluvremenu na kraju uspjela uvjerljivo svladati Kazahstan i zadržati vodeću poziciju u našoj skupini.

Reprezentacija Kazahstana nije uspjela u namjeri da se Englezima osveti za Borata, fiktivnog lika stvorenog upravo u Engleskoj, koji je poprilično naštetio kazahstanskom imidžu u svijetu. Engleska je usprkos lošem izdanju u prvih 45 minuta pohvatala konce u nastavku i svladala goste s visokih 5:1.

Na prvu priliku čekalo se samo par minuta, Theo Walcott već je u 3.minuti odlično prošao desnom stranom i centrirao, no Emile Heskey nije uspio ugurati loptu u gol. Usprkos obećavajućem početku, Engleska se u nastavku prvog dijela poprilično mučila. Igralo se samo na gostujućoj polovici, no izglednijih prilika nije bilo. Vrijedi tek istaknuti dalekometne pokušaje Waynea Rooneya i odličan udarac Franka Lamparda koji je prošao tik uz vratnicu.

Euforija s početka utakmice naglo je splasnula, a publika koja je veličanstveno dočekala englesku reprezentaciju sada ju je salvama zvižduka ispratila u svlačionicu. Jasna poruka da se u nastavku utakmice nešto mora promijeniti, a prvu promjenu napravio je Fabio Capello, ostavivši u svlačionici Garetha Barryja, umjesto kojega je u igru ušao Shaun Wright-Philips.

Bila je to naznaka znatno ofenzivnije Engleske, ali je prva prilika ipak bila kazahstanska. Na samo pet metara od gola našao se Tanat Nusserbayev i posve neometan poslao loptu daleko na tribine. Takav je propust ubrzo kažnjen i prvim pogotkom na utakmici, u 52. minuti Lampard je izveo korner, vratar Kazahstana je zapeo u gužvi što koristi Rio Ferdinand i s druge vratnice dovodi Engleze u vodstvo.

Samo 12 minuta kasnije domaći su udvostručili prednost, izvođač kornera ponovno je bio Lampard, no ovaj put u vlastitu mrežu loptu skreće Alexandr Kučma. Činilo se kako su Englezi na sigurnom putu do pobjede, no u 68. minuti Ashley Cole čini fatalnu pogrešku, povratnu loptu šalje ravno Zhambylu Kukejevu, koji bez problema smanjuje na 2:1.

Engleska publika ponovno reagira uvredama, ovaj put usmjerenim Coleu, no Englezi ubacuju u brzinu više i nakon desetak minuta pritiska dolazi do novog pogotka, ovaj put u režiji igrača Manchester Uniteda. Sjajno centrira Wes Brown, a Rooney glavom šalje loptu u mrežu.

Kazahstanska igra ovdje se raspala i do kraja utakmice igrala je samo Engleska. Theo Walcott možda jest nova zvijezda, ali Wembley je pokazao da cijeni i one stare. U 79. minuti ovacije je dobio David Beckham, koji je potom četiri minute prije kraja asistirao Rooneyu za visokih 4:1, a prekrasnu večer za Englesku okrunio je Jermain Defoe pogotkom za 5:1 u sudačkoj nadoknadi.