Nevjerojatan šuterski dan Cedevite

Branimir Korać, Edvard Burić • subota, 06.02.2010.

U prvom susretu 20. kola NLB lige u lokalnom dvoboju sastali su se Cedevita i Zagreb CO. Iako su gostima bodovi bili važniji s aspekta prolaska na Final Four, Cedevita je bila nemilosrdna i u ludom šuterskom danu s 23 pogođene trice bila je bolja od Zagreba 100:88...

Cedevita je odlično otvorila utakmicu i povela 11:2. Tada minutu odmora uzima gostujući trener Denis Bajramović. To nije ni malo omelo Cedevitu koja i dalje igra furiozno. U prvoj četvrtini postiže osam trica i zatvara je s 35:17. U jednom trenutku su čak imali plus 23 (30:7).

Drugu četvrtinu gosti iz Trnskog polako hvataju priključak i dolaze na samo minus devet. Žorić postiže sedam u nizu, a onda i zakucava iz kontre za 38:29. Koševima Simona gosti su na samo sedam koševa zaostatka (44:37), onda i tricom Štimca dolaze na 44:40. Do kraja poluvremena Cedevita ipak bježi Subotićevom i Andersonovim tricama te drži prednost na poluvremenu od 13 razlike (55:42).

Cedevita je poluvrijeme završila s čak 13 trica, a Zagreb je u tom periodu ubacio šest. Ipak, tada dolazi jedna loša vijest za Cedevitine navijače. Upalila se tetiva Andriji Žižiću koji više neće igrati. Do tada je dobro igrao i za 17 minuta na parketu postigao osam koševa.

U drugom poluvremenu ga je zamijenio Franko Kaštropil i sasvim solidno obavljao posao pod koševima.

U trećoj četvrtini Zagreb se približava na samo šest koševa razlike (60:54) koševima Simona i Mulaomerovića. A onda Cedevita odgovara, naravno tricama. Baždarić i Rudež pune koš Zagreba koji ne uspijeva uhvatiti priključak. Treći dio završava 79:63.

U zadnjoj četvrtinu Mravi su još nešto pokušavali, ali Cedevita dalekometnim šutevima potpuno demoralizira goste koji moraju potpisati poraz. Završilo je 100:88 uz oduševljenje domaćih gledatelja zbog 100 postignutih koševa koje inače jako rijetko viđamo na našim parketima.

Ovo je prva od nekoliko utakmica koje će ova dva zagrebačka kluba odigrati do kraja sezone, a ova pobjeda je svojevrsna osveta za poraz Cedevite u Trnskom u prvom dijelu NLB lige. Za nešto manje od dva tjedan ovi protivnici će odmjerit snage u polufinale Kupa Krešimira Ćosića, a nakon toga slijedi dvije utakmice u Ligi za prvaka hrvatskog prvenstva. Možda se još sretnu i u doigravanju.

U svakom slučaju polako se stvara rivalitet između ova dva zagrebačka kluba što je svakako dobro za razvoj košarke, a to nam onda osigurava borbenu i zanimljivu košarku koja privlači gledatelje.

Minute u Cedevitinom dresu ni danas nije upisao reprezentativac Bosne i Hercegovine Ivan Opačak koji je veći dio sezone propustio zbog ozljede. Očito da još nije u natjecateljskoj formi pa ga trener Slobodan Subotić ne koristi.

S druge strane, trener Zagreba Bajramović stavio je u zapisnik Damira Miljkovića, ali ga isto tako nije koristio u igri. Nikola Prkačin je u ušao tek u posljednjoj minuti i to je jedan od razloga poraza Zagreba.

Za odličnu Cedevitu najbolji Marino Baždarić s 27 postignutih koševa od čega sedam trica (šut za tri 7/10), Rudež je dodao 16, a Subotić 14 koševa (četiri trice). Za Mrave odlični Žorić s 27 koševa i 40 minuta provedenih na parketu, a Mulaomerović je također igrao cijelu utakmicu uz postignuta 22 koša.