Vodeni sportovi

Todorović peti u Europi

Maja Giljanović • nedjelja, 13.12.2009.

Hrvatski reprezentativac Mario Todorović se nakon šestog mjesta u finalu utrke na 100 metara delfin na 50 delfin popeo stepenicu više. Korčulanin je drugi put u manje od sat vremena poboljšao svoj osobni rekord i peti je u Europi.

Hrvatski reprezentativac Mario Todorović je nakon šestog mjesta na 100 delfin osvojio peto na 50-ici. 21-godišnji Korćulanin je drugi put u razmaku od sat vremena poboljšao svoj osobni rekord i nakon 22,75 u polufinalu ga spustio na 22,72.

Todorović je peti u Europi iza europskog prvaka Nijemca Johannesa Deiblera koji je svoj rekord europskih prvenstava (22,13) spustio na 22,07, srebro je osvojio Francuz Frederick Bousquet (22,17), broncu Rus Jevgenij Korotiškin (22,34), a bolji od Todorovića koji je za hrvatskim rekordom Alekseja Puninskog (22,63) zakasnio samo devet stotinki još je i četvrti u Europi Slovenac Jernej Godec (22,50).

Drugi svjetski rekord posljednjeg dana Europskog prvenstva u Istanbulu srušila Federica Pellegrini. Olimpijska pobjednica, svjetska prvakinja i svjetska rekorderka svojih je 1:51,85 na 200 slobodno iz Rijeke prošle godine spustila na 1:51,17. Talijanki je kao savršen "zec" poslužila svjetska rekorderka na 200 mješovito Evelyn Verraszto koja je povukla prvih 50 metara, nije posustajala i osvojila je srebro (1:52,61) ispred Nizozemke Femke Heemskerk (1:54,20).

Po broju medalja prvo ime 13. EP-a bez konkurencije je Inge Dekker. 24-godišnja Nizozemka je nakon 50 delfin, 100 slobodno, 4x50 mješovito i 4x50 slobodno naslov europske prvakinje osvojila i u finalu na 100 metara delfin. Dekker je slavila (55,74) ispred od jučer u polufinalu svjetske rekorderke (55,05) Francuskinje Diane Bui Duyet na drugom (55,93) i Dankinje Jeanette Ottesen na trećem mjestu (56,02).

Daniil Izotov je u finalu na 200 slobodno izgubio i titulu iz Rijeke i rekord europskih prvenstava (1:40,87). Svjetski rekorder (1:39,37) Nijemac Paul Biedermann je nakon 400 slobodno slavio i na 200 (1:39,81) ispred srebrnog Izotova (1:40,08) i brončanog Nikite Lobinceva (1:41,52).

Njemica Caroline Ruhnau je na 100 prsno srušila rekord europskih prvenstava (1:04,95) Julije Jefimove i slavila (1:04,84) ispred Nizozemke Moniek Nijhuis (1:04,96) na drugom i Šveđanke Jennie Johansson (1:05,19) na trećem mjestu.