Ivor Krapac, Vedran Attias • subota, 03.10.2009.

U prvim utakmicama šestog kola Primere Deportivo je upisao minimalnu pobjedu kod Tenerifea, a Barcelona je također minimalnim rezultatom slavila kod kuće protiv Almerije i tako upisala šestu pobjedu iz isto toliko utakmica. Atletico je bio jači od Zaragoze, a Marko Babić u 20. minuti nije iskoristio jedanaesterac za goste...

Almeria se postavila vrlo defenzivno i očekivano se branila protiv Barcelone na Camp Nou stadionu, no to im nije posebno olakšalo večer. Gosti se nisu niti trudili nadigravati se s Barcelonom već su im svjesno prepustili igru i čekali svoju priliku iz kontre, no takva igra donijela im je točno nula udaraca po golu Victora Valdesa u prvih 45 minuta.

Igralo se na jedan gol, naravno onaj gostiju, a prilike su počele već od rane faze utakmice. U 9. minuti Iniesta je sjajno proigrao Messija, ali čudesni Argentinac puca malo pored gola. Barca je sve više i više stiskala goste koji su na trenutke s deset igrača bili u vlastitom kaznenom prostoru, a sreća ih je pomazila u 16. minuti kada je Ibrahimović prošao po strani i nabacio, a Pedro pogodio stativu.

U 29. minuti gosti su imali jedinu situaciju koja je izgledala kao da bi mogla biti opasna po Katalonce, no Uche nije dobro reagirao, a kazna je uslijedila samo dvije minute kasnije. Igrala se 31. minuta kada je Maxwell našao Pedra, ovaj se okreće i prekrasnim udarcem šalje loptu iza Diega Alvesa za zasluženo vodstvo Barcelone. Gol nije ništa promijenio na terenu jer je Barca i dalje tražila novi, a gosti čekali svoju priliku ili trenutak dekoncentracije domaćina.

Vezni red made in Barcelona (Xavi, Busquests, Iniesta) na početku nastavka je potpuno dominirao terenom, a Messi, Ibrahimović i Pedro konstantno su mijenjali mjesta i tako unosili pomutnju u obranu Almerije, no negdje oko 60. minute - Almeria je krenula u napad. Piatti je ušao u igru u 66. minuti umjesto Uchea i unio živost u igru gostiju, a vrlo dobri Guilherme, osim što je sjajno zaustavio Dani Alvesa, bio je i prodoran po desnoj strani Barcine obrane.

Guardiola nije imao mnogo razloga za zadovoljstvo u tim trenucima pa je očekivano posegnuo za izmjenama - u igru su ušli Keita i Toure umjesto Barcinih "klinaca" Pedra i Busquetsa kako bi vratili čvrstinu i dominaciju veznom redu domaćina. Almeria nije ima velikih prilika doći do izjednačenja jer uglavnom nisu imali loptu, no nije to bila ona klasična utakmica Barcelone u kojoj Katalonci uvjerljivo dominiraju; barem ne u nastavku.

Prekrasan pogodak Pedra za novu pobjedu Barcelone

Almeria je bila u strahu dodatno se otvoriti i pokušati doći do boda u posljednjim minutama pa unatoč tome što poraz 1:0 kao i onaj s dva ili pet primljenih pogodaka nosi nula bodova - nisu uspjeli stvoriti opasniju situaciju pred Valdesom. Barcelona je lako čuvala loptu posljednjih desetak minuta i sačuvala pobjedu i nova tri boda, no Guardiola sigurno neće biti posebno zadovoljan igrom svoje momčadi koja je ipak bila za klasu niža od onoga što su Katalonci pružali ove sezone.

Deportivo je pak uspješno obavio gostovanje kod Tenerifea i pogotkom Colotta nakon kornera u 61. minuti odnio sva tri boda u La Corunu, dok je u posljednjoj utakmici večeri Atletico na svom Vicente Calderonu s 2:1 bio bolji od Zaragoze.

Za Madriđane su zabili Jose Jurado u drugoj i Antonio Lopez u 66. minuti, dok je jedini strijelac za Zaragozu bio Ewerthon (71., 11 m). Gostima je to bio drugi jedanaesterac na utakmici, prvi se dogodio u 20. minuti, a nije ga iskoristio nekadašnji hrvatski reprezentativac Marko Babić.

Babić je zaigrao od prve minute, no izašao je već u 36., zamijenio ga je Lafita.