Marin Vuković • subota, 12.09.2009.

U derbiju popodnevnog dijela petog kola Premiershipa Manchester City je na Eastlandsu razbio Arsenal u utakmici koju je Emmanuel Adebayor iskoristio za svoj privatni obračun s klubom i navijačima. Prvu ovosezonsku pobjedu ostvarili su igrači Blackburna, a slavio je i Bolton za kojeg je debitirao Ivan Klasnić. Chelsea se pak spasio golovima u sudačkoj nadoknadi prvog i drugog dijela.

Premda smo barem jednog našeg reprezentativca očekivali u početnom sastavu, menadžeri Arsenala, Blackburna i Boltona nisu nam priuštili to zadovoljstvo. Svoje prve minute u Premiershipu ipak je upisao Ivan Klasnić, dok Nikola Kalinić nije dobio niti minute na travnjaku Ewood Parka.

Arsenal je doživio težak poraz od Manchester Cityja premda to igrom vjerojatno i nije zaslužio. Visokih 4:2 nisu preslika situacije na terenu no bodovi se pišu, dojam će brzo biti zaboravljen. Eduardo da Silva nije se našao u početnom sastavu, u igru je ušao tek u posljednjih 15 minuta, u trenucima kada su Topnici u samo desetak minuta primili čak tri pogotka.

Stvari su za Arsenal krenule nizbrdo u 19. minuti autogolom Manuela Almunije i Topnici do kraja prvog dijela nisu našli načina vratiti se u utakmicu. U nastavku pak sasvim druga priča, Arsenal je dominirao i u 61. minuti došao do izjednačujućeg pogotka preko Robina van Persieja.

Uslijedilo je, međutim, mračno razdoblje za gostujuću momčad koja je od 73. do 83. minute primila čak tri pogotka. Craig Bellamy, Emmanuel Adebayor i Shaun Wright-Philips dokrajčili su Topnike, kojima nije pomogao ni utješni pogodak Tomasa Rosickog tri minute prije kraja.

Ono što valja istaknuti je izrazito nesportski nastup Adebayora koji je ovu utakmicu odabrao za obračun s bivšim suigračima i navijačima Arsenala. Niz nesportskih prekršaja zbog kojih je trebao dobiti žuti ili možda crveni karton zasjenio je potpuno nepotrebnom proslavom pogotka i provokacijom upućenom navijačima Arsenala.

Adebayor je tom prilikom pretrčao stotinjak metara i na koljenima proslavio pogodak pred najvjernijim pristašama londonske momčadi. Policija i redari morali su intervenirati i zadržati navijače na tribinama, Togoanac je dobio žuti karton, a svoje bi mišljenje trebao izreći i Engleski nogometni savez.

Prvu je prvenstvenu pobjedu napokon upisao Blackburn, koji se u početna tri kola mučio s realizacijom, a danas u ogledu s Wolverhamptonom doslovno eksplodirao. Visokih 3:1 uz pogotke Jasona Robertsa, El Hadji Dioufa i Davida Dunna vratit će optimizam u momčad Sama Allardycea, koji danas nije dao priliku našemu Nikoli Kaliniću.

Derbi začelja između Portsmoutha i Boltona posve neočekivano donio je pravu kišu pogodaka i vrlo neizvjesnu utakmicu koja je završena pobjedom gostiju od 3:2, odnosno novim, petim po redu porazom Portsmoutha. Ivan Klasnić nije uvršten u početnu jedanaestorku Boltona, ali je ipak dobio priliku i odigrao završnih 20 minuta utakmice. Golove za Pompey postigli su Younes Kaboul i Kevin-Prince Boateng, a bodove gostima donijeli su Tamir Cohen, Matt Taylor i Gary Cahill.

Da ne postoji pravilo sudačke nadoknade Stoke City bi danas slavio pobjedu nad Chelseajem. Oba pogotka gostiju iz Londona postignuta su debelo u sučevom vremenu, što znači da nogometaši Carla Ancelottija i nakon pet kola imaju maksimalan bodovni učinak.

Stoke je poveo golom Abdoulayea Fayea nakon pola sata igre, da bi Didier Drogba prije odmora utakmicu vratio na početak. U nastavku utakmice tri boda Chelseaju donio je Florent Malouda golom u trećoj minuti sučevog vremena.

Liverpool nije imao nikakvih problema protiv novog premierligaša Burnleyja, glatkih 4:0 terapijski će djelovati na živce navijača Redsa koji su jedva čekali jednu uvjerljivu pobjedu. U jednosmjernoj utakmici Yossi Benayoun se istaknuo hat-trickom, a jednom se u listu strijelaca upisao i Dirk Kuyt.

Treću ovosezonsku pobjedu upisao je Sunderland u susretu s Hull Cityjem. Na Stadionu svjetla domaće je u vodstvo doveo Darren Bent iz jedanaesterca u 12. minuti, a krajem prvog dijela izjednačio je Kamil Zayatte. U nastavku utakmice domaći pogocima Andyja Reida, još jednom Benta te na kraju autogolom Zayattea dolaze do tri boda.

Wigan se golom Huga Rodallege nakon tri poraza vratio na pobjedničke staze, na svom su stadionu svladali West Ham.