Vodeni sportovi

Cvitković 10., svjetski rekord Nizozemki

Maja Giljanović • petak, 11.12.2009.

Hrvatski reprezentativac Ante Cvitković u finalu je utrke na 50 metara leđno osvojio 10. mjesto. Cvitković je u polufinalu isplivao hrvatski rekord i zauzeo 10. mjesto, a 10. je i nakon 22 stotinke sporijeg rezultata u finalu.

Hrvatski reprezentativac Ante Cvitković je u jutrošnjim kvalifikacijama hrvatski rekord na 50 leđno spustio na 23,93, 24 stotinke ga je spustio prije sat vremena u polufinalu, a u finalu je plivao 22 stotinke sporije (22,91) i osvojio 10. mjesto koje je zauzimao i nakon polufinala.

23-godišnji Splićanin u Europi je slabiji samo od branitelja naslova osvojenog u Rijeci i europskog rekordera Stanislava Donjeca koji je svoj europski rekord poboljšao tri stotinke na 22,76 na prvom, Nijemca Thomasa Ruppratha (22,85) na drugom, srebrnog i lani Španjolca Aschwina Wildeboera Fabera (23,07) na trećem, Bjelorusa Pavela Šankoviča (23,28) na četvrtom, Francuza Benjamina Stasiulisa (23,33) na petom, Talijana Mirca Di Tore (23,45) i Damiana Lestingija (23,62) na šestom i sedmom, Španjolca Miguela Rando Gonzaleza (23,69) na osmom i Nijemca Marca Di Carlija (23,83) na devetom mjestu.

U posljednjoj utrci dana 4x50 slobodno štafeta Nizozemske je nakon Laszla Cseha na 400 mješovito srušila drugi svjetski rekord drugog dana EP-a i peti ukupno.

Olimpijske pobjednice i svjetske prvakinje u 50-metarskim bazenima, Oranje su u sastavu Inge Dekker, Hinkelien Schreuder, Saskia de Jonge i Ranomi Kromowidjojo svojih 1:33,80 iz Rijeke lani spustile na 1:33,25 i slavile ispred Šveđanki (Svensson, Lillhage, Hedenskog, Sjöström) na drugom ()1:35,46 i Njemica (Brandt, Samulski, Vitting, Schreiber) na trećem mjestu (1:36,73).