SP 2010,kvalifikacije,skupina 6, 15.10.2008, 20:30 h
Bjelorusija 1:3 Engleska
Engleska

Englezi uvjerljivo do rekorda

Marin Vuković • srijeda, 15.10.2008.

Prvi put u svojoj povijesti engleska je reprezentacija kvalifikacijski ciklus otvorila s četiri uzastopne pobjede. Nakon slavlja protiv Kazahstana još su jednim uvjerljivim nastupom odnijeli bodove i s neugodnog gostovanja u Bjelorusiji.

Nakon četiri odigrana kola Engleska suvereno vlada šestom kvalifikacijskom skupinom za odlazak na Svjetsko prvenstvo. Maksimalnih 12 bodova odraz su dobre igre i uvjerljivih predstava koje ni po čemu ne podsjećaju na Englesku koja se propustila kvalificirati na proteklo europsko prvenstvo.

Bjelorusija je u večerašnjoj utakmici uspijevala pružiti otpor tek u prvom poluvremenu, koje je i završeno neodlučenim rezultatom. U nastavku utakmice domaćini su potonuli, a Engleska preko probuđenog i u dresu reprezentacije nikad efikasnijeg Waynea Rooneya ugrabila nova tri boda i rekordno dobar početak kvalifikacija.

Još jedan igrač koji će biti prezadovoljan svojim nastupom je Steven Gerrard, koji je na najbolji mogući način iskoristio priliku koju mu je ukazao Capello. Kapetan Liverpoola je ušutkao brojne kritičare i u 11. minuti sjajnim udarcem s gotovo 30 metara zatresao mrežu Bjelorusije.

Bjelorusi se ipak nisu predavali, parirali su Englezima u svakom pogledu, nekoliko puta zaprijetili danas nesigurnom Davidu Jamesu i u 28. minuti stigli do potpuno zasluženog izjednačenja. U stilu londonskog Arsenala domaći su nogometaši nanizali čak 23 dodavanja i prekrasnu akciju okrunili pogotkom Pavela Sitka za 1:1.

Iskusni lisac Capello u poluvremenu je presložio kockice i još jednom došao do dobitne kombinacije. U drugih 45 minuta na travnjak je izašla daleko bolja engleska reprezentacija i već nakon pet minuta igre došla do novog vodstva, egzekutor je bio Rooney, a asistent Emile Heskey.

Englezi su u potpunosti zagospodarili terenom i konačno "ubili" utakmicu 16 minuta prije kraja. Rooney je primio loptu od Gerrarda, lijepom varkom se riješio svoga čuvara i potom hladnokrvno prevario domaćeg vratara za konačnih 1:3. Četvrta pobjeda Engleske iz četiri susreta u potpunosti će utišati kritičare na Otoku, što Capellu jamči spokojnu zimu i mirne pripreme za susret s Ukrajinom u travnju sljedeće godine.