Konačno Malaga i Espanyol

Vedran Attias • nedjelja, 20.12.2009.

Zbog dvotjedne pauze, utakmicama 15. kola završena je Primera za ovu godinu. Uoči Božićnih blagdana Espanyol je napokon nekog uspio dobiti, Villarreal je nastavio put prema vrhu, a igrači Atletico Madrida i njihovi navijači neće imati ugodan Božić...

Barcelona je zbog obaveza na Svjetskom prvenstvu klubova, gdje su igrači Pepea Guardiole osvojili još jedan naslov, svoju utakmicu 15. kola odigrala ranije, a Real Madrid je u subotu u Madridu pregazio Zaragozu i tako se približio vodećim Kataloncima na samo dva boda. U nedjelju je pak igrana većina utakmica ovog kola, a derbi se igrao na Riazoru gdje je kod Deportiva gostovala Valencia, no - idemo redom.

Nakon pet uzastopnih poraza, Espanyol je konačno slavio i upisao tri boda. Marquez i Coro zabili su golove za malo slavlja na El Pratu gdje su ove godine navijači Espanyola vidjeli jednako poraza i pobjeda svoje momčadi, po tri. Malaga je pak neočekivano dobila ove sezone vrlo dobru Mallorcu koja se i dalje drži u gornjem dijelu tablice među momčadima koje će sljedeće sezone u europska natjecanja.

Fernando je nakon 24 minute zabio za vodstvo domaćina da bi Mosquera nakon deset minuta nastavka izjednačio i iako su gosti imali nekoliko sjajnih prilika, Munua je sve obranio, a u 77. minuti domaćini su uzeli sve. Forestieri je lijepo zabio za 2:1 i tako donio Malagi prvu pobjedu nakon što su slavili u prvom kolu protiv Atletico Madrida s uvjerljivih 3:0 i tako "prevarili" svoje navijače kako ih čeka dobra sezona.

Valladolid je okrenuo vodstvo Sporting Gijona za koji nije konkurirao naš reprezentativac Mate Bilić. Gosti su dobro krenuli i poveli u 13. minuti preko Morana, no vodstvo je kratko trajalo jer je Nivaldo dobrim udarcem glavom već u 29. minuti zabio i vratio stvari na početak. Domaćin je bio bolji u nastavku, no pravih prilika nije bilo sve do treće minute sudačke nadoknade kada je Haris Medunjanin, koji je u igru ušao u 78. minuti, zabio za tri boda i veliko slavlje domaćih navijača.

Villarreal nastavlja s dobrim rezultatima i pokazuje kako je loš start u sezonu bio samo splet okolnosti, a ne pokazatelj prave snage Žute podmornice. Strijelci protiv Racinga bili su Llorente i Rossi što dovoljno govori o tome koliko je ova momčad zapravo kvalitetna i zaslužuje i bolje mjesto od devetog na kojem se trenutno nalazi, a kamoli od začelja gdje su bili početkom sezone.

Sličan rasplet koji se događa Villarrealu predviđao se i Atletico Madridu, no momčad s Vicente Calderona nikako da krene s pobjedama, a novo posrtanje dogodilo se na Tenerifima. Već u trećoj minuti Martinez je zabio za domaćina i najavio kako ovo neće biti večer u kojoj će gosti iz Madrida nastaviti niz od dvije pobjede u prvenstvu. Iako je Jurado izjednačio već u 22. minuti - Atletico više nije mogao i mora se zadovoljiti bodom. Dapače, puno bliže pobjedi bili su domaćini kada je strijelac pogotka za domaćine promašio udarac s bijele točke; točnije, sjajni Sergio Asenjo obranio je i taj udarac. Igrači Sanchez Floresa nisu igrali dobro i još su jednom pokazali kako bez Sergia Aguera zaista nisu dobra momčad.

U derbiju kola susreli su se šestoplasirani Deportivo i četvrtplasirana Valencia i "prijateljski" svaki uzeli po bod. Valencia je u La Corunu došla bez Silve i Marchene te se na koncu se morala zadovoljiti bodom. Šišmiši su bili bolji i imali više loptu u nogama, no najbolju priliku prvog dijela imali su domaćini u 37. minuti kada je Valeron glavom prebacio Cesara i pogodio prečku.

U nastavku smo gledali isti nogomet - gosti su bolji i diktiraju ritam, no prave prilike propuštaju domaćini. Zapravo, bolje rečeno pravu priliku jer domaćini su imali samo jednu i to u 63. minuti kada je Sergio nakon kornera ostao potpuno sam, no glavom je poslao loptu pored gola.